Консултанти поискаха промени в безвъзмездната помощ за малките компании
Идеята за безвъзмездно подпомагане със 173 млн. лв. на малките компании е много важна и навременна, но в сегашния й вариант няма да работи за дребния бизнес. Това заяви за Forbes Ангелина Добрева, зам.-председател на Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП). В средата на април за обществено обсъждане беше обявена схема за безвъзмездна помощ „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19″. Процедурата има за цел да осигури оперативен капитал за микро и малки предприятия, за да се справят с икономическите последици. Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 173 млн. лева. Минималният размер на гранта на проект е 3000 лева, а максималният размер е 10 000 лева.
„По начина, по който е структурирана схемата ще доведе до разочарование у тези, които ще опитат да кандидатстват. Освен отваря възможност за злоупотреби от недобросъвестни кандидати с ценните особено в този момент европейски средства за бизнеса, се казва в позицията на Българската асоциация на консултантите по европейски програми, която е изпратена до правителството, Народното събрание и работодателски организации.
„Проблемът е в предвидената реализация. Схемата предлага 3-10 хил. лв. подкрепа за 3 месеца за микро и малки фирми. Една микро фирма с 5 души персонал има разходи на месец между 10-20 хил. лв. Една малка фирма с персонал 50 души генерира разходи около 200 хил. лв. Тоест, между 1000 и 3000 лв. не могат да представляват никаква подкрепа за тези фирми, на които се разчита за възстановяване на икономиката“, разясни за Forbes Ангелина Добрева.
„Единствено най-малките бизнеси с по един-двама души може да имат полза от средствата от 3 000 лв. до 10 000 лв., но за тях е невъзможно да кандидатстват. Тези собственици на магазинчета и кафенета, фризьори и козметици трябва да стигнат до сайта на ОП „Иновации и конкурентоспособност“, да разархивират 13 файла, част от които декларации за обстоятелства, които няма как да разбират, да влязат в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България, и да попълнят проект. Тези хора няма как да познават законите, свързани с програмите на ЕС, за да знаят как правилно да попълнят декларациите, а по условията на схемата при неправилно попълнени документи може да се стигне до връщане на гранта на 100% заедно с лихвите. Тези малки фирми нямат средства да плащат на консултанти, за да им помагат с документите“, допълни Добрева.
По думите й, за да работи схемата за дребния бизнес тези 173 млн. лв. трябва да бъдат разделени на две. „Едната схема да бъде предназначена за микро, малките и също средните бизнеси, като грантовете да бъдат разпределени така: микро – до 9000 лв., малки – до 25 000 лв., средни – до 45 000 лв. Друга схема, която предлагаме за най-малките, е с плосък грант 3000 лв. Тя трябва да се организира с кандидатстване на гише – с едностранно заявление, срещу лична карта на управителя на фирмата, проверка в Търговския Регистър и инструкции за какво може да се харчат парите, както и какви биха били последствията при неспазване на тези инструкции“, каза Добрева.
Ето предложенията на Българската асоциация на консултантите по европейски програми, изпратени до правителството (без редакторска намеса):
За да има подкрепата от ОПИК някакъв ефект за бизнеса, за да може тази подкрепа да достигне до фирмите в обозрими срокове, т.е. до 3 месеца и за да може да бъде управляема от администрацията, т.е. да бъде въобще изпълнима, предлагаме да бъдат отворени две схеми:
I. Схема за МСП с бюджет 120 млн. лева
1. Открита само за фирми регистрирани по ЗДДС – такива, които са допринасяли в бюджета с ДДС.
2. Открита само за фирми регистрирани преди 01.01.2017 г. – сега не е времето за подкрепа на стартиращи предприятия, в който и да е сектор/дали ИТ фирма или ресторант/, малко от които оцеляват дори и при растеж на икономиката.
3. Открита за микро, малки и средни предприятия, със следните диапазони на подкрепа:
- Микро: 3000 – 9000 лв.
- Малки: 3000 – 25 000 лв.
- Средни: 3000 – 45 000 лв.
Това означава:
- запазване на повечето от условията и контрола предвиден в публикуваната за обществено обсъждане документация при профил на кандидатите, който позволява справяне с тези условия
- физическа възможност за бърза обработка на кандидатури от администрацията на ОПИК и плащане на одобрени фирми с ефект, който ще бъде разбран не само от собствениците, но и от десетки хиляди служители.
- подкрепа с реален икономически ефект, тоест целяща оцеляване на фирми с потенциал
- бързо подкрепени минимум 4800 фирми при среден грант 25 000 лв., съответно техните служители, чрез субсидиране условията им за работа и техните заплати.
4. С допустими единствено три прости разхода, които са ясно определени в Условията за кандидатстване, но от кандидата не се изисква предварително да определи в бюджета на проекта, а да отчете с платежни документи след приключване на проекта /т.нар. lump sum grant/:
- разходи за закупуване на суровини за производство – до 29 х. лв. /с оглед избягване административна тежест на тръжни процедури/
- разходи за наем на производствени и търговски помещения по договори за наем сключени преди 13.03.2020 г.
- разходи за заплати на персонал нает на трудов договор преди 13.03.2020 г. и на управители, полагащи труд в кандидата по договор сключен преди 13.03.2020 г. в размер на плоска безвъзмездна финансова помощ от 3000 лв. на един зает
ВАЖНО: Забраната за финансиране на разходи възникнали по договор преди 13.03.2020г. ще направи недопустими разходите за заплати и наеми, което ще обесмисли схемата.
Тези три прости допустими разхода:
- са единствено необходими за една фирма да оцелее в краткосрочен план, всеки друг разход отваря огромна врата за злоупотреба и похабяване на така ценните в момента европейски средства
- посочват на кандидатите за какво могат да кандидатстват и намаляват рязко възможността не само от злоупотреба, но и от неволно извършване на недопустими разходи, за които ще трябва теоретично да се връща гранта
- правят възможна проверката от страна на УО на допустимост на разходите
5. Отпадане на условието за недопустимост на разходите, които са започнати и/или физически завършени или изцяло осъществени преди 13.03.2020 г. Съгласно дефиницията за започване на работата по чл. 2, пар. 23 от Регламент на Комисията (ЕС) № 651/2014, това означава първото от следните събития: започване на строителните работи, свързани с инвестицията, или поемане на първия правно обвързващ ангажимент за поръчка на оборудване или всеки друг ангажимент, който прави инвестицията необратима. Това условие за недопустимост на разходите не позволява на бенефициентите да правят разходи възникнали във връзка със задължения по договори сключени преди 13.03.2020 г. Такива са също така договорите за наем на офиси или помещения, трудови договори със служителите на бенефициента.
6. Кандидатура през ИСУН, с право на упълномощанане за подаване чрез ел. подпис, така че всеки кандидат да може да подаде кандидатура не задължително през консултант, а през счетоводителя си, какъвто всеки кандидат има. Няма логика кандидатури за грантове до 1 000 000 лв. да могат да се подават от пълномощник, а такива за 10 000 лв. да не могат.
7. Процедура без краен срок за кандидатстване, защото одобрение на принципа „първи дошъл, първи получил“ до изчерпване на бюджета е несъвместимо с краен срок на кандидатстване. В момента, в който се изчерпи ресурсът, Схемата може да бъде прекратена или финансирана отново с корекции на грешките от първото й отваряне.
8. Проверка на статут по ЗМСП и затруднено положение от УО преди сключване на административен договор или поемане на отговорността за грешно декларирани данни и непроверени преди отпускане на помощта – изцяло от УО.
9. Без финален технически и финансов отчет – изискване единствено за въвеждане в ИСУН на фактури и платежни документи за тях. Последното ще направи:
- възможен мониторинга и отчитането на грантовата схема от страна на УО
- възможно и смислено кандидатстването за малък грант със съответната минимална административна тежест.
10. Дофинансиране на процедурата след изчерпване на средствата и бърз анализ кое е работещо и кое не.
I. Схема за МСП с бюджет 56 млн. лева
1. Открита само за фирми нерегистрирани по ЗДДС
2. Открита само за фирми регистрирани преди 01.01.2017 г.
3. С плосък грант от 3000 лв, без ограничение на разходите, вкл. такива възникнали преди 13.03.2020 г., с оглед финансиране на трудови договори и такива за наеми, без изисквания за отчитане.
4. Отпускана срещу едностранично Заявление с личен подпис на Управителя, подадено на гише, при лично подаване от Управителя, насрещна проверка на неговата самоличност по лична карта и проверка в Търговския регистър за съществуване на фирмата.
5. Администрирана от служители на Министерство на Икономиката извън ГДЕФК, служители на Министерство на туризма за хотели и заведения и други министерства.
Това означава:
- бърза подкрепени близо 19 000 фирми.
- предоставяне на реална възможност на малките, които не могат да подготвят проекти през ИСУН, да получат помощ.
- физическа възможност за бърза обработка на кандидатури от администрацията като цяло и разтоварване на администрацията на ОПИК от непосилна задача, така както е структурирана в момента.
6. Процедура без краен срок за кандидатстване.
7. Дофинансиране на процедурата след изчерпване на средствата и бърз анализ кое е работещо и кое не.