Как Любомир Ноков превърна harmonica в суперпечеливш бизнес
Тръгнал с идея да предлага продукти от биологично земеделие, Любомир Ноков превръща „Био България“ в суперефективна компания без излишни инвестиции и с мощности, които вече съществуват. Това се оказва ключово във времената на криза.
На изложението за биопродукти BioFach 2020 в Нюрнберг в средата на февруари никой не посещава китайските щандове, но всички изложители, сред тях и Любомир Ноков, съсобственик на „Био България“, говорят за коронавируса, тръгнал от Ухан. Седмица по-късно на Международния салон на сиренето и млечните продукти в Париж Ноков вече вижда, че напрежението расте, след което бърза да изпрати мейл до всички 50 души в трите свързани фирми за биопродукти, които управлява.
Иска да ги информира най-подробно за опасността от вируса, за да не се поддават на спекулациите, че „няма нищо опасно или пък че всички ще умрат“. Хората от офиса приканва да работят от вкъщи, само работници в склада и заетите с транспорта оставя в движение. В първата седмица след извънредното положение в страната, когато населението се презапасява с храна, работата нараства като никога досега. Търговските вериги, малките магазини и онлайн платформите за храна, включително и двете собствени „Биомаг“ и Кашон от harmonica, увеличават заявките за биопродукти, които компанията произвежда под бранда harmonica.
В този момент Любомир Ноков за първи път изпитва притеснение как компаниите му ще се справят с логистиката и координацията на суровините така, че да не останат без стока. „Био България“ има 120 продукта – мляко, сирене, вафли, сладка, лютеница, сиропи, олио и оцет, боза, кори за баница, солети, шоколад и много други, чието производство се извършва в множество специално подбрани фабрики и не е ясно кой как ще продължи при новите мерки за безопасност. Само млякото се преработва в собствената мандра, където винаги се ходи с маски и защитни облекла и се прави дезинфекция преди и след производство.
„При нас трудната част е да съберем съставките на един продукт. За вафлите трябва да се намерят слънчоглед, кокос, да минат през мелница и таханджийница и чак тогава суровините да тръгнат за фабриката. Достатъчно е една печатница да ни издъни с някое фолио или кутия и оставаме без стока“
За щастие, всички партньори реагират адекватно и бързо. Особено с международните доставки – само няколко дни има затруднения, после всичко става дори по-бързо от обичайното.
Ноков прави нова организация на всички нива. За търговците на компанията става все по-трудно да правят срещи и да посещават магазините – те продължават работа онлайн и по телефона. Събитията, свързани с дегустации на различни продукти harmonica, които в новите условия на социална изолация няма как да се провеждат, заменя с нови активности в социалните медии. Ако преди не е обръщал толкова внимание на малките проблеми в онлайн платформите, защото не са пречели, сега бърза да бъдат оправени. Електронните магазини „Биомаг“ (с 4000 продукта) и Кашон от harmonica (само собствена продукция) никога не са били много оборотни, но откакто хората са принудени да останат вкъщи, трафикът се покачва сериозно. „За няколко дни направихме организация, която иначе би се случила за месеци – казва Ноков. – Повечето заявки, които получаваме до 10 ч., може да ги изпълним в рамките на деня.“
Той винаги е искал всичко да се случва просто, лесно и ефективно. Отскоро компанията има нов склад в Горна Баня, управляван със системи, които значително улесняват процеса с доставките. В същото време системата за логистика, която е създал, осигурява покритие в цялата страна. Шест фирмени камиона разнасят стоката до търговските вериги, малките магазини, централни складове в София, както и до няколко бази на малки логистични фирми, които продължават линии в големите градове.
Цялата система с партньори в производството и транспорта му позволява да управлява с още по-голяма гъвкавост в условията на криза. Не го е мислил с такава цел, просто така е било по-лесно още от самото начало.
Ноков дори не е мислил за бизнес през 2008 г., когато тръгва с идеята да продава продукти от биологично земеделие. Той просто искал да помогне на две кравеферми в Троянския Балкан да оцелеят. Това са първите сертифицирани ферми за биопроизводство в България. Направени са от Фондация за биологично земеделие „Биоселена“ с помощ от швейцарското правителство. „Изглеждаха хубави като швейцарски биоферми, дори фермерите бяха обучавани в Швейцария, но нямаха пазар. Решихме да ги подкрепим“, казва Ноков. В това начинание той е заедно със съпругата си – тенисистката Маги Малеева, и Методи Методиев. Тримата инвестират в малка мандра за биомляко в село Мало Бучино. Между тях тръгва дебат как да представят киселото мляко – дали да е еко, органично или био, термин абсолютно непознат в България. Ако напишат био, „хората може да се объркат и да решат, че става въпрос за биотехнологии и ГМО“, но все пак се спират на био кисело мляко.
Като начало Маги Малеева уговаря доставки в гурме веригата „Елемаг“. Продажбите тръгват и в две търговски вериги – „Билла“, „Пикадили“, с европейски централи, където знаят, че към биопродуктите ще има все по-голям интерес. Също и във „Фантастико“. „Реално започнахме да работим с големите магазини, преди да имаме изградена структура. Дори сложихме рекламен билборд на бул. „България“, а нямахме капацитет и трябваше де спрем за няколко месеца и да се организираме по-добре“, казва Ноков. Когато доставките на кисело мляко harmonica тръгват отново, продажбите не са достатъчно да поемат цялата продукция на двете кравеферми. Млякото идва всеки ден, а няма какво да го правят. Може да направят цех за сирене и го обмислят много, но Ноков забелязва, че по програма САПАРД са изградени много мандри, които нямат работа. Ако намери подходящ партньор, би се получило много добре. Така и става. Собствениците на мандри са готови да работят по техните стандарти за качество. На тази основа Ноков развива здрава връзка между фермерите, преработвателите и магазините, които са готови да подкрепят биопродукти. За всички това е постижение право в целта. Моделът с изнесено производство работи много добре и става основа за развитието на „Био България“ в бизнес, който генерира 8 млн. лв. приходи за 2019 г.
„Старали сме се да работим без излишни инвестиции и да използваме мощности, които вече съществуват. Добре е от екологична гледна точка и за бизнеса. Ако има мандри със свободен капацитет, не бихме инвестирали в производство на сирене“, казва той.
Всичко това му позволява много повече гъвкавост при управлението и възможности за експерименти с десетки нови продукти. На практика трябва да измисля продаваем продукт за всяка биокултура от нововъзникващите биоферми, което е най-трудното в този бизнес. Много неуспешни опити има с биохляб, колбаси, зехтин заради висока цена и трудности при снабдяването със суровини. Други отнемат много време, докато се гарантира качеството, като с бозата harmonica. Две години минават в експерименти с рецепти и различни сортове зърно. Ноков обикаля известни бозаджийници с идеята да прави боза със захар и дива ферментация в бутилка, както едно време. В отговор чува: „това е невъзможно, ще гърмят капачки, ще се разваля“. Той се сблъсква със статукво, наложило евтин вариант със заместители и без ферментация, но не се отказва дори когато неговата боза, вместо да ферментира, се разслоява и желира. Проблемът е, че в първите дни не се вижда как ще протече процесът. Не може да я задържи в склада, защото има трайност 5 дни, и я пуска на пазара. В следващите дни, ако партидата е много зле, си я събира от магазините: „Взехме трудно решение да не спираме, въпреки че всеки ден се обаждаха ядосани хора, че бозата на нищо не прилича. Но не можеше да решим проблема, без да работим. Ако бяхме спрели, този продукт щеше да изчезне. Накрая стана фантастична.“
Със същата постоянност и упоритост той развива множество канали за продажба. Още през 2008 г. тримата съдружници отварят малко магазинче за биохрани – „Биомаг“, на площад „Журналист“. Асортиментът е беден – малко български стоки и малко внос, каквото намерят в един склад в Гърция. Когато в София се появяват вносители и търговци на биопродукти, рафтовете започват да се пълнят. Макар и малък, магазинът им дава директен достъп до клиентите, виждат кои продукти вървят и кои доставчици се справят. Отварят още два магазина „Биомаг“ и спират до три, щом в София тръгват и много други. Много наглед невъзможни неща започват да се случват заради начина, по който Любомир Ноков управлява „Био България“. Малки магазини, хотели, ресторанти и кафенета започват да зареждат с биопродукти. Веригите вземат боза, която се разваля за 5 дни, и предлагат биопродукти, които са два-три пъти по-скъпи от познатата на всички версия. „Това беше и нашата идея – да покажем, че качествената храна може да влезе навсякъде. Искахме повече фермери да се сертифицират за биопроизводство и да привлечем повече преработватели, които да виждат смисъл в биопродуктите“, казва Ноков.
В търговската политика на компанията той залага един много важен принцип на независимост. Ако веригите станат много голям процент от бизнеса, полага усилия да развие магазините или да започне продажба на сиропите harmonica в повече барове. Развива и онлайн търговия. Директните доставки са „много важна част от цялата верига заради прекия контакт с клиентите и знанието, което дава за пазара“. Износът е още един канал за независимост, с който осигурява подкрепа на повече фермери. Отнема време, докато открие с какви продукти трябва да се участва на международни изложения, защото киселото мляко и бозата са невъзможни за износ. При вафлите обаче има повече търсене от клиенти в Близкия изток и Европа. „Био България“ продава вафли в Италия и Испания под логото на позната марка на местния пазар. „Допълваме тяхното портфолио. За нас е по-добре, когато намерим правилния партньор както в самото производство, така и във всичко, което правим. Ако успеем, нещата се развиват много добре“, казва Ноков.
Пълната липса на предвидимост в условия на криза не го отклонява от плановете да търси пазари и да прави нови продукти, което включва нови фермери и нови партньори. Последните седмици на април сключва договори с доста нови онлайн магазини, които сега стартират, не само в България. Реално в България нито един от големите търговци нямаше онлайн магазин, а сега МETRO, Т-маркет и „Фантастико“ реагираха първи. „Ние работим с тях и ако проектите им са успешни, ще е добре за нас“, смята Ноков. Той очаква здравната криза да промени начина на хранене на много хора, които си дават сметка, че качествената храна помага за доброто здраве и имунитет. Тази пандемия може да доведе и до „трайни промени в начина, по който се произвежда и отглежда храна, така че да има за всички, без да се предизвикват екологични и социални катастрофи“.