Скок в дигитализацията
| Партньорска програма
Поглед към self-care портала на A1, разработен от Мусала Софт с RedHat технологии
Какво е self-care порталът Моят А1?
А.Д.: Онлайн каналите за самообслужване са важна част от цялостната стратегия на А1 за дигитализация на живота на нашите клиенти. Те са по-лесни и удобни, и дават достъп до управление на услугите им, когато пожелаят. С приложението Моят А1 и неговата уеб версия потребителите могат да плащат бързо и сигурно сметките си, да добавят нови услуги, да правят справки по всяко време от всяко свое устройство.
Е.М.: Моят А1 е част от портфолиото ни от self-care решения и част и от над 10г. партньорство с А1,в което в ролята на консултант и софтуерен разработчик помагаме за непрекъснатата дигитална промяна. В случая, съвместно с Red Hat модернизирахме и сега развиваме Моят А1, разширявайки и подобрявайки портфейла от клиентски услуги чрез уебсайта a1.bg и мобилните приложения.
Какви бяха предизвикателствата за Моят А1?
А.Д.: Най-голямото предизвикателство беше, че въвеждането на новия Моят А1 се случи при работещи системи. Потребителите познаваха старата версия, затова целта ни беше да разширим и подобрим изживяването без прекъсване на услугата. Важен и предизвикателен в този контекст беше цялостният бизнес и технологичен подход, и синхронната работа на всичките ни колеги по веригата. Визията ни беше съвременни процеси и технологии, което кореспондира с позиционирането на А1 като високотехнологичен бизнес.
Е.М.: Платформата трябваше да е високоефективна, мащабируема и интуитивна, а преходът да стане незабележимо за крайните потребители. Разбира се, пионерството носи рискове и предизвикателства, но опитът и експертизата на специалистите в отбора доведоха до успех. Моят А1 е първата мащабна имплементация в региона за платформата за изграждане на хибридни облачни решения на Red Hat – Openshift Container Platform (OCP). С нея порталът на А1 реагира автономно при голямо натоварване.
Платформата сама повишава наличния капацитет от ресурси за компонентите с по-големи текущи нужди, постигнато е нулево ниво на недостъпност на услугите, както и ежедневно се внедряват промени, дори в работно време без това да влияе на потребителското преживяване.
А.Д.: Два месеца след старта на новия Моят А1 в края на 2019, средният брой нови инсталации на месец се увеличи с 56%, а броят активни потребители на месец с 11%. Само за първите две седмици на април 2020 Моят А1 отчете 228% повече регистрации, 421% повече инсталации на приложението, 27% повече активни потребители и 59% повече платени фактури.
Как се отрази COVID-19 извънредното положение върху бизнеса Ви към този момент и как виждате „новата нормалност“?
А.Д.: Фокусирахме се върху здравето и безопасността на служителите и клиентите, но без да прекъсваме работата. Чрез мащабна кампания за дигитална солидарност подкрепихме клиентите в трудната ситуация. Допълнително стимулирахме потребителите, като за всяко плащане през Моят А1 дарявахме по 1 лев на Министерството на здравеопазването за борба с COVID-19. Така три болници в страната получиха модерни дихателни апарати за по-добро лечение на болните от коронавирус и от други респираторни заболявания.
Е.М.: Глобално, краткосрочно настъпи едновременно спиране на директно засегнати от кризата проекти, ускоряване на инициативи, които са пред завършване или трябва да се адаптират към новопоявилата се ситуация и изчакване на стратегическо равнище. Мусала Софт беше от късметлиите, не бяхме засегнати от първата вълна. Предстои етап на „наместване“, в който със сигурност ще има още сътресения, но като цяло, към края на 2020 и началото на 2021 ще се усети натиска за още по-бърза дигитализация. Self-care порталите са пример за място, където ще има развитие.