Как да се справиш със стресираща ситуация
Независимо дали ти предстои изпит, или презентация, от настройката ти зависи дали ще се справиш лесно със ситуацията, или сресът ще те смаже. Тревожността е много некомфортна, така че инстинктът ти може да е да избягваш подобни ситуации. Умът ти може да се опита да те убеди, че не можеш да се справиш със стреса, но ако се поддадеш, със сигурност ще загубиш.
Авторът на Forbes Ейми Морин дава съвети как да се справиш със стресовите ситуации:
Поеми си дълбоко дъх
Тревожността не е само в главата ти, а засяга цялото тяло. Пулсът ти се учестява, дланите ти може да се изпотят. Когато тялото ти реагира така, все едно се паникьосва, мозъкът ти започва да го следва. За щастие, има начини да успокоиш тялото си, ако забеежиш подобни симптоми. Поеми си дълбоко дъх няколко пъти. Звучи просто, но наистина помага.
Поеми си дълбоко дъх, като се съсредоточиш върху това как въздухът навлиза през носа ти и как се издигат гърдите и корема ти. Задръж въздуха, докато преброиш до три, и бавно издишай. Повтори няколко пъти. Прави това всеки път щом усетиш силен страх и паника, за да се успокоиш.
Поговори със себе си
Когато си в стресираща ситуация, може да си убеден, че ще се провалиш, или да си кажеш, че трябва да се откажеш. Колкото по-тревожен се чувстваш, толкова това ще увеличи усещането за тревожност. За да излезеш от омагьосания кръг, се запитай: „Какво бих казал на приятел, който е в подобна ситуация?“ След това дай и на себе си същия съвет.
Кажи си, че „Можеш да дадеш само най-доброто от себе си“ или се окуражи, че ще се справиш. Тези думи ще ти дадат силата да преодолееш тревожността.
Фокусирай се само върху нещата, които са под твой контрол
Не си хаби енергията за неща, които не можеш да контролираш. Фокусирай се върху себе си. Можеш да контролираш как ще произнесеш речта си пред публика, но не и как зрителите ще я приемат. Ако усетиш, че мислиш за неща, които не можеш да контролираш, промени фокуса. Напомни си, че отговаряш само за собственото си поведение и нямаш контрол върху мислите и действията на околните.
Създай си план „Ако…, тогава“
Въображението може да увеличи тревожността ти. Много често си представяме най-лошия възможен сценарий. „Ами ако се запъна по време на речта?“, „Ами ако не мога да измисля нищо интересно да кажа?“ Ако си мислиш това постоянно, може накрая да се получи точно така. Ако се притесняваш, че може да объркаш речта си или да се запънеш, е много вероятно да се разсееш и действително да сбъркаш или да си изгубиш мисълта. Ако се фокусираш прекалено върху това дали околните ще те харесат, вероятно няма да можеш да завържеш смислени и автентични разговори.
Затова си направи план от типа: „Ако…, тогава“ – помисли как ще реагираш, ако действително се сблъскаш с проблема, който те тревожи. Ако се притесня по време на речта си, ще си поема дълбоко дъх и ще погледна бележките си. Ако не мога да измисля нищо интересно, с което да допринеса за разговора, ще попитам събеседника си откъде е.
Ако имаш план за тези ситуации, няма да се притесняваш толкова от резултата. Това ще ти помогне да се фокусираш по-важните неща.
Приеми тревожността
Жестоката борба срещу тревожността може да е излишна загуба на енергия. Не си казвай: „Тревожността ми вероятно означава, че не съм достатъчно добър за това“ или „Не мога да се справя с чувството на тревожност.“ Концентрирай се върху усилията си вместо да се фокусираш върху тревожността. Напомни си, че чувството на тревожност е доказателство, че правиш нещо важно и трудно.
Поздрави се
Независимо как се справиш с нещото, което те стресира, се поздрави, че си се изправил срещу страховете си. Справянето с такива ситуации става по-лесно с практиката и ти помага да подобриш уменията си.
Всяко предизвикателство ти дава възможността да станеш по-силен и да постигнеш най-големия си потенциал.