GATE CAT: Безработните в България през 2020 се удвояват
Удвояване на безработицата, спад на Брутният вътрешен продукт (БВП) с над 7% и отрицателен фискален ефект от над 2 млрд. лв. в края на 2020 година е ефекта от кризата, породена от COVID-19 в България, показват данните на института GATE (Големи данни в полза на интелигентното общество), съобщиха от института. Изчисленията са направени от създадената от института платформа COVID-19 Activity Tracker (CAT) за изследване и анализ на икономиката по време и след пандемията.
“Платформата е създадена, за да следи почти в реално време макропоказателите за страната и на всеки две седмици ще има нови данни, които ще дават възможност много бързо да се анализира моментната ситуация,” каза за Forbes доц. д-р Красен Станчев от екипа, създал платформата CAT.
Прогнозните данни към декември 2020 г. сочат, че засегнати от кризата ще бъдат 899 931 човека, а новите безработни ще бъдат 157 842 човека. Непроизведена брутна добавена стойност се очаква да бъде 7.739 млрд. лева, а общият негативен годишен фискален ефект е 2.028 млрд. лева, се вижда от данните на платформата. Отправната точка на изчисление на показателите е март 2020 г. и се анализират данни на 16-те най-засегнати сектора в момента.
При прогнозата е отчетена нерегистрирана заетост по отрасли и дейността на хората, които работят за себе си. Всекидневният индикатор е заетостта, съответно безработицата. Той дава снимка на състоянието на икономиката почти в реално време. Наблюдението ѝ позволява да се оценят фискалните и макроикономическите ефекти.
При съставянето на сценариите за възстановяване са взети средните показатели за петгодишен период. Поведението на стопанството с и без COVID-19 прави възможно разработването на решения и стратегии както на фирмено, така и на общо икономическо равнище, съобщават още от GATE.
Платформата CAT е разработена и се развива в институт GATE към Софийски университет „Св. Климент Охридски“, начело с проф. Силвия Илиева и екип, който включва доц. д-р Красен Станчев, който е ръководител разработка „GATE CAT”, д-р Красимир Лаков, д-р Евгени Райков, Димитър Чобанов и д-р Валентин Павлов. „Като институт с основна мисия да създава решения на база големи данни и изкуствен интелект, изградихме платформа, която да обработва и представя емпирична публична информация от различни институционални организации“, каза за Forbes проф. Силвия Илиева.
GATE е съвместна инициатива между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и шведските Chalmers University of Technology и Chalmers Industrial Technology.