Скритите възможности на телемедицината с „Найкомс“
Основателят на „Найкомс“ Иван Йосифов решава да изостави отъпканата пътека и да насочи бизнеса си по изцяло непознатия път на телемедицината, за да създаде уникално за България цялостно решение в сферата.
„Дълго време всички казваха, че телемедицината е бъдещето, но след това започваха въпроси как и защо да се въведе. COVID-19 се превърна в катализатор на целия процес и както за телемедицината се говореше в бъдеще време, изведнъж всички започнаха да питат как така все още не е факт“, казва Иван Йосифов, собственик на „Найкомс“. Компанията му предлага хардуерни и софтуерни продукти в сферата на телемедицината – платформа за консултации онлайн, лично електронно здравно досие, диагностично куфарче и станция за телемедицина. Това е и първата компания в България, която предоставя толкова цялостно решение.
Фирмата е основана през 2012 г. и в началото предлага технологични решения за американския пазар – виртуални мрежи и сървъри. Йосифов има дългогодишен опит в сферата на технологиите. В „Найкомс“ успява да събере силно ядро от различни специалисти, сред които е и Красимира Масларова, която има опит с иновативни продукти в сферата на телекомуникациите и от самото начало се заема с бизнес стратегията, маркетинга и продуктовия мениджмънт на компанията.
С течение на времето се оказва, че повечето хора в екипа имат силен интерес към телемедицината или в различни моменти от живота си отчаяно са се нуждаели от подобно решение. „Виждахме, че телемедицината има огромен потенциал да помага на хората и здравеопазването ще се развива в тази посока, а отделно от това е неразработена бизнес ниша“, казва Иван Йосифов. „Телемедицината има важна роля за разгръщане на здравните услуги. Пациентите имат лесен достъп до специалисти, а лекарите от своя страна могат да достигнат до много хора, без да им се налага да пътуват. А в ситуацията с коронавируса той може да предпази собственото си здраве и това на пациентите“, допълва Красимира Масларова.
Две години след основаването на фирмата се взима рискованото решение да променят хода на бизнеса, като насочат усилията си към телемедицината. „Решихме, че имаме натрупан достатъчно и човешки, и финансов ресурс, за да си кажем, че можем да направим този преход“, обяснява Йосифов. Въпреки това решението не идва лесно, защото и той, и Масларова много добре осъзнават какво ще коства и като усилия, и като финанси да направят подобна рязка промяна, но гледат на новото начинание като на мисия.
В продължение на около шест години екипът работи паралелно по новия проект и поддържа съществуващия бизнес, като цялата печалба отива за новите продукти. В помощ идват и два спечелени проекта по европейски програми.
„Нямаме голям инвеститор и всичко, което изработехме, се влагаше в тази разработка. Инвестирали сме седем-осемцифрена сума, за да стигне проектът до това, което имаме в момента, но ако беше на Запад, щеше да е пет-шест пъти повече“
Влагат огромни усилия и по двете направления, знаейки, че ако основният бизнес не е печеливш, няма да имат достатъчно средства да осъществят новите си идеи. Работата е много, но благодарение на усилията на целия екип успяват да се справят, като се налага да наемат още двама-трима души допълнително.
Това, което прави прехода още по-труден, е недоверието в начинанието им от страна на всички около тях, включително на консултанти, с които работят заедно по проекта. „Пренастройването на бизнеса е свързано с голям риск. Има много моменти, в които и ти се съмняваш, и външни хора ти казват, че е по-добре да се откажеш – имаш си бизнес, защо ти е да се занимаваш с нещо толкова неясно“, казва Красимира Масларова. Имат и вътрешни спорове през годините – дали не трябва отрано да започнат да привличат клиенти с помощта на маркетингови кампании, но в крайна сметка решават, че искат да представят на пазара решенията едва тогава, когато имат напълно завършен продукт.
Първите им разработки – станция за телемедицина и диагностично куфарче, са на пазара през март 2019 г. Това е и моментът, в който окончателно оставят зад гърба си първоначалния бизнес.
Medcase е преносимо куфарче с диагностични медицински устройства, сред които стетоскоп, спирометър, апарат за кръвно налягане, термометър, портативно ЕКГ, доплер и други, с които може да се осъществи преглед на пациент и данните да се съхраняват автоматично и да се прехвърлят в реално време, като дава възможност и за видеовръзка. Станцията за телемедицина представлява самостоятелна мобилна система, която е специално пригодена за видеокомуникация и може да разрешава проблема с липса на технологична свързаност в отдалечени населени места, като е подходяща и за бизнеси извън сферата на здравеопазването.
„Найкомс“ започва да демонстрира продуктите в лечебни заведения и малки общини, в които има недостиг на медицински кадри, както и пред чуждестранни специалисти. „Срещите ни с лекари на много високи позиции започваха с обяснението, че с нищо не можем да ги изненадаме, и бяха готови да ни отделят не повече от 10 минути. В крайна сметка често оставаха за по два часа и ни казваха, че не са вярвали, че в България може да има нещо такова, че сме на най-високо световно ниво по технологии“, казва Йосифов. В момента станции за телемедицина има вече в над 30 точки в страната – здравни заведения и общини, като се използва и от някои от най-големите болници – „Пирогов“ и „Св. Анна“ в София. Технологията позволява с помощта на уредите да се осъществява и успешна междуболнична комуникация. Така специалист от „Пирогов“ например може да помогне на свой колега за лечението на пациент в другия край на страната.
От края на миналата година започва усилена работа и по други два продукта, които се допълват взаимно. MedCare е платформа, която позволява записване на онлайн час при специалист, провеждане на онлайн консултации – както по документи, така и чрез видеоразговор, споделяне на медицинска документация, издаване на електронна рецепта и други. Освен да намери подходящ за него специалист, всеки пациент може да получи консултация и в дежурен виртуален кабинет, в който няколко лекари работят по график. Такива кабинети предлагат вече няколко болници, сред които Аджибадем Сити Клиник, „Св. Екатерина“, Александровска болница, Майчин дом. Достъпът до платформата става чрез регистрация, а лекарите преминават и допълнителна верификация.
В допълнение – всеки човек има възможност да използва и онлайн лично здравно досие, в което може да съхранява цялата си медицинска документация, да записва какви медикаменти и хранителни добавки приема, какви прегледи или медицински интервенции е преминал и да нанася ежедневно данни за стойностите на кръвната си захар, кръвното си налягане и други, ако страда от хронично заболяване и състоянието му изисква подобно замерване. Личното здравно досие е полезно и за хора, които нямат текущи заболявания, а искат да следят теглото, фитнес нивото си, да планират тренировки и да си записват постигнатите резултати, като всички данни могат да се споделят с лекар или с член на семейството, като дават по-пълна картина на състоянието на човека и историята на заболяванията му. „Личното здравно досие не се бие с държавното. При нас фокусът е върху пациента, докато държавното, макар и замислено в полза на хората, основно показва пътя на парите в системата и следи разходите за един пациент“, обяснява Иван Йосифов.
Достъпът на пациентите до платформата е напълно безплатен, като се заплаща само консултацията по цени, определени от лекарите, които, ако преценят, могат да предоставят услугите си и без заплащане. От своя страна специалисти и лечебни заведения заплащат за използването на продукта на базата на абонамент, фиксирана такса с неограничени консултации или процент от всяка платена консултация в зависимост от броя на пациентите им, населеното място и други.
Въпреки първоначалното недоверие към начинанието усилията на екипа не остават незабелязани. Платформите започват почти моментално да се ползват с голям интерес. „Найкомс“ разговаря и със застрахователни дружества, които могат да предлагат на клиентите си пакет от безплатни прегледи в платформата MedCare. Потенциални клиенти са и големи компании, които могат да заплатят за допълнителни здравни услуги на служителите си. За продуктите си получават запитвания и от Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора, Сърбия, Словения, Турция. „Найкомс“ беше избрана от журито за един от финалистите в категория „Услуги“ на бизнес наградите на Forbes България 2020.
Кризата с коронавируса увеличава още повече интереса към продуктите на компанията. В последните седмици потребителите в двете платформи нарастват в пъти, регистрират се и цели болници. За това помага и решението на компанията да пусне платформите за напълно безплатно използване. Идеята им идва още при първите предупреждения за начало на пандемия в първите дни на март, „защото телемедицината, ако сега не се ползва, за какво е всичко“.
Потребителите, които посещават платформите, са десетки хиляди, а около 10 хил. от тях активно се възползват от онлайн консултациите, като броят им постоянно се увеличава. Регистрираните лекари също нарастват ежедневно, като вече са над 420. В момента се водят разговори и с още 10 болници, като се очаква те да се включат в MedCare до средата на май. Има интерес и от страна на вериги аптеки по отношение на възможността да се автоматизира процесът за продажба на лекарства след издаване на електронна рецепта.
Заради пандемията част от дейността на „Найкомс“ е забавена. Предстои да бъдат пуснати на пазара гривни, които замерват различни показатели като сърдечен ритъм, кръвно налягане и други, като данните ще могат автоматично да се пренасят в личното здравно досие, но дейностите се бавят заради ситуацията около коронавируса. „Радват ни успехите, но ни чака дълъг и труден път – казва Красимира Масларова, която остава оптимист. – В България и Европа все още няма закон за телемедицината и има много неизвестни, макар за дейността си сега да се основаваме на съществуващото законодателство.“