Как ще се промени животът ни след Covid- 19
На плаж с маска. Освен банския костюм, към слънчевите очила и шапката трябва да добавим още един аксесоар. Или просто да ги заменим с “модерен” шлем. Абсурдно или не, това е новата реалност. Едва ли някой си е представял, че през тази толкова емблематична 2020- та година, ще трябва да се приспособяваме към един толкова труден и изцяло нов начин на живот.

Поглеждайки в огледалото, е ясно, че светът вече няма да е същият. Към всички рискове, пред които се изправяме ежедневно, трябва да добавим и още един – Covid- 19.
Това е свързано и с редица промени, които светът ще претърпи.
Училището
Децата, а и не само, всички учещи, вече завършват годината онлайн. Как ще стартира новата учебна година и дали училища, колежи и университети ще отворят отново врати не се знае. Виртуалните класове и онлайн обучението, обаче, ще продължат. Макар, че това ще превръща хората във все по-големи интроверти, преминаването към онлайн обучение има и своите плюсове. Ученето на дистанция дава голяма свобода, удобно е, а и може да се съчетава с редица други занимания в зависимост от свободното време. То позволява интерактивно да упражняваме мозъка си чрез видеа, игри и друг тип занимания, които в нормална среда не са приложими. Това означава, че и бъдещите деца ще стават все по дигитално грамотни.
Интернет
Повече от ясно е, че ще имаме нужда от все повече и все по-добър интернет. 5-G мрежите не са химера. Както и изкуственият интелект, при който също се очаква бурно и изненадващо развитие.
Истински социални мрежи
Изолацията превръща социалните мрежи в една по-истинска среда за споделяне на емоции, интереси, обединяване на хора и формиране на обществено полезни групи. Интернет пространството се превръща в реален форум при решаването на проблемите на бизнеса, произтичащи от кризата.
Здравословно хранене и brand new начин на живот
Когато здравето се превръща в тема наистина топ номер едно за света, и всички ние хората ще се преориентиране към един по-здравословен като цяло начин на живот. Една тренировка или разходка на чист въздух е не просто нормално ежедневно занимание, а изживяване, което ни зарежда с истинска енергия. Преоценяването на малките неща променя и отношението ни към храната, хората и природата като цяло.
По-добри здравни услуги
Подобряването на здравеопазването на всяко ниво е не просто необходимост, а е задължително. Здравните услуги, образованието и научните изследвания са инвестиция, а не публичен разход. Щом модните къщи могат да работят за болниците, то това е достатъчно показателно, че проблемът не е в осигуряването на ресурсите, а в приоритетите при формирането на политиките и насочването на публичните разходи и инвестициите.
Задръстванията
За съжаление този основен за големите градове проблем едва ли ще се е разреши като с магическа пръчка. Изчистването на въздуха, на което бяхме свидетели в рамките на тези 60 дни под карантина е начинът, по който природата ни проговори. Дано това накара хората да осъзнаят как една малка крачка като това да заменим колата с колело може да се окаже стъпка към спасяването на света. Справянето с проблеми като трафика и мръсния въздух трябва да бъде приоритет за градовете не просто на думи.
По-гъвкаво работно време
Осъзнавайки нуждата от максимално оползотворяване на времето, с което разполагаме, дава възможност и на работодателите да въведат по-гъвкаво работно време, което е само от полза за служителите. Работата от дистанция не е нещо лошо, а дори може да се окаже и по-продуктивно и за двете страни. То е и импулс към технологиите. Офисите също няма да са това, което бяха. Някой от тях ще останат “онлайн”.
По-качествено обслужване на всякакво ниво
В условията на криза бизнесът е принуден да се съсредоточи в предлагането на една по-качествена услуга при това с минимум ресурси. В старанието си да предпазим себе си и околните, самите ние, също ще търсим по-добри, по-качествени и сигурни услуги.
Дигитализацията на бизнеса, която е неизбежна и също вече се случва на всички нива.
Една по-социално ориентирана икономика
Това на практика също е вече част от новата реалност, след като почти всички правителства бяха принудени да въведат мерки, свързани с отпускането на финансови помощи и компенсации дори на бизнес ниво. Каква ще е политиката през 2021 г. и как правителствата ще формират бюджетите си занапред е интересен въпрос.
Едно по-хуманно общество
Забързаният начин на живот и липсата на хуманност не ни носи нищо положително. Коронавирусът ни показа колко е важна емпатията, която е и новото оръжие на маркетинга.
Нови глобални лидери или една по обединена Европа
Дали ще се промени глобалното лидерство след кризата? До голяма степен това може би зависи от това кой ще осигури ваксината срещу Covid- 19. Дано след всичко това станем свидетели и на една по Обединена Европа.
Коронавирусът показа, че никакви реформи не трябва да се отлагат, а политиките трябва да се насочат към оптимизация на разходите.
Пътуванията няма да са такива, каквито бяха
Ако до преди Covid- 19 можеше да се пътува неограничено до каквито и да било точки на света, то след него това вече няма да е така. Темпото на глобализирания свят ще се забави и за да пътуваме вече ще ни е нужен “здравен паспорт”. “Low cost” пътуванията също вече няма да са “low cost”.
Стримийнг до безкрай
Онлайн форумите и уебинарите ще заменят досегашната форма на събития и международни конференции. Маркетолазите и дигиталните специалистите вече усилено работят в тази посока. Просто обстоятелствата го налагат.
Професионалният спорт също ще се промени
Отмяна на олимпиадата и спортни първенства налага на професионалните спортисти също да преосмислят своето бъдеще и да променят своите спортни навици и начин на тренировки. Възможностите за състезания ще са ограничени и при лимитиран достъп поне до края на 2020- та година. Дано това не продължи и догодина.
Изкуството и музеите
Дигитализацията на изкуството също е неизбежно. И все пак и при лимитиран достъп най-големите галерии и музеи в света, ще запазят своите експонати и посетители. Със сигурност, обаче, изкуството ще претърпи разцвет.
Хората ще бягат от урбанизирания свят
За да опазят здравето си, все повече хора вероятно ще търсят начини да избягат от големия град и урбанизираните зони.
Зелената енергия
За съжаление, търсенето на зелена енергия ще се свие, а развитието на проектите за нови вятърни и слънчеви централи ще се забави. Такива към настоящия момент са прогнозите, тъй като има спад в потреблението на енергия от индустрията.