Мисията на Front за прераждането на имейла
Пощенската кутия бе изоставена и приета за мъртва. Сега се възкресява от двамата основатели на Front – стартираща компания, която има подкрепата на големи имена и мисия да направи старомодния имейл отново супермодерен.
Матилд Колин въртеше нервно в ръце раницата си, докато влизаше в сграда срещу Лондонската кула. Притесняваше се, че може да се стори „твърде санфранциска” на шефовете, управляващи брокерската фирма за морски превози, която неотдавна бе отпразнувала 134-ия си рожден ден. Колин – главен изпълнителен директор на стартъпа Front, бе дошла да им представи софтуер, който превръща стандартната имейл кутия в споделено работно пространство – идеално решение за занимаващ се с логистика екип, който трябва да отговаря на несекващ поток от ценови котировки за налични товарни кораби по цял свят.
За нейна изненада, вместо тя да разказва, брокерът Симпсън Спенсър Янг я изпреварил и започнал на нея да ú обяснява. Компанията извършила преди време анкета сред служителите си и установила, че средствата им за комуникация, по-подхождащи на телеграфите от предишната епоха, подлежат на цялостно подновяване. Силно се нуждаели от помощта на Front.
Но се оказва, че и много от по-старите фирми, които разчитат предимно на имейли, с нетърпение чакат Front да им помогне. „Един нов инструмент решително ще промени живота им”, казва 30-тодишната Колин. По-нови технологични фирми като Shopify и лидерът в частните разплащания Stripe също са се абонирали за услугата на Front и плащат между 9 и 79 долара на потребител месечно (по-голямата сума дава повече споделени пощенски кутии и функции). Създадената преди седем години фирма има общо 5500 клиенти, а приходите ú са нараснали четири пъти от 2017 г., като достигнали близо 32 млн. долара миналата година.
Тя е съвсем малка, но елитните ú поддръжници, сред които Sequoia Capital и основателите на водещите в софтуера Atlassian, Qualtrics и Zoom, дори убиецът на имейла Slack, залагат на нея. Досега те са налели близо 140 млн. долара в базираната в Сан Франциско компания, а съвсем неотдавна – през януари, вдигнаха оценката ú на над 800 млн. долара. Така тя стана четири пъти по-висока, отколкото само преди две години.
За разлика от някои, които бяха побързали да обявят „смъртта” на имейла – Slack поведе кампания за заместването му и тя продължи чак до пускането на акциите ú миналата година – Колин и другият съосновател на фирмата, 38-годишният Лоран Перин, смятат, че проблемът със създадения преди години протокол, доминиран от Microsoft Outlook и Gmail на Google, е в пакетирането му, а не в продукта.
Двамата французи, съоснователи на Front, се запознали през 2013 г. чрез стартъп студиото в Париж eFounders. Колин, която учила математика и предприемачество в бизнес училището HEC Paris, била напуснала работата си, разочарована от атмосферата. Инженерът Перин си търсел нова работа след четири години като главен технологичен директор на френско онлайн радио. След като се опознали и обменили идеи, те решили, че споделената корпоративна пощенска кутия – представете си всеки имейл, който получавате от компания с адрес, започващ с info или help – ще им служи като билет за влизане в работния поток на компанията.
Преди появата на Front запитване от клиент можело да отприщи потоп от имейли вътре във фирмата, тъй като колегите си го препращали един на друг, после си връщали отговорите, докато стигнат до обща позиция. Сега с Front потребителите получили достъп до споделен имейл, третиращ постъпващите съобщения като живи документи, към които прикрепват бележки, общуват с колегите и подготвят отговорите си, без да си разменят никакви имейли.
Съоснователите, с привлечени вече десетина компании за изпробване на системата, отлетели за Калифорния за интервю с цел участие в лятната програма за 2014 г. на престижния акселератор за стартъпи Y Combinator. Колин трябвало да представи проекта пред партньорите, сред които създателите на Gmail и Yahoo Mail. Очаквала да получи от тях много съвети, но посланието им било съвсем просто: Продължавайте да се развивате. „В нея имаше нещо, което веднага впечатляваше – борбеност и увереност, които ни казваха много”, разказва създателят на Yahoo Mail Джеф Ралстън, сега президент на Y Combinator. „Беше нелогично. Наистина ли имейл? И това е нещото, което ще създаде компания за милиард долара?”
Тя вече е доста напред в развитието си благодарение на инвеститорите, но също така и на лоялните последователи. Президентът на Edge Logistics в Чикаго Уилям Кер казва, че преди да открие Front, му трябвал служител на пълен работен ден, който да обработва имейлите. Сега компанията може автоматично равномерно да разпределя входящите запитвания за котировки между своите представители. Те сравняват обяснителните бележки и постигат консенсус за тарифите в рамките на имейла, след което упълномощен служител търговец изпраща отговора. „В моя бизнес много пъти можете да спечелите поръчката, просто ако сте първият, който даде котировка – казва Кер. – При 60–70 хил. предложения годишно се вижда, че това е много съществено.”
Крайната цел на Колин и Перин е да подбият Gmail и Outlook, като свържат повече приложения за производителност с Front, за да станат съвместните ú имейли централен хъб за всеки служител. Анализаторите остават скептични, че Front ще успее да оспори двуполюсния модел. И двете компании пакетират имейл продуктите си с други инструменти – G Suite за Google, Office 365 за Microsoft. „Много стартиращи компании откриха за себе си възможности под носа на Microsoft и Google” – казва изпълнителният директор на Wedbush Securities Дениъл Айвс. – Аз обаче гледам на имейла, както повечето клиенти гледат на салфетките в ресторанта: Не плащат за тях.”
Патрик Колисън, главен изпълнителен директор на Stripe, казва, че вижда във Front сходство със своята фирма за онлайн плащания, която се оценява сега на 35 млрд. долара, и то е желанието ú да се занимава с дейност, която другите отбягват. Въпросът за Колисън е не дали Front ще успее да се пребори и да си създаде пазар, а колко голям ще бъде той. „Матилд вероятно е наясно с това, както и всички други главни изпълнителни директори на стартиращи компании в ранна фаза, които познавам”, добавя той.
Колин е убедена, че ще се справи. С нея в последно време се свързали главните изпълнителни директори на едни от най-големите компании, сред които Сатя Надела на Microsoft и Марк Беньоф на Salesforce. Тя казва, че мотивите им са ú ясни, и добавя, че не проявява никакъв интерес да продава. ”Ние сме на 0.001% от онова, което можем да направим.”