Хиляди българи ще живеят без пластмаса през юли
По данни на Евростат всеки българин изхвърля средно 64 кг отпадъци от опаковки годишно. Главните виновници за замърсяването на Черно море са пластмасовите бутилки и техните капачки, пластмасовите опаковки от бързи храни, както и найлоновите торбички. Всеки ден от сушата и по реките в Черно море навлизат 3 тона пластмаса. Toва е причината 12 български организации да обединят познанията и опита си в борбата с пластмасата.

Сред тях е и Green Revolucia: българска компания, основана от Вера Маркова, млад предприемач от Пловдив. „Смятам, че в България има много млади хора, които ги е грижа за околната среда, а това е предпоставка за нашето устойчиво развитие. През последните три години имам щастието да работя нещо, в което силно вярвам, и съм радостна, че с колеги от цялата страна изградихме силна мрежа от млади предприемачи, с които бихме могли да осъществим съвместна кампания като Plastic free July”, казва тя.
В кампанията Plastic free July участват и Екологично сдружение „За Земята”, „Грийнпийс”-България, Храна, не война – София, Zero Waste Sofia, ZERA, Eco Switch, Uneco Eco Club, Lessplastic Bulgaria, Tierra Verde България, Градско градинарство – София и Zero Hero.
През целия месец, в специално Facebook събитие те ще споделят полезна информация, съвети и изпробвани от тях препоръки. Част от темите, които ще бъдат засегнати през месеца, са как да измерим пластмасовия си отпечатък; кои са различните видове пластмаса около нас; съвети за насипно пазаруване, всякакви алтернативи на пластмасата в ежедневието ни, как да се обърнем към бизнеса, за да направи промени и още много.
„Достатъчно научни данни вече безспорно показват вредите от неразумната употреба на дълготраен материал като пластмасата. Време е да се съсредоточим върху разработване на истинските решения: например, многократна употреба, насипни стоки и други нововъзникващи иновативни услуги и устойчиви бизнес модели”, споделят организаторите.
Паралелно от 3 юли 2020 г. започва да тече едногодишният срок за пренасяне на изискванията на Директивата за пластмасовите изделия за еднократна употреба в националното ни законодателство. Тя включва забрана на осем вида еднократни пластмасови изделия: клечки за уши, прибори за хранене (вилици, ножове, лъжици, пръчици за хранене), чинии, сламки, бъркалки за напитки, пръчки за балони, стиропорени (експандиран полистирен) съдове за храна и напитки и оксо-разградима пластмаса. Но другите широко използвани изделия като пластмасови бутилки, еднократни кутии за храна, т.нар. ‘картонени’ чаши за кафе с пластмасов слой, мокри кърпички, опаковки от вафли, чипс и други, остават в обращение с пожелателни цели за ограничаване на използваните количества.