Александър Миланов от ААП: Предизвикателствата на автомобилния бранш след COVID-19
В началото на годината разговарях с колеги журналисти какви невероятни автомобилни премиери ни очакват през 2020 г. Мечтаехме за пътувания и тестове на нови коли, за високи скорости и приключения. Два месеца по-късно всичко това се изпари, премиерите спряха, автомобилният сектор замря. Пандемията, причинена от COVID-19, притисна сериозно автомобилните компании. Заговори се за безпрецедентна криза и първите данни за това са налице – Асоциацията на европейските производители на автомобили съобщи, че близо 700 хил., или 55% по-малко, са регистрираните коли през март в сравнение със същия месец на 2019 г. Картината у нас не се различава особено. Спадът в продажбите на нови автомобили през март е 50.7% на годишна база и 29.6 на сто за първите три месеца на 2020 г.
Статистиките показват, че сривът на автомобилните компании е безпрецедентен. Въпросът е колко дълго ще продължи, както и кога и колко бързо пазарът ще се възстанови. За да се опитам да отговоря на този въпрос, потърсих мнението на Александър Миланов, човек с богат опит в автомобилната индустрия. От 1993 г. работи за марките Chrysler, Jeep, Dodgе, Mitsubishi, Mercedes-Benz и BMW. Председател е на управителния съвет на Асоциацията на автомобилните производители и техните оторизирани представители в България от май 2016 г. Управител е на BMW България от 2007 г.
„Тази криза се различава от всички предишни. Тя беше неочаквана и непредвидима. Шокът беше и е изключително голям, а пропадането – огромно. В някои държави, в които бяха въведени силно рестриктивни мерки в борбата с коронавируса, спадът е около 80%“, казва 55-годишният Александър Миланов, който е завършил икономика в УНСС. Той очаква през 2020 г. сривът на автомобилния сектор в световен мащаб да е между 28 и 30%, а кризата дълбоко да се пренесе в 2021 г. „В случай обаче, че мерките за възстановяване се окажат неефективни или има втора вълна на COVID-19, негативният ефект ще е много по-сериозен.“
Когато кризата настъпва в България, Александър Миланов и екипът му задействат специален план. Шоурумите минават на кризисен режим – променя се работното време, започват щателни дезинфекции. Екипите са разделени на смени, за да може по-добре да се предпазят от заразата, внимателно се следи тяхното здравословно състояние.
Въвежда се безконтактно приемане на автомобилите за сервиз – служител на BMW взема колата от адрес на клиента, извършва ремонтната дейност по нея, след което я дезинфекцира и я връща на собственика.
Мениджмънтът на BMW България започва работа от вкъщи. В тази сложна ситуация компанията променя стила и начина на комуникация. „Променихме посланията, тъй като за нас беше ясно, че мисленето на хората вече не е същото“, казва Александър Миланов. Интернет става основен канал за контакти с клиентите. Чрез видеосистема за огледи и комуникация Citnow служителите на компанията достигат до стари и нови клиенти. Ежедневно чрез нея се правят виртуални огледи на автомобили, които се нуждаят от ремонт. Екипът отговаря на специфични въпроси. Системата не е нова. BMW я използва от години, но в момента през нея минава почти цялата комуникация.
Работата от вкъщи на мениджмънта на BMW България дава възможност всеки от екипа да подобри уменията и знанията си.
„Разбрахме, че в тази криза най-голямото предизвикателство за нас ще е правилното използване на времето. Всички ще трябва да работим доста по-интензивно, за да запазим позициите си. И използваме момента хората, които пряко обслужват автомобили или клиенти, да преминат квалификационни програми“.
Както преди, но особено сега, много важно за него и за екипа му е непрекъснатото внимание към финансовите потоци. „При съществено понижени приходи от критично значение е как се управляват разходите“, казва Александър Миланов. А приходите на BMW България са значително намалели заради извънредното положение и противоепидемиологичните мерки. „Само за две седмици изолация броят на новите договори намаля с 50%. Тази тенденция се засили през април и спадът се увеличи до около 75%“, казва Александър Миланов. Но подчертава, че продължава да има запитвания за покупка на автомобили. „Интересът се запазва. Като че ли в средния и висшия сегмент той е по-близо до равнището от преди кризата за разлика от компактния клас. При електрическите автомобили търсенето е високо най-вече заради новото „Мини SE”, което наскоро лансирахме“, казва Александър Миланов.
Той обяснява, че след преминаването на първоначалния шок и реорганизацията на дейността за работа в криза е дошло време BMW България да протегне ръка към всички свои партньори. „Трябва да ги запазим в стабилно финансово състояние. Да им помогнем да стабилизират дейността си и да ги подготвим за едно по-добро възстановяване“, казва Александър Миланов.
Това е и основното предизвикателство пред BMW Group в световен мащаб – да запази стабилна мрежата от поддоставчици, за да може при възстановяване на производството да продължат да функционират нормално и да доставят навреме части. Важна задача пред групата е и вдигането на крака на логистичните мрежи и потоци, както и логистиката за готовия продукт към пазарите.
Александър Миланов вече забелязва и някои положителни сигнали. „Картината в Азия и най-вече в Китай дава повод за оптимизъм. В началото пропадането беше дълбоко и плашещо, но след отпадането на рестрикциите възстановяването тръгна рязко нагоре. Там наблюдаваме V-образна крива, това е добър сигнал за автомобилната индустрия и за един от най-силните пазари. На Стария континент и вероятно в Америка ще има U-образен ефект. По-плавен спад, по-дълбока и продължителна низина и плавно възстановяване“, казва Александър Миланов.
И прехвърля мост към България: „Моята надежда е, че сравнително бързо ще започне едно постепенно възстановяване. Лично аз вярвам, че то ще бъде значително по-ефективно, отколкото при предишни кризи.“
За да се случи това, управителят на BMW България е категоричен, че трябва да има сериозна подкрепа от държавата както за автомобилните компании, така и за някои от най-засегнатите от кризата сектори като авиация, транспорт, ресторанти и културата. Отдавна се говори, но сега е моментът правителството да въведе стимули за покупка на нови и екологични коли. „Цял свят използва този модел за обновяване на автопарка. Съседна Румъния е много добър пример. Там стимули за клиентите дават и производителите, и държавата. Защо да не се приложи опитът и у нас“, пита риторично Александър Миланов.
Другият проблем, който дори е по-сериозен според него, е сивата икономика в автомобилния сектор. „Контролът на допускане на автомобили в България трябва да се увеличи значително на границата. Тук е необходимо да се извърви един път, в който да е съвсем ясно, че ако някой се ползва от правото на персонална мобилност, трябва да не злоупотребява с него и да изпълни задълженията към обществото“, казва Александър Миланов.
Друго важно за изсветляване на сектора според него е намаляване на административната тежест и въвеждането на електронни процеси в контакта на гражданите с държавата. „Във време на продължаваща социална дистанция онлайн регистрацията на автомобили става все по-необходима. Всички дилъри и търговци ще са гарант на една такава регистрация, като по този начин ще се премахне чакането в МВР и ще се облекчат клиентите – казва Александър Миланов. – Сега е моментът това да се случи. Кризата ни дава тази възможност.“
Александър Миланов вижда и други плюсове от сегашната ситуация. „Тази криза ни дава шанс да забавим малко темпото. Да се вгледаме в себе си. Да анализираме силните и слабите страни. Това ще ни даде допълнителна енергия и фокус за нещата, които трябва да променим, за да излезем по-силни. Моят приоритет е да запазя нивото на енергията си, за да имам достатъчно потенциал да се справим с проблемите. Кризата с COVID-19 не е спринт състезание, а е маратон. И не забравяйте, че след най-тъмната нощ идва светъл ден.“