Quibi: Милиардерският стартъп за стрийминг услуги
Светът се дави в море от стрийминг услуги, а Мег Уитман вече е достатъчно богата. Но когато Джефри Каценбърг й предлага идея за стартъп, който ще печели от стрийминг към мобилни телефони, тя няма как да откаже. Quibi вече е набрала почти $1.8 млрд. долара. Междувременно американците си стоят затворени вкъщи и това е идеалната възможност да опитат услугата.

Снимка: GettyImages
Минути след като през ноември 2017 г. Мег Уитман обявява, че слиза от шефското място в Hewlett Packard, телефонът й започва да звъни. На другия край е Джефри Каценбърг, когото тя познава още от 80-те години на XX век. По това време двамата работят за Хмиелевскигиганта Disney, като Уитман се занимава със стратегическо планиране, а Каценбърг отговаря за филмовото студио.
„Какво смяташ да правиш“, пита я дългогодишният й приятел. „Не знам – отговаря тя. – Аз съм председател на teach for America. Вероятно със съпруга ми ще правим разни неща и ще пътуваме.“
На което Каценбърг отговаря: „Не, какво смяташ да правиш довечера?“ Уитман си спомня, че е отговорила нещо от рода на: „Доколкото те познавам, Джефри, ще вечерям с теб.“
И така Каценбърг хваща полет за Силициевата долина и докато вечеря с Уитман, ѝ подхвърля идеята за стрийминг на съдържание към мобилни устройства.
На Уитман предложението й харесва много. Потенциалният пазар е огромен, трендовете подсказват успех, а нишата е уникална. „Казах му: „Знаеш ли какво? Май в мен дреме още един стартъп“- спомня си 63-годишната Уитман. Тя е един от хората, които превръщат някогашния стартъп eBay в това, което е днес. Именно eBay е причината за натрупването на по-голямата част от богатството на Уитман, оценявано днес на около 3.3 млрд. долара.
Големите играчи на пазара
Според Дъг Форман
Quibi е новак в златната треска за стрийминг услуги. Но Netflix е син чип със своите 67 млн. абонати в Северна Америка и още 100 млн. абонати по други места на света. Основателят на Netflix Рийд Хастингс планира да изхарчи 20 млрд. долара през следващите години, за да създаде оригинално съдържание за платформата и така да бетонира лидерството ù на пазара. Въпреки че през 2019 г. Netflix отчете отрицателен паричен поток от 3.3 млрд. долара, до 2023 г. в компанията отново ще влизат повече пари, отколкото излизат.
„Ние ще сме пионери на пазар, който съществува само поради две причини: Youtube и Стив Джобс с неговия iPhone, казва въодушевено Каценбърг. – Тези две неща са създали една чудесна възможност за печалба. Това е, което ме ентусиазира.”
Две години след тази вечеря Quibi се подготвя да стартира услугата си за стрийминг на видеосъдържание за мобилни телефони. Основният й коз? Съдържанието се подава на потребителя на малки късчета, които са по-лесни за преглъщане по време на динамичното му ежедневие.
Представете си, че гледате сериал по телевизията. В зависимост от формата ще ви коства между 20 и 60 минути да изгледате една серия.
Но сериалите, създадени за Quibi, се състоят от серии с продължителност до 10 минути всяка. Същото важи за всички останали видове съдържание, създадени за платформата. А това означава: филми, риалити формати, комедии, новинарски емисии. Всичко е разпарчатосано на 10-минутни клипове и оптимизирано за гледане на екрана на смартфон.
Мнозина в Холивуд смятат, че Quibi е ужасна идея. На пазара вече има изобилие от стрийминг услуги, много от които са безплатни. Кой, по дяволите, ще плаща за още една стрийминг платформа? „Ако седна да гледам „Игра на тронове“, има ли значение дали серията ми се поднася на 10-минутни епизоди, или аз я раздробявам, като натискам бутона за пауза”, казва консултант, който не желае да разкрива самоличността си, тъй като клиентите му продават съдържание на Quibi.
Бари Дилър, един от големите визионери на Холивуд, наскоро определи Quibi като „смела спекулация“ на негово бивше протеже (Каценбърг е работил за Дилър през 70- те години).
Идеята не е нова. През 1999-а Каценбърг опита нещо подобно с Pop.com, който трябваше да излъчва в интернет късометражни анимационни и игрални филми. По това време стрийминг технологията още беше в зародиш и инициативата на Каценбърг беше най-малкото с несигурна съдба. Въпреки че получи подкрепата на филмови величия като Стивън Спилбърг, Дейвид Гифън, Браян Грейзър и Рон Хауърд, Pop.com капитулира в рамките на година.
Този път Каценбърг се е подсигурил. Той е набрал достатъчно финансиране, за да не се налага да разчита на допълнителна подкрепа. Още през август 2018 г. Каценбърг успя да събере 1 млрд. долара от компании като Alibaba, Disney и Sony. Буквално дни преди коронавирусът да замрази американската икономика, Каценбърг си осигури още 750 млн. долара финансиране.
За щастие Кевин Харт и Дженифър Лопес вече приключиха работата си по своите проекти за Quibi. Стивън Спилбърг работи по филм, който ще се излъчва през платформата. Легендарният режисьор се съгласява да участва, след като получава финансово апетитни права върху готовата продукция.
След две години например заедно със Спилбърг ще могат да издадат произведеното съдържание като дългометражен филм.
Коронавирусът може да се окаже огромно предимство за Quibi. Компанията за проучвания Nielsen прогнозира, че пандемията ще изстреля нагоре с 60% потреблението на съдържание. Платформата ще изхарчи 400 млн. за реклама, а през март обяви, че първите 3 месеца ще са безплатни за потребителите. „Имаме възможността да направим нещо, което ще донесе щастие и смях в домовете на хората“, казва Каценбърг.