Годишната инфлация падна под здравословните нива
Потребителските цени в страната са намалели през април с 0.6% спрямо март. Това е втори пореден месец на дефлация и до голяма степен е продиктувано от намаленото потребление свързано с извънредното положение и противоепидемичните мерки, въведени заради пандемията с коронавирус. Годишната инфлация се е свила до 1.8% от 3 на сто през април, слизайки под здравословните нива. За такива се смятат стойностите около 2%. За първите четири месеца на 2020 г. инфлацията е на минус 0.3%.
Като цяло дефлацията не е добре за икономиката. Инфлацията е показател за растеж, докато дефлацията говори за свиване на търсенето, което кара компаниите да задържат увеличението на цените, вследствие на което се смаляват печалбите и инвестициите. Това води до намаляване на доходите като цяло. През март Националният статистически институт (НСИ) отчете срив на потреблението от 18.1% в сравнение с февруари и с 14.6 на сто спрямо същия период на 2019 г.
Днешните данни на НСИ обаче показват, че цените в малка потребителска кошница (100-те социалнополезни и жизненонеобходими стоки и услуги, необходими на най-бедните 20% от домакинствата) са поскъпнали за месец с 0.6 на сто заради повишаването на цените на хранителните и нехранителните стоки, съответно с 1 и 0.9%. Услугите през април са поевтинели с 0.6% в сравнение с март.
Ако оставим на страна малката кошница, по-сериозно повишение се наблюдава при цените на дрехите и обувките – с 5.6%, разнообразни стоки и услуги – 0.6% и здравеопазване 0.3%.
Намаление има при цените на транспорта – с 3.3%, жилища, вода, електроенергия, газ и други горива – 1.8% и развлечение и култура – 1.8%.