Можеш ли да започнеш повече от един стартъп по едно и също време
Умът на предприемача е трениран постоянно да търси нови възможности. Предприемачите идентифизират нова ниша на пазара, разработват решение и създават стартъп. Така може да се окаже, че работят по няколко стартъпа едновременно.

Авторът на Forbes Абдо Риани задава въпроса дали това е добро решение и веднага отговаря, че е за предпочитане такива ситуации да се избягват. В ранната фаза на един стартъп се учиш в процеса на работа – по пътя няма никакви гаранции. Като основател на бизнеса трябва да следиш пазара, да се допитваш до клиенти, което може да те доближи до основната ти цел – да затвърдиш компанията.
Сега си представи да правиш това за два, три или повече стартъпа наведнъж. Разделянето на вниманието най-вероятно ще увеличи риска от провал. Когато се фокусираш върху много проекти наведнъж, вършиш добра работа по всички, но не и страхотна. А разликата може да е огромна.
Въпреки това има хора, които избират да работят по няколко стартъпа наведнъж. Ето как да го направиш успешно, ако си един от тях:
Изчакай един стартъп да се докаже, преди да започнеш нов
Илон Мъск стартира PayPal, SpaceX, Tesla, OpenAI и още няколко успешни компании. Той пуска PayPal през 1998 г., SpaceX през 2002 г., инвестира в Tesla през 2004 г. и съосновава OpenAI през 2015 г. Две от най-успешните компании на Джак Дорси са Twitter и Square. Той стартира Twitter през 2006 г., а Square през 2009 г.
Пътят на много успешни предприемачи доказва важността на това да се фокусираш върху стартъпите един по един, особено ако са в ранната си фаза. След това ще можеш да управляваш няколко едновременно.
Създавай стартъпи, които се допълват
Създаването на успешен стартъп е голямо постижение, много опити се провалят. Ако ти се получи и искаш да се впуснеш в ново предизвикателство, нека е такова, че да се допълва с първото. Това може да ти помогне с партньорствата и клиентите.
Опитът от първия ти стартъп по отношение на особеностите на индустрията съществуващите решения на пазара и ключовите играчи ще ти помогнат по-бързо да тръгнеш по правилния път.
Наеми най-добрите и делегирай
Най-важното условие за успешно начинание е събирането на добър екип и делегирането на работа на правилните хора. Стартъпът ти може да се докаже за няколко месеца, но често са необходими години, за да се утвърди на пазара. Много бизнеси се провалят именно преди този момент.
Екипът е двигателят на един стартъп, но твоя задача като лидер е да направляваш машината в правилната посока. Ако нямаш времето или опита, наеми мениджър, който да поеме тези задачи. Това може да е скъпо решение, но ако обратното ти коства бъдещето на бизнеса, значи си е струвало.