Сурови глоби за забавяне на заплати поиска социалното министерство
До 30 хил. лв. глоба за работодатели, които системно бавят заплатите и осигуровките на своите служители. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които Министерството на труда и социалната политика публикува за обществено обсъждане. Целта на завишаването на глобите е да се гарантира правилното функциониране на пазара на труда и да има по-висока превенция спрямо този вид нарушения, които съществено ограничават правата на работниците и служителите и водят до нелоялна конкуренция между работодателите.
„Тези нарушения засягат в значителна степен интересите на работниците и служителите, като имат за последствие ощетяване на социалноосигурителната система и създават условия за нелоялна конкуренция между предприятията, поради което са с висока степен на обществена опасност, особено ако се допускат системно от един и същи работодател“, се казва в мотивите на социалното министерство.
От там допълват, че промените в Кодекса на труда на труда са важни и с тях ще се осигури превенцията и гарантиране на спазването на трудовото законодателство. „В това отношение е необходимо размерът на административната санкцията да е възпиращ, поради което се предлага работодателят да се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 20 до 30 хил. лв., а виновното длъжностно лице да се санкционира с 10 до 20 хил. лв.“
Друга важна точка в новите предложения на Министерството на труда е свързано с годишния отпуск при новите служители. Предвижда се те да могат да си ползват почивката след 4 месеца трудов стаж. Сега платения си годишен отпуск работникът може да ползва, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.
„Ако той е придобит през първата година на работа на служителя, той има право да го ползва за същата година в пълен размер. Когато обаче част от него е придобита в две години, той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година. За втората година вече придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер“, посочват от социалното министерство.