3 бизнес хода, които да направиш преди излизането от кризата
Повечето индустрии са засегнати от кризата с коронавируса и се очаква ударът да продължи. В същото време много от тях имат възможност да излязат от пандемията дори по-силни, както се е случвало и при предишни кризи, пише авторът на Forbes Стефани Бърнс.
Снимка: Pixabay
Не можем да променим случващото се, но можем да използваме това време, за да се подготвим за периода на възстановяване на икономиката.
Бърнс предоставя съветите на Хайди Деко, специалист по маркетинг в сферата на туризма – една от най-засегнатите индустрии.
Създай силни връзки с клиентите си
Връзката и доверието с клиентите са много важни, особено във време на несигурност и стрес. Създаването и поддържането на по-близки връзки с тях ще ти позволи да създадеш дългосрочни взаимоотношения, което ще доведе до нови възможности в бъдеще.
Опитай се да се поставиш на мястото на клиентите си и помисли от какво имат нужда в момента. Така можеш да им предложиш оферти, които са специфични за тяхната ситуация, и да им покажеш, че си загрижен за тях, вникваш в проблемите им и търсиш решение.
Направи реорганизация
Вероятно неведнъж си си казвал, че е време за нова организация на работата. В момента имаш тази възможност и е добре да се възползваш. Анализирай работния процес и отдели време да определиш какво работи и какво не, дали не се харчат пари, които могат да се спестят, и как целият процес да се оптимизира.
Можеш да използваш това време и за да разпишеш ясни правила за дистанционна работа или за разговори с клиенти, да реорганизираш документацията на компанията или да направиш нов бюджет.
Промени маркетинговите си стратегии
Обичайният начин на работа вероятно вече не дава резултати – пандемията промени не само пазара, но и самите нас. Клиентите са изправени пред нови предизвикателства, имат различни очаквания и задават трудни въпроси, а много от тях пренареждат и приоритетите си. Сега е моментът да проучиш нови маркетингови стратегии, които да отговарят на новата реалност.
- Предложи разсрочено плащане. Това може да е от голяма помощ на хората, които са загрижени за приходите си в момента, но принципно искат да продължат взаимната работа.
- Предложи по-евтин или безплатен тест на продукта си. Това може да е чудесен начин да достигнеш до нови клиенти, които се интересуват от услугите ти, но внимават с разходите. Тестовете ще ти дадат възможност да им покажеш преимуществата на продукта си и да ги привлечеш като постоянни клиенти след кризата.
- Предложи отстъпки. Ако продаваш услуги, предложи на клиентите си отстъпки за пакет. Освен това можеш да добавяш подарък или ваучер към всяка покупка. Така ще можеш да запазиш приходите си и да наградиш лоялните си клиенти.
- Прехвърли услугите си онлайн. С малко креативност можеш да започнеш да предлагаш услугите си онлайн. Това обхваща много различни индустрии и вече съществуват добри примери – театрални постановки и филмови фестивали се прехвърлиха в интернет пространството, телемедицината бележи голям ръст, много дискусии и конференции също се превърнаха в онлайн събития.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС