Дефлация за трети пореден месец у нас
Потребителските цени у нас намаляват за трети пореден месец под натиска на намаленото потребление заради противоепидемичните мерки, въведени срещу коронавируса. През май е отчетена дефлация от 0.3%, след отрицателна инфлация от по 0.6 на сто през април и март. Инфлацията от началото на годината (май 2020 г. спрямо декември 2019 г.) е минус 0.6%, а годишната инфлация за май 2020 г. спрямо май 2019 г. е 1.3%, което е доста под здравословните нива от около 2%.
Като цяло дефлацията не е добре за икономиката. Инфлацията е показател за растеж, докато дефлацията говори за свиване на търсенето, което кара компаниите да задържат увеличението на цените, вследствие на което се смаляват печалбите и инвестициите. Това води до намаляване на доходите.
Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват, че през май най-силно са поевтинели цените развлечения и култура – с 3.7% и транспорта – 2.3%, докато по-голямо поскъпване има при цените на здравеопзването – с 0.4%, ресторанти и хотели – 0.3% и разнообразните стоки и услуги – с 0.3%.
Цените в малка потребителска кошница (100-те социалнополезни и жизненонеобходими стоки и услуги, необходими на най-бедните 20% от домакинствата) са паднали с 0.2%, докато от началото на годината има ръст от 2. 4 на сто.
През май-спрямо април са се променили цените в малката кошница както следва:
- хранителни продукти – намаление с 0.4%;
- нехранителни стоки – увеличение с 0.1%;
- услуги – цените остават на равнището от миналия месец.