Новите възможности на онлайн обучението с Melon
Всяка сутрин Крум Хаджигеоргиев отваря софийския офис на Melon и прекарва там целия ден сам с още двама системни администратори. Останалите близо 200 уеб и мобилни разработчици, графични дизайнери и инженери по осигуряване на качеството работят от домовете си в защитена от зараза с COVID-19 среда.

Софтуерната компания държи отворени и трите си офиса в София, Скопие и Велико Търново, за да може, както казва нейният съосновател и изпълнителен директор, ако някой има нужда от нещо, да дойде да си го вземе. Този режим е още от края на февруари, когато Хаджигеоргиев изпраща препоръки към хората си да работят от вкъщи. Най-голямото му притеснение тогава е дали инфраструктурата ще издържи дистанционната работа на всички екипи, но администраторите го уверяват, че няма да има проблеми.
Докато трае трансформацията, той непрекъснато мисли с какво може да се помогне на клиентите, а и на много други компании, да продължат работа и решава да пусне безплатно за шест месеца системата за електронно обучение Melon Learning: „Когато ни заключиха заради кризата с новия коронавирус, си казахме, че имаме продукт, с който може да помогнем на компаниите да обучават служителите и контрагентите си без значение в коя точка на света се намират.“
Melon Learning е платформа за онлайн обучение, тестове и проучвания, която съхранява и предоставя съдържание, проследява и измерва напредъка на процеса. В дните на криза интересът към нея бързо нараства. Въпреки че е правена за корпоративния сектор, много лектори в университети, родители, които искат да помогнат на училищата да обучават децата им, неправителствени организации, консултантски и образователни компании, дори психолози търсят достъп до нея. За изненада на Крум Хаджигеоргиев запитвания идват и от технологични компании. Melon Learning обслужва предимно финансовия и фармацевтичния сектор – все структури с повече разпръсната работна сила. Сега се появяват аутсорсинг и колцентрове, също и компания, която се занимава с инвестиции в Дубай.
„Доскоро се мъчехме да убеждаваме компаниите колко добре е да инвестират в система за вътрешно обучение на хората си и те все отлагаха, но сега нямат много избор“, казва той. Удовлетворението му, че е намерил начин да помогне на компании в нужда, е примесено с доза притеснения доколко може да издържи финансово. Внедряването на системата и обучението на персонала също струват пари и около това възникват много въпроси: Трябва ли да се таксуват клиентите за допълнителната работа, която се извършва от екипа на Melon Learning? Ако дойдат много клиенти накуп, ще успее ли да поеме разхода? Сметката показва петцифрена сума, освен ако търсенето не експлодира. От друга страна, „ако ще помагаш, трябва да е безрезервно, а не да пускаш въдица за зарибяване“. Крайното му решение е не само да пусне за безплатно използване Melon Learning (самоиздържащо се звено на Melon), но и да поеме обслужването на клиентите и да инвестира в нови функционалности на системата. Като да добави възможността за онлайн сесии – нещо, което винаги е оставало на заден план в разработките, но в момента се търси заради отдалечеността на екипите.
Крум Хаджигеоргиев винаги е гледал на Melon Learning като на нещо специално. Продуктът е плод на желанието му да развие система за обучение още през 2004 г. Вижда, че един клиент от Великобритания е направил подобна система, но със стари технологии, и отказва да я подобри, защото не му е важно. „Доста ме сърбяха пръстите да направим нещо такова“, казва Хаджигеоргиев. Няколко години по-късно от Vivacom се обръщат към Melon за предстоящо онлайн продуктово обучение за мобилната мрежа и това отпушва мотивацията му да инвестира в разработка на система за онлайн обучения. Разглежда го като „нещо, което може да допринесе за компаниите да стават по-добри“. Около този продукт той сформира отделен екип, начело с бивш служител на Vivacom, участвал в процеса – Силвия Андреева. Целият проект се разработва съвместно с клиентите, докато се получи автоматизирано решение, което помага на фирмите да правят много по-бързо вътрешни обучения или на външни партньори. Десет години по-късно Melon Learning има над 40 клиента, които срещу лицензионна такса постоянно ползват системата и услугите около продукта. Обстоятелствата сега обаче дават на този продукт съвсем друга перспектива, тъй като броят на компаниите с разпръсната работна сила нараства бързо.
Сега Melon Learning може на само да се самоиздържа, а и да расте, смята Крум Хаджигеоргиев. Той лично отговаря за управлението, бизнес развитието, продажбите и маркетинга на Melon, чийто бизнес също е под напрежение. Технологичната компания изпълнява в момента близо 80 софтуерни проекта за компании в Западна Европа и САЩ, Канада, Австралия и това му дава някакво спокойствие, че рискът да се стигне до нежелани последствия от кризата не е толкова голям. Притеснява го, че навсякъде бизнесът на клиентите е под въпрос.
„Някои стартъпи вече внимателно харчат инвестициите за разработки. Други фирми намаляват екипите си и молят за отстъпка в цените“, казва той.
Кален в трудни ситуации, сега действията му са насочени да компенсира потенциалните загуби на бизнеса с привличане на нови клиенти. Възможности има, защото реално всеки ден в компанията пристигат мейли с нови интересни проекти, едни в дългосрочен план, други спешни. Собственик на бинго зали спешно търси решение да предостави продукта си онлайн и за мобилни устройства. Скандинавска компания се нуждае от софтуер за телевизионни предавания, които иначе се случват в студио с тълпа, и са на пауза. Запитвания има от компании, които искат да продават от разстояние продукти за онлайн банкиране и телемедицина.
Най-доволни в момента са клиентите на Melon, които сега могат да се разгърнат. Хаджигеоргиев посочва една швейцарска компания, чийто продукт, разработен в България, позволява на малки финансови консултанти да управляват портфейл с инвестиции на крайни клиенти без обичайните срещи лице в лице. Разказва и за един „изключително интересен стартъп“, с който IT инженерите в София работят от шест месеца по решение на проблема със социалната изолация на големия брой самотни хора по света: „Основателите на стартъпа имат доза късмет да решават проблем, който в тази криза се задълбочава. Научни изследвания доказват, че самотата е по-вредна от цигарите. Инвестицията е сериозна и до месец този продукт ще е готов.“
Близо 85% от клиентите на Melon идват от препоръки. Така е от самото начало през 2001 г., когато три стартъпа с един инвеститор – AdVenture, за дигитален маркетинг, WebLang, за аутсорсинг на уебразработки, и WebGate за мобилни приложения – се обединяват в една компания.
Крум Хаджигеоргиев идва от AdVenture. Той и още няколко негови колеги от Американския университет в България (от специалностите Бизнес администрация и Приложна икономика) се занимават с дизайн на мултимедийна интерактивност. Първият клиент идва по препоръка от стажантската му работа в Американската търговска камара. Става въпрос за мултимедийна презентация на международния търговски център „Интерпред“. „Беше ни забавно и интересно да работим. В началото получихмепомощ от инкубатора „Булвенчърс“ – малко капитал и ментори. Те бяха катализатори за сливането с другите два стартъпа“, казва той.
Клиентите в Melon идват по няколко канала. Основателите на WebLang, които близо две години живеят и работят в Париж, привличат техните клиенти. Други алумни от випуска на Хаджигеоргиев намират работа в чужбина и препоръчват Melon на компании като Philips. На по-късен етап служители на компанията започват работа в чужбина и се връщат като клиенти. Всеки успешен проект води към друг. Успехите са повече в разработката на софтуер и по-малко в уебпродуктите, които разработват тогава, и това съвсем логично обуславя решението на съдружниците да се концентрират там, където работата върви.
„Доскоро се мъчехме да убеждаваме компаниите колко добре е да инвестират в система за вътрешно обучение на хората си и те все отлагаха, но сега нямат много избор.“
Основните трудности не идват от финансовата криза през 2008 г., а от фалита на няколко големи клиенти през 2014 г. „Работехме за няколко големи компании, които формираха близо 15% от бизнеса, и загубихме 4–5 от тях в рамките на два месеца. Случваше се с един имейл или телефонно обаждане. Едната беше в гейминг сектора“, казва Хаджигеоргиев. Някои сливания и придобивания също водят до загуба на клиенти, и то специално в случаите, когато новите мениджъри имат предвид други софтуерни партньори. Най-тежко е при загубата на бизнес и хора, хедхънтнати от други фирми, едновременно. В такива моменти Хаджигеоргиев особено силно изпитва предизвикателството да намира интересен, дългосрочен и печеливш бизнес и таланти.
Проблемът с кадрите винаги е стоял на преден план – без подходящите хора не може да има растеж. Още през 2008 г. компанията отваря развоен център във Велико Търново и офиси за продажби в Европа. Седем години по-късно отваря още един развоен офис в Скопие. Северна Македония изобщо не е била в обсега му за таланти. По-скоро проучва средата в Армения, докато на една среща с консултантска компания става въпрос, че таланти има и сред македонците. Те „говорят същия език, данъчната система е подобна на българската и имат програмисти“.
В офиса в София също има македонец, който потвърждава, че там има добра среда. Сега Хаджигеоргиев казва, че отварянето на офис в Скопие по никакъв начин не е било с идеята да се пести от заплати, защото всички служители са наравно като талант, опит и заплащане. Ползата е в „достъпа до още една екосистема инженери, близка географски, по манталитет и език и културно“. „Извадихме голям късмет с първия ни служител в Скопие. Той намери ценни кадри и стана наш партньор.“ Същата година – 2016-а, приходите на Melon нарастват до 8.4 млн. лв., с ръст близо 15%, който се поддържа всяка следваща. През февруари собствениците на компанията са имали план за амбициозен растеж, но идва здравната криза. Хаджигеоргиев я разглежда като врата към изключително многото възможности в дигитална трансформация на бизнеса и онлайн обучения. С повече творчество и добър подход се надява да компенсира потенциалната загуба на бизнес и „ако имаме късмет да не ни е ударила лошо, може да излезем още по-силни“. „Неизвестността пред всички е достатъчно голяма – казва той. – Имаме идеи какво да направим в единия или другия сценарий, но крайната ни цел е да опазим колкото може повече от служителите си. Бизнесът минава малко на заден план.“