Как 6 предприемачи осъществиха най-добрите си идеи по време на пандемията
Пандемията изправи редица компании пред големи предизвикателства – много от тях бяха принудени да спрат частично или изцяло работа. Но в тази трудна ситуация се появиха и примери за това как предприемачи се фокусират върху новите възможности и използват това време, за да развият бизнеса си, пише авторът на Forbes Алисън Колман и посочва като пример шест успешни истории.

Подобри устойчивостта на компанията си
Целта на The Wood Life Project е да замени използвани в ежедневието предмети от пластмаса със стилни дървени продукти. Бизнесът съществува от 2019 г. Преди пандемията Хейзъл и Джими Ръсел предлагат продуктите си в 45 магазина във Великобритания, в това число някои от големите вериги, но всичко се променя с COVID-19. Тогава те решават да се фокусират върху продажбите онлайн и върху популяризирането на бранда си, както и върху получаването на различни сертификати, които да придвижат бизнеса им напред.
Обърни се към виртуалното, действай глобално
Стартъпът Yena, който предлага акселераторски услуги на базата на абонамент, е много активен в последните месеци. Компанията прехвърля събитията си онлайн и предлага продукта си безплатно за два месеца, като така успява да постигне ръст от 50% по време на пандемията. Бизнесът става по-популярен заради социалното дистанциране, което им помага и много по-лесно да привличат инвеститори.
Подобри уменията и репутацията си
Компанията за преводи онлайн Inbox Translation има предимството, че функционира чрез интернет и преди COVID-19, но въпреки това търсенето на услугите им рязко спада по време на пандемията. Създателите на фирмата обаче решават да използват това време за редизайн на сайта, обучения на служителите и изграждане на нови маркетингови стратегии.
Изпробвай нови технологии
Little Beau Sheep предлага ръчно изработени перилни и козметични продукти от 2015 г. Компанията е принудена да се насочи изцяло към онлайн продажбите и използва момента, за да планира как да се адаптира към времето след края на пандемията. Промените са насочени към пускане на нов сайт специално за онлайн продажби и автоматизиране на част от работата, за да я направят по-ефективна.
Мисли като предприемач
Принуден да излезе в отпуск по време на пандемията, Пол Хулат решава да разработи и да пусне на пазара мобилно приложение – Supermarket Sheck-In, с помощта на което потребителите могат да споделят опита си с различни супермаркети и други магазини, за да правят по-лесно избор в момент, в който всички се опитват да намалят времето извън дома си и да ограничат риска от заразяване. Приложението е на пазара от средата на април и вече се използва от 500 000 души. Хулат обяснява, че не знае какво ще е бъдещето на приложението след края на пандемията, но признава, че това може да е бил тласъкът, от който се е нуждаел, за да започне самостоятелен бизнес.
Направи бизнеса си по-видим
PR консултантът Илейн Харисън помага на клиентите си с писането, издаването и популяризирането на книги. Тя започва бизнеса след 37 години в медийната сферата, като дейността ѝ бавно се разраства. По време на пандемията тя започва да работи с експерт, който да ѝ помогне да популяризира бранда, наема дизайнер, който създава лого, започва да пише книга с насоки за писане на книги, създава Facebook група, насочена към настоящи и бъдещи автори и планира пускането на подкаст. Всичко това води до нови клиенти и до допълнителен ръст на бизнеса.