Китай се отказа от целите си за БВП за първи път в историята
Китай се отказа за пръв път в своята история от целите си за икономическия растеж през настоящата година. Вместо това, втората по големина икономика в света, ще насочи усилията си върху заздравяването на страната от щетите, причинени от коронавируса. Това обяви премиерът на страната Ли Къцян в реч пред годишното събрание на Националния народен конгрес.

Икономиката на Китай се сви с 6.8% през първото тримесечие, отбелязвайки първи спад от десетилетия насам в резултат на избухалата в страната коронавирусна епидемия, чието огнище беше централния китайски град Ухан, и която впоследствие прерасна в световна пандемия. Очакванията на анализаторите са ръстът на БВП да се забави през 2020 г. до около 2-3%, спрямо 6.1% през 2019 г.
„Не сме си поставили конкретна цел за икономически растеж на Китай през тази година, най-вече защото глобалната епидемична ситуация и икономическата и търговска ситуация са много несигурни, като развитието на Китай е изправено пред някои непредвидими фактори“, каза Ли Къцян, цитиран от Ройтерс.
По думите му вътрешното потребление, инвестициите и износът намаляват, а натискът върху заетостта нараства значително, нарастват и финансовите рискове. За да предотврати по-сериозни сътресения Пекин планира да издаде до 4.75 трлн. юана (668.17 млрд. долара) държавни облигации, за да компенсира щетите, причинени от пандемията и да поддържа икономическото развитие и социалната стабилност, тъй като страната работи за възстановяване след седмици на блокиране за ограничаване на заразата.
Правителството ще емитира и специални съкровищни облигации през тази година за 1 трлн. юана. Ще бъдат прехвърлени на местните власти 2 трлн. юана, събрани от по-големият бюджетен дефицит до 2020 г. и от специални антикоронавирусни съкровищни облигации. Облигациите на местните власти могат да се използват за финансиране на инфраструктурни проекти, докато специални съкровищни облигации могат да се използват за подпомагане на фирми и региони, засегнати от вирусното огнище.
Китайският премиер също така каза, че малките и средни компании могат да забавят плащанията си по заеми и лихви с още девет месеца – до март 2021 г., а кредитирането на малките и средни предприятия от големите търговски банки трябва да нарасне с повече от 40%. „Данъчната тежест на компаниите ще бъде намалена с 2.5 трлн. юана тази година“, каза Ли Къцян.