Рекордна загуба за компанията на Уорън Бъфет
Холдингът на Уорън Бъфет „Бъркшър Хатауей“ отчете рекордна загуба от 49.75 млрд. долара за първите три месеца на 2020 г. Това е най-големият срив за компанията на милиардера. За същия период на миналата година холдингът отчете печалба от 21.7 милиарда долара. „Бъркшър Хатауей“ притежава големи пакети акции в десетки компании, сред които авиокомпании, банки, технологични компании. В последната класация за най-богатите хора в света на Forbes, Бъфет заема четвърто място със състояние от 72 млрд. долара.

Разпространението на коронавируса нанесе сериозни щети на американската икономика и доведе до сериозни сътресения на световните борсови пазари. Индексът S&P 500 се понижи с 20% през първото тримесечие, а редица големи компании, притежавани от компанията на Бъфет, регистрираха по-големи загуби, което е и причината за големия срив. „Повечето бизнеси на Berkshire бяха засегнати от пандемията, като последиците до момента варират от „относително малки до сериозни“, а приходите на смятани за съществени бизнеси са се забавили значително през април“, съобщиха компанията.
За да намали удара „Бъркшър Хатауей“ продаде всичките си акции в авиокомпаниите United Airlines, Southwest Airlines, Delta Air Lines и American Airlines, които бяха сериозно засегнати от коронавируса. Холдингът притежаваше 11% в Delta Air Lines, 10% в American Airlines, 10% в Southwest Airlines и 9% в United Airlines.
Уорън Бъфет търси инвестиции с висока възвръщаемост като придобивания или изкупувания на акции от години. През периода януари-март е купила акции на стойност 1.8 млрд. долара на нетна база и е изкупила обратно само 1.7 млрд. долара собствени акции. Филантропът обяви пред акционерите на „Бъркшър Хатауей“, че напоследък инвестиционният фонд не е направил големи инвестиции, тъй като не вижда нищо привлекателно.
Бъфет коментира и кризата с работната ръка в САЩ. „Американското чудо, американската магия винаги е надделявала и тя ще го направи отново. За първи път най-продуктивната държава в света беше принудена да извади от строя икономиката и работната сила, но съм уверен, че тя ще може да се възстанови, след като вирусът бъде ограничен, както е правила това след други кризи в миналото“, каза милиардерът.