Томислав Дончев: Искаме да помогнем на най-малките и най-уязвимите компании
България ще поиска Европейската комисия да ни разреши да харчим авансово парите, които ни се полагат от следващия програмен период, който започва след 7-8 месеца. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев. По думите целта е да се използват около 200-300 млн. евро, като „това ще ни даде възможност да се справим по-лесно с кризата. Мисля, че един подобен подход ще бъде приет не само за България. Ще предложим да се смени европейското законодателство“.

Дончев обясни, че правителството се опитва да разпрели натоварването между средствата в държавния бюджет и европейските програми. „Към момента се справяме много добре. Мерките, които се прилагат в момента, са на стойност около 5-6% от целия БВП на България. Понеже пандемията е първата вълна от кризата, стопанската криза ще е втората вълна след коронавируса. Когато дойде ще сме готови с други стъпки и тогава размерът на антикризисните мерки може да достигне 10-12% от БВП на страната“, каза вицепремиерът.
„Целта е да се стигне до най-малките и най-уязвимите, за да им помогнем. Там границата между стопанските показатели и социалната катастрофа е много къса“, каза Дончев и припомни, че а момента са заделени 173 млн. лв. за отпускане на безвъзмездни помощи от 3 хил. до 10 хил. лв., като вече се работи и по осигуряване на още 170 млн. лв. за тази уязвима група. „Целта ни е да стигнем до колкото може по-голям брой предприятия. Надявам се над 20 хиляди, което означава – малък занаятчия, малка работилничка, фризьорски салон, кафе, магазинче, който е пострадал да може да си помогне с тия пари”, посочи вицепремиерът Томислав Дончев
Вицепремиерът допълни, че най-страшното пред нашата икономика е да не затворят фабриките „После отнема месеци възстановяването на дейността им“, каза вицепремиерът и изрази надежда пазарите да започнат да се възстановяват бързо след кризата. „В краткосрочен план е трудно да сме оптимисти, но в дългосрочен, белези за оптимизъм има. Индустрията в България имат шанс дори за разширяване в сектори като IT, машиностроене, фармация и всички индустрии, свързани с човешкото здраве“, посочи Дончев.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС