COVID-19 намали рекордно вредното замърсяване
Рестрикциите, наложени в цял свят във връзка с пандемията от коронавирус са оказали положителен ефект върху замърсяването на въздуха. Глобалните емисии на CO2 в земната атмосфера през 2020 г. ще спаднат с 8%, или 2.6 Gt, което е най-силното намаляване на вредното замърсяване в история на човечеството, сочи доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ).

„Това намаление ще бъде най-голямото в историята, то е 6 пъти повече от намалението с 0,4 Gt през 2009 г., причинено от финансовата криза, и два пъти повече от всички намаления на емисиите след Втората световна война“ , коментират от МАЕ.
Въпреки това, след предишни кризи, емисиите се възстановиха по-бързо, отколкото намаляха. Дали това ще се случи този път зависи от това какво ще се случи с инвестициите в енергийния сектор. „Кризата доведе до по-ниски емисии, но по грешните причини. Ако искаме да постигне трайно намаление на въглеродните емисии в глобален мащаб, трябва да има рязък ръст на инвестициите в чиста енергия“, каза изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол.
В доклада на Международната агенция по енергетика паралелно с рекордния спад на CO2 в земната атмосфера се наблюдава и безпрецедентен срив на енергийните инвестиции в световен мащаб през първата половина на 2020 г. Малко преди избухването на COVID-19, експертите прогнозираха, че инвестициите в сектора през 2020 г. ще нараснат с 2%, което щеше да бъде най-големия ръст от шест години. Това обаче не се случи заради пандемията и вместо това инвестициите ще се свият през настоящата година с 20%, или 400 млрд. долара, до 1.5 трлн. долара в сравнение с 2019 г. Преките инвестиции в нефтогазовия сектор ще паднат с 32%, или с 250 млрд. долара, инвестициите във въгледобивната промишленост – с 15% или с 20 млрд. долара.
„Този исторически спад е изключително тревожен по много причини. Това означава изгубени работни места и възможности днес, както и изгубен енергиен приток, от които може да имаме нужда в бъдеще, когато икономиката започва да се възстановява. Забавянето на инвестициите в ключови технологии за зелена енергия също така рискува да подкопае така нужният ни преход към по-устойчиви и възобновяеми енергийни системи“, заяви Фатих Бирол.