Приходите на Zoom нараснали със 169%
Сега, когато коронавирусът вилнее по света, което доведе до поставяне под карантина на цели градове и държави, до затваряне на училища и университети в световен мащаб, Zoom се наложи като един от водещите инструменти, даващи възможност на бизнеса да продължи да работи, учениците и студентите да продължат да учат и хората да общуват, организирайки си виртуални рождени дни, упражнения по йога и изобщо прекарване на приятни часове заедно.
Това доведе до невиждан ръст на приходите на компанията през първото тримесечие на 2020 г. от 169% на годишна база, до 328.2 млн. долара. Zoom повиши прогнозата си за цялата фискална година, като сега очаква между печалба от 1.21 и 1.29 долара за акция и приходи от 1.78 до 1.80 млрд. долара. През месец март прогнозата беше за печалба между 42 и 45 цента за акция и приходи от 905 до 915 млн. долара.
Още преди разпространението на COVID-19 Zoom беше в състояние на кипеж с най-малко 81 хил. плащащи клиенти, включително Samsung и Walmart. Компанията декларира 623 млн. долара приходи и нетна печалба 25 млн. долара през фискалната си година, приключваща през януари 2020 г. – увеличение от 88% и 234% съответно.
Голяма част от бума на Zoom през първото тримесечие се дължи на решението на компанията да предостави неограничен безплатен достъп – първо на засегнатите райони в Китай, а след това, към средата на март, на всички училища в САЩ, Италия и Япония, които са затворени. По-късно разшири предложението си, за да обхване и училищата в 19 други страни. Около 84 хил. са се включили. Към тях трябва да се прибавят и милионите нови индивидуални потребители, които се възползваха от гратисните 40-минутни видеочатове на Zoom (достъпни за всички отделни лица или групи с под сто участници), обявени за безплатни още преди пандемията.
От Zoom не казват колко им струват всичките тези безплатни услуги, но според изчисления на анализатора на Stifel Том Родерик допълнителните сметки възлизат на 30 до 50 млн. долара.