Свързани, тук или там
На емблематичната дата 3 март през 2008 г. група българи, които учат и работят в чужбина, но искат да се завърнат в България, създават фейсбук група, чрез която да се срещат със сходно мислещи сънародници.
Сред основателите са Христо Бояджиев, който по това време завършва обучението си във Вашингтон, и Мария Сантулова, която учи в Принстън. Няколко месеца по-късно заедно с още петима партньори създават сдружение, което вече 12 години помага на българи, които се завръщат, и на такива, които са зад граница. Сдружение „Тук-Там“ е организатор на форума „Кариера в България? Защо не?“, който дава възможност за кариерно ориентиране, а днес вече е наследен от формата „Кариерен Кошер“. Заедно с това организацията започва да помага и на млади хора да получат качествено образование в чужбина, за да приложат след това наученото в България.
През годините „Тук-Там“ еволюира – както спрямо нуждите на хората, към които е насочена дейността ѝ, така и спрямо професионалното развитие на самите основатели. Организацията преминава през различни фази – от чисто доброволческа и „по-емоционална“ в първите си години, през полупрофесионална до достигането до структурирана работа по поставените цели. „Започнахме по-структурирано, наехме един човек, после двама, които оперативно да ръководят някои от нещата ни. Ние винаги сме помагали, но не сме били ангажирани на пълен работен ден“, казва Христо Бояджиев, който в този период е управител на IT компанията Deskpark, с екип от 40 – 50 души и офиси в София и Лондон. Скоро обаче решава, че е дошъл моментът да се фокусира върху нещо друго и вижда възможност да помогне на „Тук-Там“ да се развие и от „полупрофесионалния си период“ да се превърне в професионална организация, без да се губи усещането, че екипът е изключително отдаден на каузата, нито ентусиазмът, който води основателите от началото.
През дванадесетте години на съществуването си концепцията на организацията винаги е отговаряла на нуждите на хората – да се помогне на завръщащите се от чужбина българи да се реализират професионално в България. Тъй като нуждите се променят, а и основателите трупат опит, вече са на прага да променят и концепцията, която стои зад „Тук-Там“. „Ние самите като потребители на това, което общността и организацията „Тук-Там“ дава, имаме различни нужди в момента. И затова си казахме, че самата ни организация се променя, за да отговаря на нуждите на хората отсреща“, казва Бояджиев.
В какво се изразява тази промяна? Анализирайки опита си и разсъждавайки върху дългосрочните си цели, екипът достига до извода, че в есенцията на това какво е „Тук-Там“ са хората, които дейността му обединява. „Ние всъщност сме глобална общност от хора, тук или там, която иска да повлияе положително на България и иска да инвестира своите енергия, знание, финанси в три основни насоки.“ Тези насоки са образование, професионална реализация и информираност и ангажираност. Екипът на сдружението започва да разглежда България не само в границите на физическата държава, а като мрежата от хора по света. Бояджиев отчита, че никой досега не си е поставил за цел или не е успял да обедини достатъчен брой от тези хора, за да могат заедно да се фокусират върху нещо смислено за подобряване на средата. Днес все повече организации, бизнес, дори държавата започват да търсят начини да ангажират българите зад граница и Бояджиев посочва, че има много примери на държави, които са изключително успешни в това отношение. Дава за пример Израел, Дания, Сингапур, Виетнам, които спрямо културно-историческите си особености намират различни решения да ангажират своите диаспори. Затова екипът на „Тук-Там“ се надява да се ангажира и държавата, така че бизнес, държава и неправителствен сектор да работят заедно в посока на това да обединят българите по света и в България за координирани действия по общи каузи.
Макар да няма универсална рецепта за това и отделните страни да са намерили своя уникален подход, все пак в различните модели има и някои сходства. Например как се изгражда общност. Бояджиев посочва два основни начина – единият е, като гледаш назад и търсиш сходствата в миналото – общ опит, държава, университет, нещо, което ви свързва. Това е бил начинът, по който до момента „Тук-Там“ е разглеждала своята общност, на хора с общ опит – това, че са били в чужбина. „Сега обаче ние поглеждаме напред и казваме: по-смислената общност е тази, която има ясно дефинирана цел. Ето това прави нашата общност.“ „Тук-Там“ ще продължи да доизгражда общността, която гради през годините, но сега ще се опита „да излезе малко от миналото“ и да фокусира своята енергия в определена посока, ориентирана повече към бъдещето, обяснява основателят на сдружението.
Ето защо първият фокус е образованието, което екипът припознава като изключително важно за подготовка на бъдещото поколение. По тази линия „Тук-Там“ поддържа Фонда за стипендии „Иди, учи се и върни“, създаден през 2016 г. Благодарение на него досега стипендии за магистратура в чужбина са получили 12 млади българи, избрани измежду 243 кандидати. Дотук фондът е подкрепен от 241 дарители, събрали общо 84 600 лв. Стипендиантите продължават образованието си в различни специалности като право, психология, журналистика, графичен дизайн в страни като САЩ, Холандия, Обединеното кралство. Всички тези млади хора имат ясна идея и интересни планове за това какво биха правили в България след завършването на магистратурите си в чужбина.
Професионалната реализация е друга приоритетна тема. До момента сдружението е било ориентирано изцяло към професионална реализация в България, но сега екипът планира и дейности, с които да се помага на хората да се реализират успешно, независимо от тяхната локация. Междувременно продължава и развиването на кариерния форум „Кариерен Кошер“. Ако фокусът преди е бил среща на работодатели и завърнали се българи, получили образование в чужбина, то сега форумът не е само място за намиране на работа, а професионално събитие за всички, които искат да споделят опит, да обменят бизнес идеи и да намерят възможности за кариерно усъвършенстване. За 12 години организиране на кариерни форуми „Тук-Там“ привлича над 500 компании, 200 лектори и общо над 14 хил. посетители. За първото си и единствено засега издание новият формат на „Кариерен Кошер“ успява да събере над 90 компании, повече от 1300 одобрени кандидати и 23 лектори с международен опит.
Третата посока, приоритетна за дейността на „Тук-Там“, е работата за информираността на хората в общността, която да им помага да останат свързани. По тази линия сдружението от години поддържа и „Гид на новодошлия“ – дигитална платформа, която дава възможност на завръщащите се в България да получат полезна практическа информация – „от преместване на багаж и какво да прави със здравните си осигуровки до намиране на работа и жилище, а също и актуална информация за живота в България“. В същото време съобразно с новата по-разширена концепция екипът разработва и нов бранд – продължение на „Гид на новодошлия“, който вече се нарича „Гид към България“. Предвижда се да бъде по-всеобхватна платформа, която ще включва и информация за това как потребителят би могъл да се включи и в дейности от разстояние, така че „да остане свързан“ с България. „Всъщност това е нашата цел – тази глобална мрежа от хора, която да може да си помага един на друг, да се свързва, да действа синхронизирано в някакви посоки.“ Това обединяване на усилията може да има и финансово изражение, което е необходимо и на сдружението да развива своите дейности. Бояджиев отбелязва, че дори и отделният човек да дари само 5 евро в рамките на месеца, ако това направят хиляда, пет хиляди, десет хиляди души, това вече би било много сериозен ресурс, който да се инвестира в нещо смислено. Целта на усилията му е да се доразвие изградената през годините общност, така че да се създаде глобална мрежа от хора, които да фокусират енергията си в обща посока.
С промяната на фокуса предизвикателството пред „Тук-Там“ е да работи усилено за промяната на доста компоненти от работата си, за да стартира 2020 г. „с едно свежо лице“, което доста ясно да показва не само посоката, но и начините, по които хората могат да се ангажират. Бояджиев споделя впечатленията си от срещи с българи зад граница, които се интересуват от България, не изключват и възможността някой ден да се върнат, но за да се случи това, трябва да останат свързани. Единственият начин, който използват към момента, е чрез медиите. Бояджиев обяснява, че екипът на „Тук-Там“ сега подготвя конкретни алтернативни варианти, които да предложи, за да помогне на българите в чужбина да останат не просто свързани, но и ангажирани със случващото се в България. Затова и слоганът на организацията е „Ти си връзката“. Стремежът на организацията е да предложи конкретни начини, по които човек може да се ангажира, да дари време или средства – например като помага на хора от чужбина със знание, като преподава, като бъде ментор на компания, като организира събития локално, като инвестира малки суми, с които да подкрепи друг студент.
Бояджиев подчертава, че целта на „Тук-Там“ не е да прибира хората в България, за него това е много личен избор, който всеки сам прави. Той самият завършва във Вашингтон, след това прави магистратура в Испания, където остава, за да работи в дигитална агенция – първо като търговски, а след това и като изпълнителен директор. По-късно професионалният му път го отвежда в Англия. Оценява колко много са му дали тези преживявания, но смята, че „камъкът си тежи на мястото“, а и бурният растеж на някои сектори в България, които осигуряват работни места и развитие, го карат да бъде оптимист за случващото се в страната. „Аз нямам розови очила и не казвам „всичко тук е прекрасно“. Проблеми има навсякъде, във всяко общество. Въпросът, който аз задавам на хората, е „ти какво направи, за да бъде България по-добро място?“ Държавата са хората. Ние трябва да го осъзнаем по-скоро. „Тук-Там“ се стреми да направи това – ако искаш да промениш нещо, от теб зависи. Има начини. Инвестирай време, инвестирай средства.“
Автор: Емануил Георгиев