Да създадеш сървър за 30 секунди

„Дигитализацията вече не е просто мода, а необходимост. В основата на дигитализираните процеси и новите бизнес приложения, които ги обслужват, е функциониращата ИТ инфраструктура. Същевременно, не всички компании могат да разчитат на професионални центрове за данни и свободен капитал за закупуване на нов хардуер. При създаване на ново бизнес приложение или подобрение на съществуващо, в общия случай една компания трябва да разполага със сървъри и сторидж, както и с място, на което да ги съхранява. Други важни изисквания са надеждната интернет връзка, сигурността, както и не на последно място – добре подготвени ИТ администратори и софтуерни инженери. От друга страна, ако фирмата-разработчик няма възможност да направи тези първоначални инвестиции, или не е сигурна в крайния резултат, решението на проблема е използването на облачни ресурси под наем или т.нар. cloud computing платформи,“ казва Марина Николова, старши продуктов мениджър „Фиксирани услуги за корпоративни клиенти“ в А1.
Такава е платформата на A1, Exoscale, която дава възможност на ИТ компаниите да създават модерни приложения в съвременна и защитена облачна среда.
Exoscale е подходяща основа за всякакви ИТ проекти, свързани с разработване на софтуер и технология на виртуализиране чрез Docker контейнери. DevOps инженерите могат да разчитат на лесен и удобен начин за интегриране и управление на Docker контейнери, чрез различни инструменти като Kubernetes или Rancher, както и да автоматизират процесите, чрез конфигуриране в Terraform, Ansible и др.
Николова споделя, че изборът на IaaS платформа се определя в зависимост от няколко технологични аспекта. Сред тях са например какъв е процесът на разработка и внедряване (agile или waterfall); каква е архитектурата на приложенията – традиционна или micro service; какъв тип е виртуализацията е хипервайзор или контейнер; какъв е моделът на ползване и заплащане на ресурсите – заплащане на използване (pay per use) или заплащане на фиксиран месечен абонамент.
Virtual Data Center (VDC) е IaaS платформа на А1, базирана на VMware виртуализация, HPE инфраструктура и Cisco ACI, проектирана с идея да обслужва утвърдени корпоративни системи като SAP или SAP B1, за внедряването на които се изисква специализирано и сертифицирано ИТ оборудване.
От друга страна, Exoscale е подходяща за компании, които оптимизират текущи или внедряват нови модели на работа, свързани с ползването на изкуствен интелект (artificial intelligence) и машинно обучение. Последното е способността на приложения, базирани на изкуствен интелект, да се учат и самоусъвършенстват от своя опит, без да са предварително програмирани за това
Платформата се използва също от 3D артисти, които проектират 3D модели и графичен дизайн, и имат нужда от мощни GPU сървъри. Един от най-известните клиенти е ЦЕРН – Европейската организация за ядрени изследвания, които обработват големи количества данни във високопроизводителна облачна среда.
„Всяка компания, която обслужва клиенти и събира данни, може да ги обработва, за да реализира допълнителни приходи, или да предлага допълнителни услуги на своите крайни потребители. Тези процеси, обаче, изискват високопроизводителна инфраструктура и в този случай ние бихме препоръчали да се използва платформата Exoscale“, казва Марина Николова.
Преди няколко години А1 Group взе стратегическото решение да развива IaaS бизнеса (Инфраструктура като услуга) и придоби швейцарската компания Exoscale, която е разпознаваема и добре позиционирана в ИТ средите на територията на Европа. „Портфолиото на Exoscale включва виртуални машини с хипербързи SSD дискове и GPU сървъри от последно поколение, които клиентите стартират напълно автоматизирано – от избора на необходимите облачни ресурси, операционна система и дейта център, технологии за защита и мрежови настройки до инсталирането ѝ, всичко става онлайн. Виртуалните сървъри стартират до 30 секунди след натискане на бутона „Създай“, казва Николова.
Така ако на един разработчик му е необходимо да тества своя програмен код, може много бързо да създаде 5, 10 или дори 100 виртуални машини, да автоматизира процеса чрез създаването на шаблони (т.нар. custom templates) и да види резултата от тестовете веднага.
Друга възможност, предлагана в портфолиото на Exoscale, е Objectstorage. Това е метод за съхранение на данни в облака, напълно съвместим с S3 продукта на Amazon, който е подходящ за запазването на всякакъв тип данни, организиране на резервни копия с възможност за ползване на утвърдени инструменти за интеграция.
Най-новата услуга, която А1 предлага като част от платформата Exoscale, е Virtual Private Cloud или т.нар. частен облак. При останалите услуги инфраструктурата е споделена, като виртуалните структури са логически отделени, докато при „частния облак“ потребителят разполага с отделна инфраструктура и директна връзка към нея, която не минава през интернет.
ИТ инфраструктурата, обслужваща платформата Exoscale, е колокирана в шест дейта центъра – два в Швейцария, два в Германия и по един в Австрия и България. Сред основните предимства пред глобалните хиперскалируеми платформи от тип Инфраструктура като услуга (IaaS) и Платформа като услуга (PaaS), е, че Exoscale се намира на територията на Европа и е свързана към опорната оптична мрежа на А1. Това гарантира надежден и бърз достъп до облачните ресурси.
Това е важен фактор за компаниите в България, които могат да разчитат на директна свързаност до локалната зона на Exoscale в София. То е предимство и за тези, които работят с европейски партньори и се възползват от другите дейта центрове в Европа.
В допълнение, платформата отговаря на всички европейски изисквания за защита на личните данни и има редица сертификати за сигурност. А1 предлагат безплатен тест на Exoscale. Така всеки софтуерен разработчик, който има колебания дали неговото приложение ще работи достатъчно добре на платформата, може да го тества. След попълването на контактна форма на сайта на A1, потребителите получават ваучер на стойност 20 евро, с който да пробват системите.
Услугата използва Pay-per-use модела. Отчитането и заплащането е на час и само за реално използваните ресурси. Марина Николова добавя, че този начин на плащане дава голяма гъвкавост на клиентите, които могат да заплатят както с кредитна карта, така и през сметката си в А1.