Близо 63% от местата за настаняване готови да намалят цените
Българският туризъм е изправен пред колапс заради пандемията от COVID-19. Перспективите пред бранша са доста мрачни, а заетите в него са на ръба на оцеляването. Въпреки това секторът е оптимистично настроен и вярва, че ще има летен сезон. И за да успеят да привлекат клиенти, хотелите готвят атрактивни оферти. Това става ясно от анкета на Националния статистически институт (НСИ), направена сред управителите на 2 336 категоризирани хотела, къмпинги и други места за краткосрочно настаняване (вилни и туристически селища, хостели, къщи за гости, бунгала, почивни домове, хижи, частни квартири и апартаменти и други места за краткосрочно настаняване) с над 10 легла, които са функционирали през март 2020 г.
За да спасят сезона 50.4% от анкетираните смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации. 62.5% от тях имат намерение да намалят цената на пакет услуги, а 52.1% – на нощувката.
През март по-голяма част от управителите (72.2%) съобщават за намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, а 24.5% от тях посочват, че няма промяна. В краткосрочен план (през следващия един месец) 42.9% от мениджърите прогнозират, че ще могат да обслужат „до 50%“ от разходите за дейността със собствени средства, 18% от тях – „до 100%“, а 38.2% от анкетираните посочват, че няма да могат да се справят сами.
40.8% от управителите на местата за настаняване са предприели като мярка „платен отпуск“ за служителите си, следвана от „освобождаване/съкращаване“ – 35.4%, и „неплатен отпуск“ – 31.7%. От мярката „60/40“ са се възползвали 17.6% от мениджърите, а от „дистанционна форма на работа“ – 15.1%.
По отношение на бъдещата активност на мястото за настаняване в краткосрочен план 42.6% от ръководителите очакват временно да преустановят дейността си, 35.4% смятат да продължат да работят макар и с намален обем, а 14.6% очакват да продължат дейността си, както преди извънредното положение. Едва 6.3% прогнозират да я прекратят.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС