Адаптирай бюджета на бизнеса си за времето след пандемията
Ако искаш да контролираш добре компанията си, трябва да държиш под око бюджета. Това ще ти помогне да не харчиш повече отколкото можеш да си позволиш и да следваш финансовите си цели.

Коронавирусът обаче постави много компании в неочаквана ситуация, която вероятно се е отразила и върху бюджета им. Авторът на Forbes Майк Капел предлага пет начина да адаптираш бюджета си за времето след пандемията.
Обърни внимание на новите числа
Със сигурност бизнесът ти е бил повлиян от COVID-19. Може да се е наложило да затворите временно или сте измислили креативен начин да продължите работа. При всички положения вероятно са настъпили промени в бюджета в последните месеци. Тъй като приходите ти може да се различават от времето преди кризата, е добре да прегледаш отново бюджета си и да нанесеш промени. Ако приходите ти са намалели значително, е добре да съкратиш разходите си, за да успееш да се справиш със ситуацията.
Дори и да няма значителна промяна в приходите ти, сега все пак е добър момент да прегледаш отново бюджета си, за да си сигурен, че разходите няма да превишат приходите.
Прогнозирай
Невъзможно е да се направи прогноза за развитието на даден бизнес, но всеки собственик на компания може да прогнозира приблизително бюджета си на базата на досегашния си опит. Прегледай наличната информация за последните месеци и години. Това ще ти помогне да направиш по-точна прогноза и да промениш бюджета си в съответствие с новите условия.
Направи оценка на спестяванията си за спешни случаи
Има ли бизнесът ти спестявания за спешни случаи? Може да е изкушаващо да използваш спестяванията когато времената изглеждат добри, но истината е, че никога не знаеш кога ще се появи извънредна ситуация, дори да не става въпрос за пандемия. Ако имаш такива спестявания, сега е моментът да прецениш дали да ги използваш, а ако нямаш, започни да заделяш възможно най-скоро. Правилото гласи, че трябва да имаш заделени поне толкова, че да можеш да покриеш разходите си за между три и шест месеца.
Приоритизирай кои задължения да изплащаш
Премисли кои от задълженията си трябва задължително да платиш и кои можеш да забавиш. Разгледай и различните възможности, които може да са достъпни за бизнеса ти в момента – държавна помощ или заеми с по-ниска лихва. Ако компанията вече е поела допълнителен дълг, планирай в бюджета изплащането му.
Прегледай финансовите си цели
Много е възможно заради кризата да ти се е наложило да преразгледаш финансовите цели на бизнеса си. Постави си нови и ги съпостави с новия си бюджет, така че да изглеждат реалистично на фона на новата ситуация.
Бюджетът трябва да е показателен за приоритетите и финансовите ти цели. Ако не е така, ще трябва да го преосмислиш, така че да си във възможно най-добра позиция при излизането от кризата.