4 грешки на работата от вкъщи, които носят големи загуби на компаниите
Много компании въведоха работа от вкъщи по време на COVID-19 пандемията и е много вероятно тази тенденция да се запази при част от тях. В опита си да направляват този процес много лидери се опитват да повторят дистанционно модела на работа в офиса, но това е грешка, пише авторът на Forbes Стефани Бърнс.
Тя посочва четири грешки, които ощетяват компаниите, и предлага съветите на специалиста по дистационна работа Molood Ceccarelli как да бъдат избегнати.
Използване на твърде много технологични инструменти
Много компании позволяват на екипите си да използват различни технологични инструменти за справяне с подобни проблеми. Заплащането за продукти, които вършат почти една и съща работа, е не само загуба на пари, но и коства време на служителите, които трябва да изучат ново приложение, ако им се наложи да работят заедно с друг отдел по даден проект. Вместо това анализирайте възможностите, които предлагат различните инструменти, и се спрете на няколко, които действително са необходими.
Въвеждане на задължителни срещи
Когато работиш в офиса, се движиш много повече – разговаряш с колеги, преместваш се за среща в конферентната зала и т.н., докато вкъщи си основно пред компютъра. Освен това очите ти се фокусират върху малкия обект пред теб, което е проблем, особено ако участваш в задължителна дълга среща, включваща всички служители. Много често информацията от тези срещи може със същия успех да се предаде и под формата на имейл. Това е по-добрият вариант, особено когато в нея участват всички служители, много от които вероятно няма с какво да допринесат за разговора или могат да споделят това, което ги вълнува, отделно. Трябва да се има предвид, че една едночасова среща, в която участват 400 служители, струва един час от заплатата на всички тях, а понякога и повече, защото им трябва и малко време за почивка, преди да се върнат към задълженията си.
Затова нека правилото е, че никоя среща не е задължителна. Ако се притесняваш, че в следващия уречен час няма да се появи никой, това не е проблем. Приеми, че служителите ти предпочитат да избират по-ефективни методи за комуникация, които в крайна сметка пестят пари.
Не обясняваш точно какви са очакванията ти
Ако служител не е свикнал да работи дистанционно, може да приеме, че с прочитането на съобщение си е свършил работата. В същото време може изпращачът да очаква някаква реакция, поне за да е сигурен, че някой е прочел информацията. Или двамата може да имат напълно различни разбирания за това в какъв срок трябва да дойде евентуалният отговор. Така се появяват конфликти и често служителите отделят много време за разрешаването им, вместо да вършат служебните си задължения, което в крайна сметка коства пари на компанията. Решението е да има ясни правила, които да важат за целия екип.
Разчиташ на разговори в реално време
Когато се говори за комуникация на работното място, често се има предвид основно разговорите в реално време. Има обаче и други начини за комуникация, много от които могат да са по-ценни, защото всеки служител сам преценява как да разпредели времето си и да предаде или получи необходимата информация, когато има тази възможност. Добре обмислени идеи могат да се предават в писмен вид, а чатенето и срещите в реално време трябва да се запазят за извънредни ситуации или за теми, които засягат всички служители.