Над 25 000 разсрочени кредита, още толкова чакат одобрение
Вече има над 25-26 хиляди разсрочени кредита за 10 дни, има заявки за още толкова, които банките не успяват да обработят, каза пред БНТ председателя на Асоциацията на банките в България Петър Андронов. В следващите дни ще бъдат обработени чакащите заявки и броят на хората, които са разсрочили кредитите си, ще надхвърли няколко десетки хиляди.
Кредитополучатели могат да разсрочват задължения за срок до 6 месеца, който да изтича до 31 декември 2020 г., като разсрочваните задължения трябва да са били редовно обслужвани или с просрочие не повече от 90 дни към 1 март 2020 г. На 10 април Управителният съвет на БНБ утвърди представения от Асоциацията на банките в България (АББ) проект на Ред за отсрочване и уреждане на изискуеми задължения към банки и дъщерните им дружества.
Мораториумът върху банковите кредити бе приет в следствие на гласуваните на 2 април в Европейския банков орган (ЕБО) насоки относно законодателните и частните мораториуми върху плащания по кредити.
Вчера Европейската комисия (ЕК) прие пакет от мерки за банковия сектор, за да насърчи кредитирането на домакинствата и дружествата в целия Европейски съюз. Целта на мерките е да дадат възможност на банките да продължат да отпускат заеми, така че да се подпомогне икономиката и да се смекчат съществените икономически последици, породени от COVID-19.
“В момента оказваме на домакинствата и фирмите цялата възможна подкрепа, за да могат да се справят с икономическите последици, причинени от коронавируса,” каза Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията, отговарящ за икономиката в интерес на хората. Той допълни, че банковият сектор може да помогне много за реализирането на тези усилия.
ЕК предложи няколко „временни решения“ под формата на целенасочени изменения на пруденциалните правила на ЕС за банките (Регламента за капиталовите изисквания) с цел да се осигури максимална възможност за банките да отпускат кредити и да поемат загуби, причинени от коронавируса.
В края на миналата седмица Българската банка за развитие подписа споразумение с първите четири банки, които започват да приемат документи и да дават безлихвени кредити. Това са Инвестбанк, Интернешънъл Асет Банк, Общинска банка и Първа инвестиционна банка.
Програмата за гарантиране на безлихвени кредити е приета с Решение на Министерски съвет като част от кризисните мерки на българското правителство в защита на самоосигуряващите се и наетите по трудово правоотношение. Партньори в нея ще бъдат 12 търговски банки, които ще отпускат безлихвени кредити до 4 500 лева наведнъж или на три транша от по 1 500 лева.