Срив на потреблението в България през март
Затворени магазини, заведения, фабрики. Силно ограничено движение на хората. Такава беше картината през първите седмици на извънредното положение и противоепидемичните мерки, наложени заради пандемията с коронавируса. Това силно намали потреблението в страната, основен двигател на българската икономика, става ясно от последните данни на Националния статистически институт (НСИ). Търговията на дребно през март се е свила с 18.1% в сравнение с февруари. На годишна база спадът е от 14.6 на сто.
Първите сигнали за спад на производството дойдоха от данните за инфлацията, публикувани през април. Тогава стана ясно, че потребителските цени за месец са се свили с 0.6 на сто. Последва статистика за производствените цени, които са ранен измерител за случващото се в потреблението. През март беше отчетена производствена дефлация за първи път от 2016 г. в размер на 2.1% в сравнение с февруари и с 1.5% спрямо същия месец на 2019 г.
Големият въпрос сега е колко голямо ще е пропадането в потреблението през април, защото сегашните данни на НСИ обхващат сравнително кратък период на картината, от около две седмици. И още по-важно е ще се съживи ли търговията на дребно след отпадането на забранителните мерки, за да се намали натискът върху българската икономика, която според данни на ЕК ще изпадне в рецесия през 2020 г., а спадът ще е 7.4%. Да не забравяме, че имено крайното потребление е основен двигател на растежа на БВП на страната ни с принос от 77.1% през 2019 г. В четвъртък министърът на икономиката Емил Караниколов обяви, че надеждите на правителството са да има завъртане на колелото и икономиката да тръгне нагоре последните три месеца на годината, но реален растеж ще видим чак през 2021 г.
Днешните данни на НСИ показват, че през март в сравнение с февруари единствено увеличение на потреблението се наблюдава в търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия – с 1.9% и при търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки, козметика и тоалетни принадлежности – с 1.9%.
Сериозен спад има при търговията с текстил, облекло, обувки и кожени изделия – с 66.5%, с компютърна и комуникационна техника – с 41.3 с битова техника, мебели и други стоки за бита – с 28.7%.
Годишни изменения
През март 2020 г. в сравнение със същия месец на 2019 г. оборотът намалява при търговията на дребно с автомобилни горива и смазочни материали (с 37.1%) и при търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали (с 18.8%). Увеличение е отчетено при търговията на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия (с 3.4%).
По-значителен спад при търговията на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали е регистриран при: търговията на дребно с текстил, облекло, обувки и кожени изделия – с 63.1%, с компютърна и комуникационна техника – с 40.4% и с битова техника, мебели и други стоки за бита – с 19.8%.
Увеличение е регистрирано при търговията на дребно с фармацевтични и медицински стоки – с 14.4% и при търговията на дребно чрез поръчки по пощата, телефона или интернет – с 5%.