Променят изпитите след 7 клас, въвеждат нов предмет
Промени в образованието готви просветното министерство. Едно от най-радикалните предложения е при тестовете за национално външно оценяване след 7 клас, където се предлага да станат интегрирани. По този начин учениците ще полагат комбинирани изпити по български и обществени науки, и по математика и природни науки.

„Основните предмети български език и литература и математика не са достатъчни. В националното външно оценяване трябва да се включат и природите и обществените науки. Трудно успяваме да мотивираме учениците за по-задълбочено учене в областта на природните науки. Това се вижда от оценките, и от малкия брой зрелостници, които полагат матури по тези предмети. Затова идеята ни е изпитът по БЕЛ да се съчетае с обществените науки, а този по математика – с природните”, каза на брифинг днес министърът на образованието Красимир Вълчев.
По подобна схема ще се осъществяват и изпитите след 4 и 10 клас. Предвижда се да има промяна и в скалата за оценяване на матурите. „Минималният праг за успешно полагане на изпит ще бъде 30 точки при максимално 100. Досега за оценка „среден 3“ бяха достатъчни 23 точки”, каза министър Вълчев и уточни, че промените могат да влязат в сила от учебната 2022-2023 г.
От тогава ще се увеличат с половин час и часовете по математика в 5 и 6 клас, както и тези по география. В обучението по природни науки ще отпаднат редица термини, които усложняват учебното съдържание.
От образователното министерство искат също така да се въведе нов предмет за учениците в 5, 6 и 7 клас – „Дигитални технологии и креативност“, който ще комбинира „Компютърно моделиране“ и „Информационни технологии“.
Промени са заложени и в началното образование. Ще се въведе допълнителна седмица към учебната година на учениците от 1 до 3 клас. През нея ще се извършват проектни дейности.