3 причини да използваме кризата, за да направим промяна
Уинстън Чърчил казва, че никоя криза не трябва да отмине напразно. Това се отнася и за кризата с коронавируса. COVID-19 предизвика бързо развитие в редица сфери като образованието, телемедицината и дори държавната администрация, като досега промените в тях се случваха изключително бавно.
В много компании съществува наложена организация на работа, която беше силно разклатена от пандемията, което е възможност за създаване на нов ред, който може да е много по-добър от познатия, пише авторът на Forbes Йероен Крайдженбринк и посочва три причини да използваме кризата, за да направим промени.
Трябва да се променим така или иначе
Повечето хора не искат да правят промени, защото създават несигурност и ги изваждат от зоната им на комфорт. Така те отлагат промените до момента, в който наистина им се наложи. Но кризата промени изведнъж живота ни и трябваше да се адаптираме към новите условия. Някои от тези изменения може да са временни, но умните лидери ще използват възможността да направят промени, за да обновят компаниите си в дългосрочен план.
Показва, че промяната е възможна
В ежедневието си трудно забелязваме, че нещата, с които сме свикнали, не работят така добре като други, но кризата показа именно това. Така лидерите имат избор – дали нещата да се върнат към „нормалния“ си вид, или да се върви към „ново нормално“. Пример за това е дистанционната работа, като много големи компании по света вече обявиха, че поне част от служителите им ще продължат да работят от вкъщи.
Промяната създава инерция
По време на криза хората се чувстват по-свързани помежду си, по-склонни са да изоставят стари вражди и са по-единни. Това не важи за извънредни ситуации, в които паниката също изиграва своята роля, но съществува в настоящата. Чувството за свързаност по време на криза се появява бързо, но и също толкова бързо изчезва – с намаляването на опасността, затова е важно да запазим тази инерция.