Iuvo Group: Тайната на успеха с Peer-to-Peer инвестиране
Iuvo Group, компания на 2020 г. в категория „Финанси“ на Forbes Business Awards, развива платформа за споделено инвестиране в кредити и вече има над 19 хил. потребители. Инвестираните чрез платформата средства са почти 114 млн. евро.

Когато говори за компанията, нейната дейност и за това какво се е случило в последната година, очите на Ивайло Иванов, изпълнителен директор на iuvo Group, блестят. Той е ентусиазиран да сподели какво е за него компанията, която е съосновал и ръководи, както и нейните успехи. Тази енергия несъмнено е допринесла за успеха на iuvo Group, която е компания на 2020 г. в категория „Финанси“ на Forbes Business Awards. Компанията е разработила платформа, която дава възможност на инвеститори да влагат средства в кредити, отпуснати от компании от небанковия финансов сектор (наричани оригинатори на кредити). Процесът е популярен като Peer-to-Peer (P2P) инвестиране или споделено инвестиране.
Уникалното в бизнес модела на iuvo в сравнение с традиционните и по-стари Р2Р платформи е, че инвеститорите не дават заеми директно на кредитополучателите – били те физически или юридически лица. Инвеститорите си партнират с лицензирани небанкови финансови институции, които отпускат кредитите и дават гаранция за обратно изкупуване на всеки от тях. В традиционните Р2Р платформи инвеститорът носи риска от неплатежоспособност на всеки индивидуален кредитополучател, докато при модела на iuvo инвеститорът носи риска от неплатежоспособност на финансовата институция. Този риск е много по-нисък, но все пак съществува.
Всяка сделка на платформата генерира договор между инвеститора и финансовата институция с конкретизиране на кредита, от който се купува някаква част. Iuvo е само посредник на тази сделка и дори платформата да изчезне по някаква причина, договорите са абсолютно валидни и страни по тях са инвеститор и финансова институция. Тези договори се съхраняват в сметката на инвеститора, както и при юристите на компанията, които при евентуален банкрут на платформата ще съхраняват тези документи.
Основните приходи на iuvo идват от комисиони за привлеченото финансиране, които се плащат от финансовите институции. За инвеститорите единственият разход са малки такси за странични услуги като превалутиране.
През 2019 г. iuvo Group удвоява потребителите на платформата и утроява оборота. Компанията навлиза и на нови пазари, като през миналата година започва да работи в Испания с обслужване на клиентите изцяло на испански език. Освен на български, се предлага и обслужване на немски и английски, като по този начин се позиционират като една от многоезичните платформи. Според данни от сайта на компанията инвестираните средства от август 2016 г. досега са почти 114 млн. евро, а общият размер на публикуваните заеми е 243 млн. евро. Обявената средна годишна възвращаемост на инвестициите е 9.2 процента. Максималният лихвен процент на качените на платформата заеми е 15.22 на сто.
Извънредното положение, породено от пандемията COVID-19, изисква допълнителна енергия и решения, които трябва да се вземат много бързо. “Водим постоянна комуникация с отговорните лица за бизнеса на партньорите ни и това ни помага да сме близо до развитието на ситуацията”, каза Ивайло Иванов. От началото на извънредното положение някои от компаниите изпитват леки колебания в събираемостта, но не критично. Всички партньорски компании отпускат кредити само на доказали се и проверени длъжници, докато трае ситуацията. Освен това кредитодателите водят разговори за удължаване на срокове на плащане в някои индивидуални случаи, когато клиентът се е доказал в миналото като добър. Всички компании са потвърдили пред Iuvo, че имат здравословна ликвидност към момента.
Броят на регистрираните на платформата на iuvo надхвърля 19 хиляди души от 141 държави. “Най-голям е броят на инвеститорите от Германия, като те вече са повече от тези от България и като брой, и като обем на инвестициите”, казва Ивайло Иванов. Той допълва, че все още преобладават индивидуалните инвеститори (около 90 на сто), които правят около 70 процента от оборота и това ще продължи да бъде така. В последните няколко месеца при тях се регистрират по около 1000 нови клиента на месец.
За да може да се похвали с тези числа, Ивайло Иванов преминава през няколко етапа в развитието си. Той започва професионалната си кариера като одитор в Ernst & Young, работил е и в Leinonen Group и PriceWaterhouseCoopers в областите на одитиране, сливане и поглъщане и управленско консултиране. Още докато работи в тези компании, се интересува от финтех и конкретно от споделено финансиране. По време на обучението си в MBA програмата към хърватското бизнес училище Cotrugli през 2013 г. се запознава със словенски колега, който е предприемач и има идеи за бизнес подобни на неговите. Ивайло е от сферата на финансите, а словенският му колега има идея да направят борса за стартъп компании. Идеята е била за платформа за споделено финансиране, чрез която стартъпи да получават финансиране, а веднага след това тези дялове да могат да се търгуват на стартъп борса още преди бизнесът на компаниите да е започнал да оперира.
За съжаление идеята им изпреварва времето си. Тогава все още няма регулации, които да позволяват реализирането ú. Проектът не се осъществява, но на него му харесва тази област на развитие. Сферата на финансиране на малки компании му е интересна, в същото време консервативният корпоративен свят – не чак толкова. Винаги е искал да гради нещо, да тества нови неща, да е по-гъвкав. Не иска да влиза в рамките на една конкретна област и професия – само финанси или само технология. Този пръв експеримент макар и неуспешен му показва, че му харесва да работи по съчетаването на финанси и технология. Интересите му с тази сфера му дават възможност да бъде един от основателите на Европейската асоциация за справедливо споделено финансиране. Още преди няколко години с тази асоциация започват диалог с ЕС по няколко аспекта, единият от които е облекченият проспект.
Покрай работата си в Европейската асоциация за споделено финансиране консултира два проекта – единият в Лондон, другият в Испания. Търсейки възможности за реализация на идеите си за споделено финансиране, се запознава със сегашните си партньори и основни акционери в iuvo Неделчо Спасов и Станимир Василев. Те са и основните акционери в Management Financial Group (MFG), българска компания с кредитни бизнеси в няколко европейски страни. Тя управлява портфолио от успешни бизнес модели в областта на потребителските кредити, финансиране на микро- и малкия бизнес, кредитни карти, дигитален бизнес и други алтернативни финансови модели. Сред брандовете на компанията влизат Изи кредит, Бяла карта, Вива кредит, Проспект капитал и др.
Когато Спасов и Василев срещат Ивайло Иванов, според него двамата вече са обърнали поглед към P2P финансирането на заеми и как може то да се използва, за да подпомогне техния бизнес. “Те винаги са били отворени към нови неща, към новите тенденции в техния бизнес”, казва Ивайло Иванов.
И тъй като той вече има опит в подобни начинания, успяват да намерят общ език и през 2016 г. стартират iuvo Group. Работата по проекта започва поне шест месеца по-рано. През това време се правят разработки на платформата и юридическите действия по създаването и регистрирането на компанията.
Най-голямо усилие ни отне да установим къде е най-правилно да я регистрираме
След задълбочено проучване с помощта на консултанти решават да я регистрират в Естония, защото в тази страна вече има история на подобни бизнеси и местният регулатор вече има процедури по регистрацията. Iuvo е член на Finance Estonia като платформа за споделено финансиране и също така е лицензиран кредитен посредник. Лицензът е издаден от Estonian Financial Supervision Authority (Finantsinspektsioon Estonia) през 2017 г. В момента капиталът на iuvo Group e 1.7 млн. евро и е изцяло внесен. Мажоритарен собственик на компанията е MFG.
При стартирането на iovo Group за дружеството работи само Ивайло Иванов, а в момента дейността се осъществява от 20 души. Имат офис в Естония, като там са основно счетоводство и юридически дейности. Поддръжката на платформата и комуникацията с клиенти се осъществяват в България.
От създаването ú досега платформата постоянно се развива, като през миналата година стартират нови функционалности като превалутиране. Това е тяхна разработка и курсовете се формират така, че да бъдат максимално изгодни за клиентите. По този начин инвеститорите могат да влагат средства в кредити в различни валути. На платформата има регистрирани кредити в левове, в евро, в леи и в злоти, като предстои и увеличаване на предлагането на кредити в нови валути след одит и оценка на желаещите да се включат компании.
Предлагането на нови възможности от iuvo е необходимо, защото според Ивайло Иванов пазарът на P2P финансиране ще се развива глобално и България ще следва тенденциите.
Има доста българи, които инвестират и чрез чужди платформи, защото този тип инвестиране не е ограничено като юрисдикция
Досега по-активни са били рисковите играчи, но вече се очаква и средната класа да започне да влага средства в този тип инструменти. Подобен пример е Германия, където средната класа вече се насочва към този тип инвестиции. В България ситуацията засега е по-различна, защото инвеститорите по принцип са по-консервативни, а част от тях и онлайн инвестирането действа като спирачка. По тази причина и стратегията на iuvo Group е насочена към външните пазари и там се очаква ръстът да продължи.
32-годишният Ивайло Иванов казва, че продължават с ускорения растеж и присъединяване на нови компании, които осигуряват предлагане на кредити на платформата. В момента според него има голям интерес от компании, които искат да се присъединят към тях и работата по тяхното отсяване е много сериозна. Това е и една от основните насоки в дейността на компанията за 2020 – повишаването на сигурността на платформата в процесите по допускане на кредитни оригинатори на пазара. Тя е абсолютно обезпечена технически, но ще се работи по процесите за допускане на кредитни оригинатори. „Смятам, че и в момента нашето звено за одит и контрол на риска е едно от водещите, но трябва да стане най-доброто на пазара”, допълва Иванов, чийто професионален път е започнал също в одита. Компанията освен това обявява, че всички кредити на платформата имат 100% гаранция за обратно изкупуване от оригинатора. Ако кредит, в който е инвестирано, спре да се изплаща, оригинаторът трябва да изплати оставащата неизплатена главница на инвеститора. Основният буфер за евентуална кризисна ситуация е сериозният дю дилиджънс процес преди допускане на кредитен оригинатор на платформата. Този процес продължава няколко месеца. Вътрешните процеси и практики за контрол на риска на Iuvo са одитирани от Grant Thornton, една от големите мрежи от независими счетоводни и консултантски фирми в света.
Интересна посока в развитието на iuvo Group според Ивайло Иванов е, че тя вече се установява добре на пазара на спестовни инвестиционни продукти. Визията на компанията е да разширяват и предлагането с кредитни продукти за които оригинацията ще я прави самата компания. Имат идеи и за разработване на технология за интеграция с различни мобилни портфейли (еквивалент на физическия портфейл със сметки и карти, качен на мобилно устройство). Това ще даде възможност на клиентите с няколко клика да отделят някаква част от мобилния си портфейл да го инвестират на платформата на iuvo, а след това при желание също с няколко клика да върнат обратно средствата си в портфейла.
Има доста голям интерес от компании от финтех екосистемата, защото, когато имаш един портфейл, е добре да се добави и стойност в него и така се привличат хората да го ползват
Предпочитаните кредити за инвестиране все още са тези с по-кратък срок и по-висока доходност. Ивайло Иванов казва, че в последната година обаче се наблюдава преминаване към по-обезпечени кредити с по-дълъг срок. “По-голяма част от инвеститорите вече се насочват към по-дългосрочно инвестиране на своите средства, макар и по-ниска доходност”, допълва Иванов.
По отношение на предлагането на кредити, в които да се инвестира, досега са били насочени основно към европейски страни и компании. Все по-голям интерес има вече и от по-далечни дестинации – Филипини, Виетнам и Индонезия. Интересът идва в по-голяма част отново от европейски компании, които имат големи бизнеси в тези страни. Според Иванов обратната връзка от техните инвеститори показва, че би им било интересно да има подобни предложения на пазара.
Една от важните инициативи в последните години у нас според Ивайло Иванов е създаването на Българска финтех асоциацията, на която iuvo Group е член, а той самият е в нейния борд на директорите. “Финтех секторът в България е един от най-развитите в Европа и това е показателно, особено в последните три години, когато бяха създадени много стойностни компании,” казва той. За него лично друга полезна инициатива е обявеното в края на февруари създаване на Sofia RegTech Sandbox. Това ще даде реално голям шанс на компании да реализират своите идеи. Технологиите, насочени към индивидуалния клиент, са изключително регулирани в Европа и е предизвикателство въобще да се стигне до старт на компания, която предлага подобна технология. Според Иванов българският Sandbox ще помогне много на компаниите с ориентирани към индивидуални клиенти финансови услуги.