Водещ автомобилен алианс променя изцяло бизнес модела си
Един от водещите автомобилни алианси – Renault, Nissan, Mitsubishi променя изцяло бизнес модела си, за да отговори на предизвикателствата, след като секторът беше силно разтърсен от COVID-19.

Новата бизнес стратегия е наречена „лидер-последовател“ и включва няколко инициативи за повишаване на конкурентоспособността и доходността на трите компании:
- надграждане на стратегията на алианса за стандартизация – от платформи до купета;
- фокусиране върху един водещ автомобил (лидер) и проектиране на сестрински автомобили от водещата компания, с подкрепата на екипите на фирмите последователи за всеки продуктов сегмент;
- гарантиране на най-конкурентните похвати при производството на автомобили лидери и последователи за всяка марка, включително групиране на производството, когато е подходящо.
„Новият бизнес модел ще позволи на алианса да извлече максимума от активите и възможностите на всяка компания, като същевременно надгражда съответните култури и наследства. Renault, Nissan и Mitsubishi ще покрият всички автомобилни сегменти и технологии, на всички географски ширини, в полза на всеки клиент, като същевременно увеличават съответната им конкурентоспособност, устойчива рентабилност и социална и екологична отговорност“, заяви Жан-Доминик Сенар, председател на оперативния съвет на алианса.
Очаква се схемата „лидер-последовател“ да доведе до намаление на инвестициите в даден модел до 40% за автомобилите.
Алиансът също така дефинира „референтни региони“ в различни части на света, като всяка компания ще се съсредоточи върху основните си региони с цел да бъде сред най-конкурентните и да служи като ориентир за останалите за повишаване на тяхната конкурентоспособност.
Съгласно тази част от схемата:
- Nissan ще бъде референтна компания в Китай, Северна Америка и Япония;
- Renault в Европа, Русия, Южна Америка и Северна Африка;
- Mitsubishi Motors в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН) и Океания.
„Превръщайки всяка компания в референтна за съответните региони, възможностите ще се увеличат, за да подобрят максимално споделянето на фиксирани разходи, както и използването на активите на всяка компания“, се казва в официалното съобщение на алианса.
Актуализациите на продуктовото портфолио на компаниите ще следват схемата „лидер-последовател“, а автомобилите лидери и последователи ще се произвеждат с помощта на най-конкурентните похвати. Например:
- Обновяването на C-SUV сегмента след 2025 г. ще бъде водено от Nissan, докато бъдещото обновяване на B-SUV сегмента в Европа ще бъде ръководено от Renault.
- В Латинска Америка автомобилите от сегмент B ще бъдат рационализирани, като от четири варианта ще се превърнат само в един за Renault и Nissan. Тази платформа ще се произвежда в два завода, всеки произвеждащ както за Renault, така и за Nissan.
- В Югоизточна Азия и Япония, членовете на Алианса ще се стремят да изберат възможности по същата схема, като например сътрудничеството между Nissan и Mitsubishi Motors за „кей“ автомобилите.
Благодарение на тези похвати до 2025 г. близо 50% от моделите на алианса ще бъдат разработени и произведени по схемата „лидер-последовател“.
Схемата за „лидер-последовател“ ще бъде разширена от платформи и двигатели до всички ключови технологии, като ръководството ще бъде разпределено както следва:
- Автономна мобилност: Nissan;
- Технологии за свързана мобилност: Renault за платформа, базирана на Android, и Nissan в Китай;
- E-body, основната система на електрическата електронна архитектура: Renault;
- e-двигател (ePT): CMF-A/B ePT – Renault; CMF-EV ePT – Nissan;
- PHEV за сегмент C/D: Mitsubishi.