Черешовият петък на един GLE
– Hey, Mercedes, какво е времето в Сандански?
– Температурата е 25 градуса.
– Задай температура 22 градуса в колата.
– Зададени са 22 градуса.
За момента нямах други желания. Седях зад волана на един сребрист Mercedes-Benz GLE на паркинга на „Силвър Стар” в София и залагах в навигацията село Спатово, Сандански. Винаги ми е било забавно да говоря с изкуствен интелект, който изпълнява гласови команди. Новият GLE е първият SUV с революционната инфотейнмънт система MBUX. Тя съдържа и естествена система за гласово управление, и тъчскрийн, и учи с всяко шофиране повече за навиците и предпочитанията на водача. В същото време следях и какво се случва на двата 12.3 -инчови дисплея на цифровия инструментален панел и сензорния екран на мултимедийната система, обединени в едно. Данните могат да се проектират на предното стъкло. GLE наследи през 2015 г. легендарния ML и промени историята на марката и се превърна в най-продавания кросоувър на Mercedes.

Преди да потегля, исках първо да изпробвам всички начини за взаимодействие с автомобила – чрез бутони и сензори на волана, докосване до екрана и гласови команди, за да видя кой ще ми пасне най-добре. В средата на централната конзола има и сензорен панел с удобна поставка за дланта и клавиши за основните функции, разположени от двете му страни.
Крайната цел на това пътуване беше семейното стопанство на „Мелиса фрукт“ в Сапатово. Имах уговорена среща със собствениците, с които вече бях разговаряла по Skype за предизвикателствата да се занимават с модерно земеделие. Те имат 400 декара с ябълки и череши и една свръхтехнологична оранжерия за салати и подправки, първата по рода се в Източна Европа. Предстоеше да видя всичко това на живо, а фотографът на Forbes Елена Ненкова да направи снимки за новия брой. Тя избра да седне на втория ред седалки, където има просторно мястото за краката и за техниката, и регулира седалката и облегалката за глава с електрическото задвижване.
След месеците на социална изолация заради пандемията от коронавирус и двете бяхме жадни за нови преживявания – да посетим нови места и да срещнем интересни хора. Разговорите с успели предприемачи винаги са интересни.
Движението е всичко, целта е нищо, си казах аз и задвижих селектора на трансмисията, който е на кормилната колона. Чакаха ме 174 км път. В петък сутрин трафикът в София е достатъчно натоварен, затова навигацията ме изкара по обиколен път до магистрала „Струма“. Автоматичната 9-степенна трансмисия заработи почти незабелязано. Стартер-генераторът EQ Boost с мощност 22 к.с. и 250 Нм, който допълва 3-литровия 6-цилиндров бензинов турбодвигател, помогна в първите секунди на ускорението. Бях много далеч от максималната скорост 250 км/ч, първо, защото спазвам ограниченията, второ, защото ситният дъжд, който в началото само разлигави праха върху асфалта, прерасна в порой. Автомобилът остана много стабилен през цялото време. Усещах комфорт сякаш съм в S-Class. Новата версия на системата за активно окачване – E-ACTIVE BODY CONTROL, регулира поотделно просвета на всяко колело и накланя автомобила навътре в завоите, все едно е състезателен мотоциклет.
Чувствах се меко и удобно на седалката с леко изразени странични опори. Системите за намаляване на шума от двигателя са съвършени – не се чуват нито пътят, нито вятърът, който блъскаше дъжда в предното стъкло. Всеки детайл допринася за удоволствието от шофирането – от щедрото интериорно пространство и комфортните седалки до качествените материали и подобреното оборудване с тънки ленти на светодиодното осветление и цял ред вентилационни отвори. С няколко телефонни разговора превърнах салона в офис, но това само докато бях на магистралата. Създадох работа и на адаптивния автопилот, който предупреждава при всяко отклоняване от лентата за движение – само за експеримент.

В Кресненското дефиле пътят вече беше сух, но пък трудно можех да мръдна от гъстата колона автомобили и тирове. С нетърпение чаках онези къси участъци, разрешени за изпреварване. Новият кросоувър GLE 450 е пъргав – истински спортист на пътя. Основна заслуга за отличната динамика има двигателят, който развива максимална мощност 367 к.с. Интелигентни сензори следят условията около автомобила и предупреждават при възникване на опасност. Вероятно затова коланът се затегна при едно рисковано, но разрешено изпреварване. С помощта на камера и лазер тази система предотвратява челен удар или намалява последиците.
С наближаването на Сапатово времето ставаше все по-ведро и слънчевите лъчи допринасяха за оживлението. Реших, че сега е моментът да се обадя на Антон Тотев, 28-годишен носител на приза „Млад фермер“, и да го попитам как се стига до „Мелиса фрукт“. Каза да гледам за червеното хале вляво от пътя, а то се виждаше отдалеч. Чакаше ни след портала. Предложи първо да отидем до черешовите градини, докато не е заваляло. Потеглихме към съседното землище на село Капатово. След пет минути отбивка от пътя ни вкара в пресечена местност. GLE се държеше като същински всъдеход с новата система за задвижване на всички колела 4MATIC с многодисков съединител за свързване на предната ос, която може да прехвърля до 100% от тягата на всяка ос. Сканира пътя за дупки и люлее като платноход, което помага да преодолее трудния терен. На дясната седалка Антон Тотев следеше като познавач работата на автомобила. Каза, че е фен на марката и обмисля коя версия да си купи. GLE определено му допада.
Като го видя да слиза от автомобила, баща му Михаил Тотев реши да се пошегува с него: „Ако те видят с такава кола, хората ще решат, че от череши и ябълки се печели много.“ В семейството хубавите и бързи коли са на почит – от 1993 г. търгуват с бои за коли.
Единственото нещо, което в този момент закова вниманието ми, бяха натежалите клони с огромни череши с форма на сърце. Сортът е кордия, италиански, ядеш и не можеш да спреш. Още по пътя обсъждахме, че за да имаме добър кадър, е най-добре да вкараме GLE сред овошките. Разстоянието между редовете, защитени с мрежи за градушка и оборудвани със система за капково напояване, не беше голямо, но с помощта на системата за наблюдение, която може да установи какво има в “мъртвите зони”, паркирането стана детска играчка. Идеята беше да хванем новата дизайнерска линия на марката – Mercedes-Benz GLE е с удължени фарове, двойни L-образни светодиодни светлини, адаптивни матрични светлини и разширени задни калници, подчертани от продълговати светлини. В сравнение с предишните три генерации на марката той е по-издължен до внушителните 4924 мм, по-широк до 1947 мм и с 24 мм по нисък. Най-аеродинамичният в класа си, благодарение на системата за контрол на въздушния поток, спойлери пред колелата, оптимизираната форма на корпусите на страничните огледала, аеродинамичните ръбове на светлините и обтекаемата форма на дъното.

След като всички му се възхитихме, потеглихме обратно към стопанството. Минахме и през ябълковите градини, преди да посетим сортировъчния цех, където черешите се охлаждат и разпределят по качество, преди да тръгнат за големите вериги. Прекарахме и доста време в изучаване на процесите в ултрамодерната оранжерия. Опитахме пресните салати и уханни подправки мента, босилек, кориандър, мащерка, копър и магданоз. Любезните домакини ни подариха живи подправки за софийските тераси и, разбира се – череши. Всичко това отиде в багажника. Обемът му варира от 630 до 825 литра в зависимост от позицията на задните седалки. Ако ги сгънем всички заедно, се получава товарно пространство с обем 2055 литра. Това, ако тръгнем на почивка с куче. Ако групата ни стане по-голяма, има вариант за трети ред седалки.
Засега сме в камерен състав, а времето напредваше. Искахме да се върнем по светло, макар това да ни лиши от възможността да се насладим на осветлението в салона, което може да променя цветя си в един от 64 нюанса. Дизайнът на устройствата също може да бъде променен в четири различни стила – Classic, Sport, Progressive и Decent.
Резервоарът ни, който беше пълен на тръгване (85 литра), показа 7.6 л/100 км разход на гориво при извънградско шофиране. Действително хибридната инсталация допринася за умерено харчене – 9.7 л/100 км среден разход. В градски цикъл е 12,6 л/100 км. В същото време тягата е напълно достатъчна GLE 450 да тегли яхта до 3.5 тона. Може да пробваме следващия път!
Mercedes-Benz GLE 450 4MATIC – технически характеристики
- 3-литров 6-цилиндров бензинов двигател с турбокомпресор
- 9-степенна автоматична скоростна кутия 9G-TRONIC
- 367 к.с. максимална мощност при 5500 об./мин,
- 500 Нм максимален въртящ момент при 1600-4500 об./мин
- 5.7 секунди ускорение от 0 до 100 км/ч
- 250 км/ч максимална скорост
- 9.7 л/100 км среден разход на бензин
- 220 г/км емисии на СО2
Базовата цена на модела е 132 840 лева