Пътуванията с цел туризъм у нас намалели с 50% през първото тримесечие
Рязко са намалели пътуванията на българите с цел туризъм през първото тримесечие на 2020 г., показват данни на Националния статистически институт (НСИ). Общият брой достига 491 хил., което е с 47.2% по-малко в сравнение със същия периода на 2019 г. Преобладаващата част от тях – 83.3%, са пътували само в страната, 14.2% – само в чужбина, а 2.5% са пътували както в страната, така и в чужбина.
През първото тримесечие на 2020 г. най-много са пътували българите на възраст 25 – 44 години – 242.8 хил., или 49.5% от всички пътували лица. Във всички възрастови групи преобладава относителният дял на пътуванията в страната, като най-висок е при лицата на възраст 25 – 44 години – 87.8% от пътувалите в тази възрастова група. При пътуванията в чужбина делът на пътувалите лица на възраст 15 – 24 години е най-голям – 30.5% от пътувалите в съответната възрастова група.
По-голямата част от туристическите пътувания на лицата на възраст 15 и повече навършени години в страната са били с цел „посещение на близки“, докато тези, реализирани в чужбина, са за „почивка и екскурзия“, посочени съответно от 48.3 и 43.4% от тях.
В структурата на разходите по видове с най-голям относителен дял в страната са тези за храна – 37.4%, докато в чужбина са разходите за транспорт – 35.2%. Същевременно разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 155.45 лв. в страната и 1 237.85 лв. в чужбина.
Дейност и състояние на местата за настаняване при условията на извънредно положение и последвалата епидемична обстановка
През юни 2020 г. Националният статистически институт проведе за трети пореден път месечното анкетно проучване сред управителите на местата за настаняване с цел събиране на точна и навременна информация за състоянието и развитието на техния бизнес по време на извънредното положение и последвалата епидемична обстановка в страната.
През май 57.5% от анкетираните смятат да предложат на своите клиенти алтернативен период за използване на направените резервации, 65.6% имат намерение да намалят цената на пакет услуги, а 49.4% – на нощувката.
По отношение на наетия персонал 29.6% от ръководителите са предприели като мярка „неплатен отпуск“, следвана от „освобождаване/съкращаване“ – 22.4%, и „60/40“ – 22.1%. От „платен отпуск“ са се възползвали 20.4% от мениджърите, а 11.3% са приложили „дистанционна форма на работа“ или „намаляване на възнагражденията на персонала“.
През май 44.4% от управителите отчитат намаление в приходите от дейността си спрямо предходния месец, докато 40.1% посочват, че няма промяна.
Каква е реалната картина в туристическия сектор?
От статистическа гледна точка е повече от видно, че има криза в сектора. Колко дълбока е? Какви са най-големите предизвикателства на хотелиерите и ресторантьорите днес? Могат ли да се извлекат ползи от тежката ситуация? Отговорите на тези въпроси ще потърсим днес, от 17 часа, във Forbes Live! „Имате ли резервация?“. В дискусията ще вземат участие Жулиета Серафимова, генерален мениджър на Sofia Hotels Management, и шеф Цветомир Николов, предприемач и съсобственик на Niko`las 0/360.
Регистрирайте се, за да получите персонален линк за достъп до събитието и да задавате своите въпроси към участниците: https://event.webinarjam.com/register/55/gwpq7h68