7 индикации за започващо възстановяване на икономиката
През април икономическите индикатори отчетоха голям спад и беше достигнато многогодишно „дъно“. Това не е учудващо, тъй като през март само половината месец беше засегнат от коронавируса, докато април целият беше по време на извънредно положение и ограничителни мерки не само в България, но и в почти цяла Европа.

През април износът на стоки от България спадна с 19.5% спрямо същия месец на предходната година, а вносът се срина с близо 31%, подпомогнат от рязкото поевтиняване на петрола и природния газ. Продажбите на дребно намаляха с 19.9% в реално изражение, най-вече заради нехранителни стоки, особено дрехи и обувки. Строителството намаля с 15% на годишна основа, а индустриалното производство спадна с 15.7%. Най-тежко е ударен туризмът, при който се отчита 95% спад на нощувките и приходите, толкова е и спадът на пътниците на летище София.
Тепърва ще очакваме данни за месец май, когато приключи извънредното положение и се премахнаха повечето ограничения, а след това и за юни, когато почти не останаха никакви ограничителни мерки (към средата на юни само за дискотеките има забрана да работят). Но вече имаме индикации, че възстановяването на икономиката започва.
1. Нови работни места
В средата на април броят на безработните, намерили работа, рязко се намали – около средата на април едва 2 хиляди безработни намираха работа всяка седмица. Още от началото на май обаче се усети значителна промяна – безработните, намерили работа, достигнаха 7–8 хиляди на седмица през втората половина на май и почти 11 хиляди през първата седмица на юни. Отварянето на икономиката води и до отваряне на работни места.
2. Нови безработни
Броят на безработните се увеличи рязко в края на март и началото на април. Най-негативният резултат беше отчетен в седмицата от 6 до 12 април, когато почти 32 хиляди безработни се регистрираха в бюрата по труда. Оттогава насам има драматично подобрение – през първата седмица на май новите безработни бяха 11 хиляди, а през първата седмица на юни са малко над 7 хиляди. Почти сме стигнали нормалното състояние от преди кризата с коронавируса, когато 5–6 хиляди седмично се регистрираха за безработни (и също толкова безработни си намираха работа).
3. Потребление на електричество
Потреблението на електричество започна да спада в началото на април и достигна дъното в седмицата до 19 април, когато беше отчетен спад от цели 15.1% процента спрямо същата седмица на предходната година. Оттогава насам се наблюдава постепенно подобрение, макар че данните са волатилни по седмици. В средата на май спадът беше около 11%, а през първата седмица на юни спадът на потреблението на електричество е едва 4.1%, най-нисък от два месеца. Това е логично, тъй като много заводи, ресторанти и молове отвориха.
4. Товарен транспорт
Една индикация за възстановяване на международната търговия е товарният транспорт. По данни на Агенция „Митници“ преминаването на товарни камиони през българските граници достига най-ниската си точка в началото на април и оттогава постоянно се подобрява. Според изчисления на Лъчезар Богданов товарният трафик по границите с Румъния и Гърция през първата седмица на юни вече е достигнал предкризисните равнища, докато трафикът със Сърбия и Турция е на 86–87% от предкризисните равнища спрямо 65–67% в началото на месец май.
5. Полети и пътници
През април пътниците на летище София бяха едва 34 хиляди, а през май се удвоиха и достигнаха 78 хиляди. Това все още е много под нивата от предходната година (635 хиляди пътници през май 2019 г.), но тенденцията на подобрение е видима и тя ще се ускори с отварянето на границите в Европа. Някои авиокомпании вече обявиха и нови дестинации от месец юли, което не се е случвало от доста време. Но все пак много потенциални пътници се притесняват да пътуват, което означава по-бавно възстановяване.
6. Инвестиционни проекти
Въпреки кризата някои големи инвестиционни проекти продължават да се развиват. Един пример – в началото на юни отвори нов завод във Враца за 22 милиона лева и започна да наема персонал, а дни по-късно беше обявено строителството на още един нов завод за 18 милиона лева. Концесията за летище София също върви към подписване и първоначално плащане от 660 милиона лева.
7. Бизнес климат
След рекорден спад от 41.7 пункта през април стопанската конюнктура през май се подобри с 11.8 пункта, като подобрение се отчита във всички сектори – промишленост, строителство, търговия на дребно и услуги.