Предприемачът, който напуска LinkedIn и създава бизнес за $4.5 млрд.
Джей Крепс заема важна позиция в LinkedIn – той е лидер на екипа, който поддържа системите за търсене, препоръки и свързване с други потребители на платформата. Освен това е един от създателите на Apache Kafka – софтуер, създаден през 2008 г., който се използва от над 100 000 организации по света.
Снимка: Confluent
Крепс напуска LinkedIn през 2014 г., за да създаде Confluent – платформа, която работи на базата на Kafka. Компанията основава заедно с Неха Наркхеде и Джун Рао, също бивши служители на LinkedIn.
По това време почти никой не разбира какво представлява продукта и съответно не вярва в начинанието, но Джей Крепс е убеден, че ще постигне успех, и се оказва прав – към момента компанията се оценява на 4,5 млрд. долара, пише авторът на Forbes Стивън Ли.
В LinkedIn, който има над 260 млн. активни потребители месечно, задачата им е да съберат огромната база данни и генерираните анализи, които подпомагат работата на платформата, в една система.
Точно това прави Kafka – технология, която позволява на други системи да използват наличната база данни и да реагират в реално време. Въпреки че има голяма нужда от такъв софтуер, който да помага за управлението на базата данни, технологията е едва в началния си стадий когато Крепс напуска LinkedIn през 2014 г.
Той се сблъсква с предизвикателството да покаже какво точно представлява софтуера и да докаже, че има нужда от него. Като цяло за инвеститорите е много по-лесно да възприемат нов подход във вече съществуваща идея, отколкото нещо, с което не са се сблъсквали.
В началото му препоръчват да се захване с разрешаването на конкретен проблем, а не да създава платформа, която ще има много приложения. Крепс обаче игнорира тези съвети и продължава да работи по продукта, като постепенно привлича десетки хиляди потребители, което в крайна сметка доказва на инвеститорите, че в идеята му има смисъл.
Докато Confluent иска да изгради цялостно решение, много по-големи компании са започнали работа по решаването на част от проблема. Една от тях е IBM, която вече има изграден мидълуеър и продукти за изпращане на съобщения, но по думите на Крепс това са отделни решения, залепени едно до друго.
„Това бяха бавни решения или такива, при които данните пристигат само в края на деня. Или не бяха достатъчно мащабни и не можеха да поддържат голямо количество информация. Или бяха прекалено тесни от гледна точка на случаите, с които могат да се заемат. Или всичко това“, обяснява Крепс.
Той е убеден, че ако може да създаде система, която е сигурна, работи в реално време и може да поддържа трилиони събития всеки ден, Confluent ще предложи много по-добро решение от съществуващите.
Успява да го постигне и много скоро решението привлича вниманието на големи компании като Walmart и Dominos, които започват да използват продукта в работата си.
Confluent продължава да расте, като през последната година удвоява приходите си на годишна база, а мисията на компанията е всички да видят важността на решението им, дори и тези, чиято работа не е свързана с разработването на софтуерни продукти.