Европарламентът поиска допълнителни мерки за туризма
Пандемията от коронавируса нанесе сериозни щети на туризма в Европа. В сектора работят 22.6 млн. души (11.2% от общата заетост в ЕС). През 2019 г. той е допринесъл за 9.5% от БВП на ЕС. През 2020 г. тези стойности няма как да бъдат постигнати, а голяма част от заетите в сектора са принудени да си търсят препитание другаде. Предприетите мерки са недостатъчни и в тази връзка Европейският парламент настоя Европейската комисия да въведе допълнителни стимули за подкрепа на туризма и пътуванията в ЕС, които да повишат устойчивостта му в бъдеще вследствие на кризата с COVID-19.

Европейските депутати приеха резолюция с огромно мнозинство, в която се настоява за краткосрочно финансиране за избягване на фалита на предприятията и подпомагане на работниците, включително самонаети работници, или работници на свободна практика, в сектора на транспорта, културата и туризма.
Осен това те поискаха въвеждането на специална бюджетна линия за устойчив туризъм в дългосрочния бюджет на ЕС за 2021-2027 г., както и
гарантиране на безопасността и справедливо отношение чрез:
- установяване на общи стандарти и подробни протоколи за мерки за проверка на хигиената и здравето;
- разработване на система за ранно предупреждение, която да предупреждава туристите за всяка потенциална заплаха за здравето в избраната туристическа дестинация;
- създаване на сертификат за безопасност на ЕС за предприятия и оператори, които отговарят на най-високите стандарти за хигиена и безопасност;
- стартиране на специализирана информационна кампания за пътуванията и туризма, насочена към насърчаване на пътуванията в рамките на ЕС, възстановяване на доверието в пътуванията и туризма по време на пандемията от COVID-19 и повишаване на осведомеността на туристите относно съществуващите мерки за безопасност и здраве;
- въвеждане на гаранции, че безопасният транзит и движението между държавите членки няма да бъде възпрепятствано от едностранни мерки и споразумения между отделните държави.
Поуки от кризата с COVID-19
Парламентът приканва Европейската комисия да проучи идеята за въвеждането на механизъм за управление на кризи в сферата на туризма в ЕС, за да отговори адекватно и бързо на всяко бъдещо предизвикателство с подобен мащаб.
Евродепутатите гледат на кризата и като на историческа възможност за модернизиране на туризма в ЕС и за по-устойчивото му развитие, например чрез местни и селски туристически инициативи или пътувания извън сезона. ЕС следва да насърчава и сертифицира екологични, социално отговорни и икономически надеждни пътувания и туризъм.
Парламентът иска подкрепата на ЕС да служи като инструмент за насочване на развитието на инфраструктурата и транспорта, както и на туризма към по-устойчиви, иновативни, гъвкави и висококачествени продукти и услуги.
Какво трябва да направят хотелите и ресторантите у нас?
България е част от европейската общност и също изпитва сериозни затруднения вследствие на коронавирусът. И у нас туристическият сектор е сред най-засегнатите.
Каква е реалната картина? Какво могат да направят хотелиерите и ресторантьорите, за да излязат от тази криза по-добри, по-отговорни, по-подготвени за новата бизнес реалност? Отговорите на тези въпроси ще потърсим в сряда, 24 юни, във Forbes Live! „Имате ли резервация?“. В дискусията ще вземат участие Жулиета Серафимова, генерален мениджър на Sofia Hotels Management, и шеф Цветомир Николов, предприемач и съсобственик на Niko`las 0/360.
Регистрирайте се, за да получите персонален линк за достъп до събитието и да задавате своите въпроси към участниците: https://event.webinarjam.com/register/55/gwpq7h68