3.3 млрд. евро помощ от ЕС за Западните Балкани
Икономиките на страните от Западните Балкани ще се свият с до 5.6% при най-добрия сценарий за развитие на пандемията от коронавирус, показва анализ на Световната банка. Във всички страни от региона – Албания, Косово, Черна гора, Босна, Северна Македония и Сърбия – рецесията ще бъде предизвикана от спад както във вътрешното, така и във външното търсене на фона на кризата с COVID-19. Всички страни от региона наложиха ограничителни мерки, които се очаква да засегнат бизнеса и услугите в ориентираните към износа и туризма икономики, посочва банката.
Според основния сценарий мерките за ограничаване на епидемията може да бъдат премахнати до края на юни и постепенното възстановяване на икономиката може да започне от втората половина на 2020 г. По-лошият сценарий предвижда проточване на епидемията и удължаване на ограничителните мерки, които може да бъдат отменени в края на август, а възстановяването на икономическата дейността да стане възможно чак през последното тримесечие на 2020 г., пише Ройтерс.
Дори при основния сценарий Албания и Косово, структурите на чиито икономики зависят силно от износа и туризма, ще бъдат сериозно засегнати и се очаква да се свият с около 5%, а икономиката на Черна гора – с 5.6 на сто. Ориентирани към експорта и зависими от пазарите на Европейския съюз, Босна, Северна Македония и Сърбия се очаква да понесат по-лека рецесия, съответно от 3,2%, 1,4% и 2,5%.
При по-лошия сценарий икономиките в региона може да се свият средно с 5.7 на сто през 2020 г., посочва Световната банка, като отбелязва, че в този случай икономиката на Косово може да отчете спад от 11.3%, на Черна гора – 8.9%, а на Албания – 6.9%.
За да се намали негативния ефект на COVID-19 върху икономиките на Западните Балкани Европейската комисия съобщи, че ще отпусне 3,3 млрд. евро помощ. Става дума за финансова подкрепа, осигурена отчасти чрез кредити от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и предназначена за отстраняване на последиците от пандемията от COVID-19.
„Имаме специално задължение да помогнем на Западните Балкани, защото тяхното бъдеще със сигурност е в ЕС“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
„Подсиленият“ финансов пакет в помощ на Западните Балкани включва и пренасочени средства от Инструмента за предприсъединителна помощ – 38 милиона евро за здравеопазването, 389 милиона за социално и икономическо възстановяване от последиците на пандемията и пакет от 455 милиона за развитие на икономиката, осъществен в сътрудничество с международните финансови институции.
Като добавка към този пакет ЕК съобщи, че на 6 май на видеоконференция на лидерите на ЕС и Западните Балкани ще представи рамков инвестиционно-икономически план за региона, който трябва да бъде одобрен по-късно тази година. Еврокомисарят по разширяването Оливер Вархей каза, че този план ще донесе “конкретна полза за гражданите на Западните Балкани” и ще бъде насочен към отстраняване на последиците от актуалната криза, модернизация на икономиката и подкрепа на реформите.