НСИ: Над 80% от компаниите в България ще продължат работа, въпреки COVID-19
Кризата, причинена от пандемията с COVID-19, нанесе сериозен удар на бизнеса. Редица компании изпитват сериозни затруднения заради извънредното положение и противоепидемичните мерки. 53.5% нефинансовите предприятия посочват, че са имали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги през март в сравнение с февруари. На противоположния полюс са 9.5% от фирмите. 36.3 на сто не отчитат промяна в приходите от продажба. Това показва проучване* на Националния статистически институт (НСИ). Целта на изследването е да предостави на обществото информация за ефекта на извънредното положение, свързано с COVID-19, върху най-засегнатите сектори на икономиката в страната.
Разпределението по икономически дейности показва, че 70.6% от предприятията в икономически дейности „Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности“ са изпитали намаление в приходите от продажби на стоки или услуги. За индустрията този процент е 52.9%, за строителството – 51.2%, а за дейностите „Търговия, транспорт и ресторантьорство“ – съответно 56.3%
По отношение на наетия персонал 41.8% от нефинансовите предприятия са предприели стъпки за ползване на „платен отпуск“, следват „дистанционна форма на работа“ – 28.0%, и „неплатен отпуск“ – 24.4%. Освобождаване/съкращаване на наети лица са предприели 17.2% от участвалите в анкетата предприятия
Въпреки кризата компаниите у нас ще продължат да работят през следващия един месец. На такова мнение са 80.6% от анкетираните фирми. 15.4% заявяват, че временно ще спрат работа. 2% ще бъдат принудени да прекратят дейността си.
*Анкетното изследване „Нефинансови предприятия“ е проведено в периода от 8 до 21 април, като на случаен принцип са избрани 3 770 предприятия с приблизително 230 хил. наети лица. Участието в изследването е доброволно. Основната единица на наблюдение е предприятието, което извършва една или повече дейности на едно или повече места и произвежда стоки или услуги за трети лица. Икономическите дейности, обхванати от изследването, са: Индустрия; Строителство; Търговия, транспорт и ресторантьорство; Операции с недвижими имоти; Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; Далекосъобщения; Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности; Култура, спорт и развлечения, ремонт на домакински вещи и други дейности. В обхвата на изследването не са включени предприятия, чиято основна икономическа дейност е: Селско, горско и рибно стопанство; Финансови и застрахователни дейности; Хуманно здравеопазване и социална работа; Държавно управление и държавно обществено осигуряване.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС