От днес дребният бизнес може да кандидатства за безвъзмездна помощ
Микро и малките предприятия ще могат да кандидатстват от днес за безвъзмездна помощ по линия на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“, ако изпитват затруднения заради пандемията от COVID-19. Общият размер на финансовата помощ по процедурата е 173 млн. лева. Заявките от кандидатите следва да са в размер от 3000 до 10 000 лева и не може да надвишават 10% от оборота за 2019 г.
За безвъзмездната помощ могат да кандидатстват всички икономически сектори с изключение на селското стопанство. Фирмите трябва да отговарят и на условието да са регистрирали спад с 20% на оборотите си за миналия месец спрямо средния си месечен оборот за предходната година.
По процедурата са допустими следните видове разходи:
Разходи, необходими за преодоляване на недостига на средства или липса на ликвидност, настъпили в резултат от епидемичния взрив от COVID-19, както следва:
- за закупуване на суровини, материали и консумативи;
- за външни услуги (вкл. режийни разходи);
- за персонал (вкл. разходи за възнаграждения и разходи за осигурителни и здравни вноски за сметка на работодателя).
Процедурата за безвъзмездна финансова помощ се реализира с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейския фонд за регионално развитие. Целта на процедурата е осигуряването на оперативен капитал за българските микро и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Очакваните резултати от подкрепата по процедурата се изразяват в постигане на положителен ефект по отношение микро и малките предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работни места.
Подаването на проектните предложения е по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула “Е-кандидатстване” на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.
В края на април Българската асоциация на консултантите по европейски програми (БАКЕП) поиска промени в условията за безвъзмездната помощ за малките компании. Според асоциацията по начина, по който е структурирана ще доведе до разочарование у тези, които ще опитат да кандидатстват. Освен това отваря възможност за злоупотреби от недобросъвестни кандидати с ценните особено в този момент европейски средства за бизнеса
„Проблемът е в предвидената реализация. Схемата предлага 3-10 хил. лв. подкрепа за 3 месеца за микро и малки фирми. Една микро фирма с 5 души персонал има разходи на месец между 10-20 хил. лв. Една малка фирма с персонал 50 души генерира разходи около 200 хил. лв. Тоест, между 1000 и 3000 лв. не могат да представляват никаква подкрепа за тези фирми, на които се разчита за възстановяване на икономиката“, разясни за Forbes Ангелина Добрева, зам.-председател на БАКЕП.
„Единствено най-малките бизнеси с по един-двама души може да имат полза от средствата от 3 000 лв. до 10 000 лв., но за тях е невъзможно да кандидатстват. Тези собственици на магазинчета и кафенета, фризьори и козметици трябва да стигнат до сайта на ОП „Иновации и конкурентоспособност“, да разархивират 13 файла, част от които декларации за обстоятелства, които няма как да разбират, да влязат в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България, и да попълнят проект. Тези хора няма как да познават законите, свързани с програмите на ЕС, за да знаят как правилно да попълнят декларациите, а по условията на схемата при неправилно попълнени документи може да се стигне до връщане на гранта на 100% заедно с лихвите. Тези малки фирми нямат средства да плащат на консултанти, за да им помагат с документите“, допълни Добрева.
Вижте повече за позицията на Българската асоциация на консултантите по европейски програми ТУК.