Рекорден спад на въздушния трафик
Освен здравеопазването едва ли има по засегнат сектор от пандемията с COVID-19 от авиационния . През март световният въздушен трафик се е свил с рекордните 52.9% на годишна база, по данни на. Международната асоциация за въздушен транспорт (МАВТ-IATA)
„Март беше катастрофален месец за авиацията. Компаниите постепенно почувстваха нарастващото влияние на затварянето на граници и ограниченията за движение, включително и на вътрешните пазари заради коронавируса“, каза главният изпълнителен директор на МАВТ
По думите му ситуацията се е влошила допълнително през април и повечето сигнали са за бавно възстановяване. поред Международната асоциация за въздушен транспорт (IATA) загубите за пътническите авиокомпании ще надхвърлят 252 млрд. долара през 2020 г. Приходите на компаниите през настоящата година ще се свият с близо 50%. Авиокомпаниите имат ликвидност да издържат от два до три месеца сами, след което ще се нуждаят от поне 200 млрд. долара държавна помощ, за да оцелеят.
Прогнозите за възстановяване на търсенето на пътнически самолети до нива от 2019 г. са в широк диапазон – от няколко месеца до две години. Това зависи от няколко основни фактори:
- времето за овладяване на заразата с COVID-19;
- възстановяване на доверието във въздушното пътуване;
- връщане към нормална икономическа и социална активност.
За да се намали ударът върху авиоиндустрията дванайсет европейски страни, сред които България, призовават Европейската комисия временно да отмени задължението на авиокомпаниите да връщат парите на пътниците, чиито полети са били отменени заради коронавируса.
В съвместна декларация, приета на видеоконференция на министрите на транспорта от ЕС, тези страни (Белгия, България, Кипър, Чехия, Гърция, Франция, Ирландия, Латвия, Малта, Нидерландия, Полша и Португалия) искат авиопревозвачит да могат да предлагат ваучери вместо да връщат пари.
Дванайсетте страни настояват и за необходимостта да се защитят правата на притежателите на такива ваучери в дългосрочен план срещу опасността от фалит на авиокомпаниите, които са ги издали. Подобно искане е внесено и от Германия.