По стъпките на споделеното образование с My Education Club
Финансистът Калоян Кирилов налага нов модел на учене чрез My Education Club, онлайн платформа за споделено образование за възрастни, която за 6 месеца има над 1600 потребители и цели оценка от 1 млн. евро

Калоян Кирилов вярва, че може да накара хората да обменят знание и опит в интернет. Това е и причината той да инвестира в споделеното образование. „Никой не знае всичко, но всеки знае нещо и може да го предаде на другите“, казва създателят на My Education Club, образователна онлайн платформа, чиито потребители могат да споделят това, което знаят и умеят, с други хора, които искат да го научат. Не е изненада, че най-посещаваните секции в платформата са предприемачество, дигитален маркетинг, уеб разработка, програмиране, бизнес управление, езици. Тя е достъпна на български и на английски.
Ако преди време Калоян Кирилов беше намерил добър онлайн курс по английски за децата си, той може би нямаше да се насочи към образованието. Но сблъсквайки се с реалността, както и много други родители, решава първо да създаде платформата daskal.eu, а после и My Education Club. Тя официално стартира в средата на миналата година и вече има над 1600 потребители. Първоначалната инвестиция е 75 хил. евро, от тях 25 хил. са лични средства на Калоян Кирилов и 50 хил. евро, са привлечени от инвеститор. В момента кандидатства за стартъп акселератор и ако успее да влезе, оценката на компанията ще надхвърля 1 млн. евро, убеден е 44-годишният Калоян Кирилов.
Той има диплома по бизнес администрация от Grand Valley State University в САЩ. „Спечелих пълна стипендия и 2001 г. заминах за Америка с големи амбиции и мечти“, казва той. По време на следването си започва работа в Американската агенция за малки и средни предприятия и помага на млади компании да стартират бизнес. Участва в проучвания на пазара, на възможностите за развитие и за набиране на средства.
Тази работа ми даде много. Запознах се с млади предприемачи, които ми показаха, че щом си вярваш, няма невъзможни неща
Докато работи в агенцията и учи, той започва стаж в клон на Lehman Brothers в половинмилионния град Гранд Рапидс в американския щат Мичиган. Там се занимава основно с т.нар. wealth management – управление на благосъстоянието. След като завършва университета, кандидатства за работа във филиала на Lehman Brothers в Чикаго. „Конкуренцията за място в банката беше огромна. За да те вземат на работа, минаваш през много интервюта и тестове. Успях да стигна до финалното интервю, но това, че съм чужденец, ми попречи“, казва Калоян Кирилов. Но точно този неуспех открива пред него нови възможности.
През 2003 г. Кирилов решава да се върне в България. Опитът от Lehman Brothers и от Агенцията за малки и средни предприятия му отваря много врати. Две години Калоян Кирилов работи в банка, занимава се с кредитиране и внимателно наблюдава в какво инвестира бизнесът.
Така до момента, в който решава, че може да тръгне по нов път – да стане предприемач и да създаде собствен проект. Напуска банката и основава „Синерджи груп“, компания за сливания и придобивания – ниша, в която Калоян Кирилов се чувства много добре. Започва да консултира малки компании как да развият бизнеса си, така че да се продадат на печалба. Участва пряко в продажбата на 49% от акциите на „Мехатроника“ на швейцарската компания Polytype group. Сделката оздравява българското предприятие и го превръща в един от големите производители на ламинатни туби и тубопълначни автомати за козметични и други продукти в Европа.
Друга голяма сделка, в която „Синерджи груп“ е посредник, е продажбата на „Деворекс“, производител на пластмасови тръби и улуци, на Gamrat S.A., част от полската промишлена група Lentex S.A. Сделката е за 8.5 млн. евро.
Така от сделка на сделка през 2015 г. Кирилов влиза в един доста различен бизнес – образователния. „Върнахме се от лятна почивка и жена ми каза, че трябва да запишем децата на курсове по английски. Не исках да се превръщам в частния им шофьор и предложих да намерим нещо онлайн.
Оказва се, че няма нищо подходящо, всичко, което е добро, е за възрастни. Така реших да вляза в образованието с нещо мое
Калоян Кирилов внимателно проучва пазара. Намира инвеститор, с когото се разбират да имат равен дял: „От него парите, от мен идеите и работата.“ И заедно стартират daskal.eu., виртуална класна стая, където срещу месечен абонамент учители по различни предмети преподават онлайн. Платформата започва работа през пролетта на 2016 г. и през първите месеци бизнесът се развива добре. Натрупва около 6 хил. потребители. Същевременно Калоян Кирилов привлича още двама инвеститори.
Малко след това обаче идват първите притеснителни сигнали от бизнеса. „Нещата започнаха да се случват по-бавно от очакванията ни. Но основният проблем беше друг – грешната организация на бизнеса. Започнах с един инвеститор и двамата държахме по 50%. После дадох процент на програмиста, на следващите двама инвеститори. Така моят процент падна до около 30. Тогава дойде моментът да мислим за стратегически инвеститор, на когото обаче трябваше да дадем голям дял. И в един момент се оказа, че в собствената ми компания, която аз съм измислил и създал, се превръщам в обикновен служител, чийто глас ще се чува все по-малко.“
Това кара Калоян Кирилов да преосмисли начинанието и да започне всичко на чисто. Оттегля се от daskal.eu и стартира My Education Club. „Казах си, че ще развивам този проект по-полека и по-сигурно“, казва той. Започва със собствени средства около 25 хил. евро. Впоследствие намира инвеститор, който влага в бизнеса 50 хил. евро, този път обаче срещу много по-малък процент. За да намали разходите, решава, вместо да наема човек за ИТ обслужване, да аутсорсне дейността на компанията. Работи само с двама служители, без офис. По думите му новият бизнес модел му дава много по-голяма сигурност и възможност да контролира нещата. Същевременно daskal.eu продължава да функционира с ново ръководство като виртуалното училище. То предлага обучение по БЕЛ, математика, подготовка за матури, природни науки, хуманитарни науки.
Трябва търпение и малки крачки, особено в образованието
Идеята за новия бизнес на Калоянов е да превърне My Education Club в социална платформа за възрастни, която да свързва хората и да им дава възможност да обменят знания, интереси и контакти. Някои могат да си помислят, че бизнесът му наподобява LinkedIn, но той не смята така. „LinkedIn се води професионална мрежа за контакти, но реално не е. В момента е портал за намиране на работа и канал за продажби. В LinkedIn хората се интересуват от компанията, за която работиш, докато в My Education Club целта ни е да накараме хората да се интересуват от твоите умения“, казва Калоян Кирилов.
Като се регистрираш, има четири задължителни полета – снимка, регион на живеене, умения и интереси. Веднъж направил регистрация, всеки потребител може да търси контакт с друг според собствените си потребности. „Ако ти трябва помощ с дигитален маркетинг, платформата ще те насочи към хора с подобни умения, които биха споделили знания и опит. В замяна ти можеш да им предложиш нещо, в което си добър“, казва Калоян Кирилов и обяснява, че всеки контакт и коментар носят определен брой точки. Натрупаните точки ще могат да се разменят срещу полезно съдържание, обучения, нови контакти. Това ще е един от основните начини платформата да печели. „Идеята е като нямаш достатъчно точки, да си купуваш от нас с пари“, казва Калоян Кирилов. Друг начин за монетизиране ще бъде чрез дигитален маркетинг. My Education Club ще продава данни на големи компании за интереси, възраст, доходи на аудиторията. Ще има възможност за спонсорирани постове през каналите на платформата. Но това ще стане, когато сайтът събере повече потребители.
Трябва ни критична маса, за да започнем да печелим
Той е убеден, че е намерил нова ниша – университетите. Вече работи с Великотърновския „Св. св. Кирил и Методий“, с Русенския „Ангел Кънчев” и с Химикотехнологичния и металургичен университет. Убеден е, че студентите ще започнат да споделят знание и да общуват по различни образователни теми. Те ще имат собствени групи в платформата My Education Club.
Калоян Кирилов вярва, че с опита от финансовите среди и поуките от грешките на първия образователен проект ще успее да превърне My Education Club в един устойчив и печеливш бизнес. „Ако даваш повече, след време започваш да получаваш. Трябва търпение и малки крачки, особено в образованието.“
Голямата промяна
Дигиталната революция променя драстично образованието. Вместо да водят записки в тетрадки, учениците и студентите използват онлайн платформи за учене. Вместо да ходят на курсове по чужди езици, те свалят приложения на телефона си. Global education technology (edtech) е един от най-бързо развиващите се сектори, който се очаква да носи над 250 млрд. долара приходи през 2020 г. по изчисления на EdTechXGlobal