Над 30 млн. души са без работа в САЩ заради COVID-19
Над 30 млн. са вече хората, останали без работа в САЩ заради кризата с коронавируса, съобщи Forbes.
Снимка: Pixabay
30 307 000 души са поискали обезщетениe за безработица за първи път от 15 март до 25 април, сочат официалните данни. Това е 18,6% от работоспособното население на страната.
За момента точният брой на останалите без работи заради пандемията не е ясен, тъй като според институциите има много хора, които не са успели все още да подадат документите си с искане да получат обезщетение.
Точният брой на безработните вероятно е с поне между 20% и 70% по-голям. Очакванията са и че този брой ще продължи да се увеличава.
За сравнение, през март 2009 г., по време на пика на финансовата криза, броят на поискалите обезщетение за безработица е достигнал 665 хил. души. За цялата финансова криза от 2007 до 2009 г. работата си са загубили 8.7 млн. души.
В същото време по данни на Евростат безработните в Европейския съюз през март са се увеличили с 240 хил. души в сравнение с февруари. В България броят на безработните през март се е покачил до 154 хил., или с 16 хил. за месец.
Тези данни също все още не отразяват цялата картина на случващото се в Европа на фона на пандемията. По-коректни данни се очакват през май, когато ще бъдат публикувани тримесечните данни от проучването за работната ръка.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС