Класация на Forbes: Кои са българските компании, привлекли най-големи инвестиции
Тези български компании започват от нулата и успяват да наберат милиони от фондовете за рисков капитал. Какво толкова впечатлява инвеститорите? Български еднорог (компания с пазарна оценка от поне 1 млрд. долара) може скоро да не видим. Но това не означава, че в България няма успешни стартъпи, някои от които успяват да привлекат осемцифрени суми от инвеститори.
FORBES представя някои от младите български компании с най-много набрани средства от фондове за рисков капитал. Повечето се занимават с разработка на софтуер, но има и представители на други сектори като търговия, отдаване на офисни площи и дори разработка на наносателити.
Класацията не претендира за изчерпателност. Тя показва някои от по-значимите примери за успешни стартиращи компании, които са спечелили доверието на инвестиционната общност.
Gtmhub
Индустрия: Софтуер
Набрани средства: 10.3 млн. долара
Какви показатели следи една компания, за да знае дали изпълнява поставените си цели? Т.нар. KPI (key performance indicators) са добро начало, но не са достатъчни. Показателите може да се покачват, но мениджърите не разбират какво стои зад този растеж.
Измерването на постигането на цели е проблем, с който много компании се сблъскват от десетилетия. Същия казус имa и софтуерната компания „Телерик”, в която работят Иван Осмак, Радослав Георгиев и Йордан Ангелов. Тримата решават, че могат да предложат софтуерно решение за този проблем. Продуктът им Gtmhub анализира данните, предоставени от десетки информационни системи (например CRM платформа, софтуер за имейл маркетинг, или инструмент за уеб аналитика) и ги показва в реално време. Така мениджмънтът може да види кой служител за кои процеси е отговорен и какъв е прогресът му.
Remix Global
Индустрия: Търговия
Набрани средства: 8 млн. евро
Remix Global е онлайн търговец на дрехи втора ръка с български корени. Двама от основателите на компанията, Надежда Ганчева и Любомир Кленов, вече имат физически магазини за дрехи втора употреба, когато през 2012 г. решават да качат бизнеса в интернет. Към тях се присъединяват Геновева Петрова и Илиян Грозев.
Четиримата успяват да яхнат един нов тренд. Потребителите вече предпочитат да си купуват луксозни дрехи на старо, вместо да дават много по-големи суми. Всички веднага забелязват, че онлайн продажбите растат много по-бързо от продажбите във физическите магазини. Бизнесът им буквално експлодира. През 2014 г. започват да продават стоките си в чужбина. Насочват се към близки до България пазари, за да може доставката на продуктите да става по-лесно.
Приходите растат в пъти всяка година. През 2016 г. компанията получава 8 млн. eвро от австрийската инвестиционна компания Mezzanine Management, за да разширява бизнеса си. За 2018 г. акционерното дружество „Ремикс Глобъл” има общо приходи 54.7 млн. лв. и загуба почти 10 млн. лв.
ProsFit
Индустрия: Софтуер
Набрани средства: 4 млн. евро
Когато след инцидент краката на Кристофър Хътчисън са ампутирани, той и баща му Алан пристигат в България, за да започнат собствен бизнес. Продуктът им е PandoFit: софтуер за триизмерно принтиране на протезни гилзи.
Протезната гилза е частта, която свързва ампутирания крайник с останалата част от протезата. Намирането на подходяща гилза често отнема много време и пари. PandoFit дава възможност на лекарите да проектират подходяща за пациента гилза, която след това може да се материализира от 3D принтер.
Компанията на Алан и Кристофър Хътчисън се казва ProsFit. Двамата я регистрират в България през 2014 г., а клиентите ú са клиники от цял свят. PandoFit е техният флагман продукт, но това е само началото. Следващата им цел е да развият собствен франчайз от помещения за медицински услуги, свързани със създаването и слагането на протези.
Payhawk
Индустрия: Финанси
Набрани средства: 3.65 млн. евро
Да контролираш разходите на служителите не е толкова лесно. Ако фирма изпрати служител в командировка, финансовият отдел трябва да изчака извлечения или касови бележки, преди да разбере колко пари са били изхарчени по време на пътуването.
С тази мисъл в главата Христо Борисов създава през 2018 г. Payhawk. Компанията разработва софтуер, с който компаниите могат да следят в реално време разходите, направени от служители с фирмени банкови карти.
Преди да се захване с Payhawk, Христо Борисов в продължение на години работи в „Телерик“. Впоследствие компанията е купена от американската Progress Software, а Борисов и колегата му Бойко Караджов решават, че е време да стартират нещо свое.
С помощта на двама от съоснователите на „Телерик“ (Васил Терзиев и Светлозар Георгиев) те започват с начална инвестиция 150 хил. евро. После набират още 500 хил. евро от инвеститори.
Последният им успешен инвестиционен рунд беше обявен през март 2020 г. Инвестицията е 3 млн. евро, а основният инвеститор е германският фонд Earlybird. Парите са предвидени за разширяване на бизнеса в Германия.
(текстът продължава на следващата страница)