Производствените цени намаляват за трети пореден месец
Цените на производител през април са налели с 2.5% спрямо март, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Това е третият пореден месец на понижение на показателят, който измерва средното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани и продавани от български предприятия в страната и в чужбина. Причините за намаляването на производствените цени биха могли да бъдат забавяне на ръста на икономиката, свито търсене на промишлени стоки или спад в цените на суровините. Показателят се използва за ранен измерител на потребителската инфлация.
На годишна база също е отчетен спад от 4.3 на сто. През март отново беше отчетена производствена дефлация от 1.5 на сто, нещо което не се беше случвало от октомври 2016 г.
За месец намаление е регистрирано при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – с 3.9%, в преработващата промишленост – с 2.2% и в добивната промишленост – с 1.1%.
В преработващата промишленост по-ниски цени на производител се наблюдават при: обработката на кожи и производството на изделия от обработени кожи без косъм, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон – по 0.8% и производството на изделия от каучук и пластмаси – с 0.6%. По-голямо увеличение на цените е регистрирано при производството на химични продукти – с 1.7%, при производството на напитки и при производството на основни метали – по 0.8%.
Спрямо април 2019 г. по-ниски цени са регистрирани в преработващата промишленост – с 6.2%, и в добивната промишленост – с 4.8%, а увеличение се наблюдава при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ – с 1.6%.
По-значително намаление в преработващата промишленост е отчетено при: производството на основни метали – с 4.8%, производството на хартия, картон и изделия от хартия и картон – с 4.2%, и при производството на дървен материал и изделия от него, без мебели – с 3.3%. Повишение на цените се наблюдава при: производството на хранителни продукти – с 4.3%, обработката на кожи и производството на изделия от обработени кожи, без косъм – с 3.9%, и производството на тютюневи изделия – с 3.2%.