Как да се справиш със страха от провал при започването на бизнес
Хората по принцип странят от рисковете, което може да направи преследването на нещо рисковано като създаването на бизнес трудно. Предприемачите се изправят пред страха повече от хората в други професии. Трябва да вземат решения, да плащат заплати, да набират средства и да създадат успешна компания, като могат да се обърнат за помощ само към консултанти и други предприемачи, пише авторът на Forbes Стефани Бърнс.
За страха не се говори често, защото повечето от нас искат да изглеждат така, сякаш знаят какво правят. В същото време, ако говорим повече за страха, това може да доведе до увеличаването му, затова е важно да си създадем стратегии за това как да съжителстваме със страха и да сме креативни въпреки него.
Страхът може да те мотивира
Често чуваме, че страхът може да е скрито проявление на въодушевлението, тъй като създава подобна психологическа реакция. По същия начин страхът може да ни накара да избягваме дадена ситуация или да ни мотивира. От нас зависи да се научим да се справяме с него.
Помисли за позитивите от бизнеса ти
Страхът може и да бледнее пред позитивната промяна, която правиш в света. Огледай се и може да осъзнаеш, че бизнесът ти помага не само на клиентите ти, но и създава работни места и съответно начин за хората да осигурят добър живот на семействата си. Независимо колко голям е бизнесът ти, помни, че си го започнал, за да помагаш на хората. Фокусирай се върху това и ще намериш начин да се справиш с трудностите.
Остави перфекционизма на заден план
Перфекционизмът произлиза от страха от провал. Вътрешно вярваме, че ако направим всичко перфектно, намаляваме шанса да се провалим. Но перфекционизмът е мит и може да саботира стремежа ни да правим това, което искаме. Ако стартиращ предприемач има непосилни изисквания, за да пусне на пазара компанията си, вероятно никога няма да достигне момент, в който се чувства комфортно да го направи. За да оставиш перфекционизма на заден план, първо е важно да го разпознаеш, а след това си поставяй малки стъпки, които да изпълняваш, и искай обратна връзка, за да видиш и възприятието на другите за работата ти и да имаш още една база за сравнение.