12 книги, които според Илон Мъск всеки трябва да прочете
Главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск препоръчва 12 книги, които според него всеки трябва да прочете. Любимите му книги са формирали възгледите му за света и плановете му за бъдещето.

Ето и кои са препоръките му, събрани от Business Insider:
„Властелинът на пръстените“, Дж. Р.Р. Толкин
Когато бил дете, Мъск бил обект на подигравки. Той обичал да чете книги като „Властелинът на пръстените“, за да избяга в друга реалност и да си представя какъв иска да стане. „Героите в книгите, които четях, винаги се чувстваха длъжни да спасят света“, казва той през 2009 г.
„Пътеводител на галактическия стопаджия“, Дъглас Адамс
Също любима книга на Мъск от детството му. В интервю през 2015 г. той казва, че любимият му космически кораб от цялата научна фантастика е точно този от „Пътеводител на галактическия стопаджия“. Изпращайки в Космоса спортния електромобил Tesla Roadster, той поставя думите „Не се паникьосвайте!“ (Don’t Panic!) върху стъклото на колата – израз, който присъства на корицата на някои от по-ранните издания на книгата.
„Бенджамин Франклин: Американски живот“, Уолтър Айзъксън
Илон Мъск неведнъж е казвал, че за него Бенджамин Франклин е герой. Той е един от първите, които доказват, че мълнията е електрически разряд – чрез експеримента си с хвърчило, довел до изобретяването на гръмоотвода. В тази книга „можеш да видиш, че е бил предприемач, започнал от нищото“, казва Мъск.
„Структури: Или защо нещата не падат“, Дж. Е. Гордън
Когато стартира SpaceX Мъск си поставя за цел да изучи базовото в науката в основата на строенето на ракети и това е една от книгите, към които се насочва, защото тя дава обяснения по разбираем и забавен начин.
„Запалване. Неформална история на течните ракетни горива“, Джон Д. Кларк
Мъск казва, че това е книгата, която му е помогнала да научи най-много за ракетите. Кларк е американски химик, който участва в разработването на ракетни горива през 60-те и 70-те години на миналия век. Книгата разказва за развитието на индустрията и е обяснение за това каква е науката зад ракетните горивата. Илон Мъск използва наученото при работата си върху Falcon Heavy.
„Свръхинтелект: Посоки, опасности, стратегии“, Ник Бострьом
Мъск нарича изкуствения интелект „най-сериозната заплаха за човечеството“ и предупреждава, че „трябва да сме много внимателни с изкуствения интелект“, който според него може да се окаже по-опасен от ядрените оръжия. В документален филм по темата той посочва, че изкуственият интелект може да се използва за създаването на „безсмъртен диктатор, от когото не можем да избягаме“. За осъзнаване на рисковете Мъск препоръчва книгата на Бострьом.
„Последното ни изобретение“, Джеймс Барат
На подобна тема е и следващото предложение на директора на Tesla. Той определя книгата като ода за опасностите от изкуствения интелект. Барат описва предимствата и недостатъците на това изобретение. „Изкуственият интелект не трябва да е зъл, за да унищожи човечеството – ако има цел и човечеството се окаже на пътя му, ще го унищожи, без дори да се замисли, без лоши чувства“, казва Мъск.
„Фондация“, Айзък Азимов
Книгите в трилогията също изиграват голяма роля за събуждането на интереса на Илон Мъск към научната фантастика. „Уроците на историята предполагат, че цивилизациите се развиват циклично. Това може да се проследи до древни времена – Вавилон, шумерите, египтяните, римляните, Китай. Очевидно сме във възход и се надявам това да продължи, но може и да не е така. Може серия от събития да доведат до спад на нивото на технологиите. Като се има предвид, че за пръв път от 4.5 млрд. години човечеството има възможност да продължи живота отвъд границите на Земята, изглежда, че би било разумно да се действа, докато тази възможност съществува, без да се очаква, че това ще е така дълго време“, посочва Мъск в интервю през 2013 г.
„Луната е наставница сурова“, Робърт Хайнлайн
В романа от 1966 г. няколко души са прогонени на Луната, където създават свое либертарианско общество. През 2076 г. група бунтовници, в това число суперкомпютъра Майк и компютърен инженер застават начело на революция на лунната колония срещу земните владетели. В интервю през 2014 г. Мъск казва, че тази книга е най-добрата на Робърт Хайнлайн.
„Живот 3.0: Да си човек в епохата на изкуствения интелект“, Макс Тегмарк
Книгата на професора от MIT Макс Тегмарк обяснява как могат да се използват предимствата на изкуствения интелект в ползва на човешкия живот и да се направи технологичен прогрес, съобразен с целите на хората за бъдещето. От препоръките на Мъск личи колко силно го вълнува тази тема – тук обаче Тегмарк разглежда възможностите на изкуствения интелект като положителни, а не отрицателни.
„Търговци на съмнение“, Наоми Орескес и Ерик М. Конуей
Според двамата автори учени, спонсорирани от политици и корпорации, са поставяли нарочно под съмнение научни проучвания по сериозни въпроси, засягащи здравето на хората, като тютюна, използването на пестициди и озоновата дупка. Мъск препоръчва книгата на конференция през 2013 г.
„Айнщайн“, Уолтър Айзъксън
Илон Мъск е голям фен на биографиите на Айзъксън. Той препоръчва „Айнщайн“ в интервю през 2012 г. Книгата е написана на базата на лични писма на Айнщайн и проследява живота му от млад патентен чиновник до носител на Нобелова награда.
Вижте и препоръките на Бил Гейтс за книги и филми за лятото.