5 начина за справяне със социалната дистанция
Вероятно никой не се е замислял за социална дистанция и до какво би довела тя преди налагането на мерките срещу разпространението на коронавируса.
Снимка: Pixabay
В същността на хората е да се събират на групи и да търсят връзки с околните. Това се отразява и на начина, по който мислим за себе си. Често това е на базата на ролите, които заемаме – аз съм съпруг/съпруга, брат или сестра, колега, съсед.
Според социолози и психолози едно от основните неща за изграждането на трайни връзки с околните е физическата близост. Връзките от по-голямо разстояние също не са невъзможни, но като цяло хората създават по-близки взаимоотношения с хората, които се намират близо до тях. Много по-лесно е да знаеш как се чувстват тези, с които се виждаш всеки ден.
Същото се отнася и за общуването в работна среда. Когато работят заедно, хората комуникират много по-лесно и се сближават, което помага и служебните им задължения да протичат по-гладко.
Проучване на културния антрополог Едуард Т. Хол сочи, че за близостта на двама души може да се съди по разстоянието между тях по време на разговор. Ако разстоянието до половин метър, двамата имат по-интимни отношения – такова разстояние позволява те да си шепнат или да се прегърнат, пространството от 70-80 см е запазено за общуване с близки и приятели, а такова между 1.2 и 2 м е приемлива социална дистанция, запазена за непознати или малко познати хора.
Това правило беше напълно нарушено от пандемията, която налага спазване на дистанция от поне 1.5 м с околните. Много хора не са виждали близките си и не са имали възможност да ги прегърнат. От друга страна, много колеги може би са си станали по-близки чрез общуването онлайн – през камерата виждат дома и дори семейството на хора, с които са си общували само бегло до момента.
Авторът на Forbes Трейси Брауър дава съвети за това как да осмислим случващото се и как да се справим в тази ситуация.
- Приеми дискомфорта. Дай си позволение да се чувстваш некомфортно. Времената са трудни и е нормално да не се чувстваш в свои води. Приеми за добър знак, че искаш да си общуваш с хора.
- Промени начина си на изразяване. Много хора предлагат вместо за „социално дистанциране“, да говорим за „физическа дистанция“. Има значение как наричаме нещата. Думите оформят начина, по който мислим и разбираме случващото се. Напомни си, че не се дистанцираш от хората по принцип, а само увеличаваш физическото разстояние помежду ви, за да се пазите един друг.
- Запази перспективата. Пандемията значително промени живота ни и ни трябва време да приемем новото – как работим и как се забавляваме. Малко вероятно е бързо да се върнем към това, с което сме свикнали, но със сигурност ще намерим ново „нормално“. Припомняй си това, ако изпитваш трудности да приемеш социалната дистанция.
- Осъзнай колко много си научил. Пандемията и карантината ни карат да се изправим пред нова реалност, да се учим и да импровизираме. Това са характеристики на устойчивостта, а способността да се адаптираш ще ти помогне да се справиш с настоящата ситуация и да си по-силен в бъдеще.
- Цени хората си. Човек започва да цени много повече нещо, ако го загуби. Пандемията ни напомни колко ценни са близките, приятелите и колегите ни. Сега, когато бавно започват да отпадат много от първоначално наложените ограничения, кажи и покажи на тези хора колко са важни за теб.
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС